Prezes sądu zabronił wyjazdu do Kancelarii Sejmu, ale sędzia Juszczyszyn i tak pojedzie

Prezes sądu zabronił wyjazdu do Kancelarii Sejmu, ale sędzia Juszczyszyn i tak pojedzie
Sędzia Paweł Juszczyszyn
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki nie zgodził się na wyjazd sędziego Pawła Juszczyszyna do Sejmu. Tłumaczy, że zgoda oznaczałaby złamanie konstytucji. Tymczasem prof. Anna Rakowska-Trela złożyła do prokuratury doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Do Prokuratury Okręgowej w Olsztynie skierowano doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa olsztyńskiego Sądu Rejonowego oraz członka nowej Krajowej Rady Sądownictwa, Macieja Nawackiego. Jego autorką jest łódzka prokurator Anna Rakowska-Trela, która uważa, że mogło dojść do przekroczenia uprawnień prezesa.

Sędzia Paweł Juszczyszyn jutro miał jechać do Sejmu, aby przejrzeć listy poparcia dla członków nowej KRS. Jednak Centrum Informacyjne Sejmu poinformowało, że olsztyński sędzia, ze względu na przepisy RODO, nie będzie miał wglądu do oryginalnych list poparcia, a jedynie do załączników związanych z kandydaturami zgłoszonymi przez obywateli. Więcej: Sędzia Paweł Juszczyszyn jednak nie otrzyma wglądu do list poparcia do nowego KRS.

W rozmowie z Onetem Maciej Nawacki wyjaśnił, że odmówił wydania zgody oraz pokrycia kosztów delegacji sędziego Pawła Juszczyszyna do Warszawy, bo zgoda oznaczałaby przyczynienie się do popełnienia deliktu dyscyplinarnego i złamania konstytucji.

Jednak dziś wiceprezes sądu rejonowego, Krzysztof Krygielski wydał pozwolenie na wyjazd w delegację.

- Sędzia Paweł Juszczyszyn uda się do Warszawy w podróż służbową. Sędzia pojedzie tam samochodem służbowym Sądu Okręgowego w Olsztynie, dla którego będzie wykonywał czynności orzecznicze dotyczące oględzin dokumentów zarządzonych w siedzibie Kancelarii Sejmu – poinformował sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

 • bęc 2020-01-21 21:28:47 88.156.*.*
  Niech się zajmie sprawiedliwym rozstrzyganiem swoich spraw i by nie popełniał błędów za które nie odpowiedział, jak z tym zlicytowanym gospodarstwem rolnym pod Świątkami.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • krzlas 2020-01-20 17:00:02 83.5.*.*
  Czyżby w Sejmie uporali się już z listami poparcia ? Odkryją rąbek "top secret" 21-go wieku ? Brawo dla sędziego za wytrwałość i odwagę .
  Odpowiedz Oceń: 7 3 Zgłoś treść
 • Janusz Pisiewicz 2020-01-20 15:46:48 88.156.*.*
  Ooooooo...Patrzcie Państwo...Prezes sądu imć pan Nawacki powołał się na Konstytucję a nawet o delikcie prawi...Niefortunna dość argumentacja, lepiej zmienić retorykę zanim Prezes Prezesów usłyszy...
  Odpowiedz Oceń: 7 2 Zgłoś treść