Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki przypomniał sobie o sędzim Pawle Juszczyszynie

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki przypomniał sobie o sędzim Pawle Juszczyszynie
Prezes Sądu Rejonowego Maciej Nawacki
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Maciej Nawacki, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, napisał list skierowany do pełniącej obowiązki I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej, w którym prosi o wznowienia działalności Izby Dyscyplinarnej w celu odmrożenia spraw dyscyplinarnych sędziów, w tym jego podwładnego – Pawła Juszczyszyna.

Prezes Maciej Nawacki jest orędownikiem pełnego odmrożenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Wysłał list do Małgorzaty Manowskiej, w którym porusza temat zawieszonego w lutym 2020 roku sędziego Sądu Rejonowego w Olsztynie Pawła Juszczyszyna (Decyzja rzecznika dyscyplinarnego sędziów: sędzia Paweł Juszczyszyn zawieszony i z mniejszym wynagrodzeniem).

Przypomnijmy, że już w 2019 roku sędzia Juszczyszyn został zawieszony m.in. za żądanie list poparcia do nowej KRS, której członkiem jest Nawacki.

Prezes olsztyńskiego sądu rejonowego uważa, co zresztą przelał na papier, że Izba Dyscyplinarna SN to jedyny sąd, który mógłby na powrót zająć się sprawą Juszczyszyna.

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego jest jedynym sądem władnym do rozpoznania tej sprawy, w świetle zaś orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego nie ma żadnych podstaw prawnych do wstrzymywania jej działalności. Faktyczny paraliż prac Izby, spowodowany czynnikami niezależnymi od sędziów w niej orzekających, trwa z niewielkimi przerwami już ponad 3 lata.

– przyznał prezes Maciej Nawacki.

Nawacki zaznaczył, że wstrzymanie prac Izby Dyscyplinarnej niepokoi go, gdyż podległy mu sędzia jest zawieszony w czynnościach służbowych już niemal dwa lata. Uważa, że w oczach krytyków może być to uznane za szykany, a wręcz bezprawie. Podkreślił, że w podobnej sytuacji do sędziego Juszczyszyna są także inni sędziowie.

Fakt wstrzymania prac Izby Dyscyplinarnej jest tym bardziej niepokojący, iż podległy mi sędzia pozostaje zawieszony w czynnościach służbowych już od 668 dni. Brak rozpoznania jego sprawy, który nie wynika w żaden sposób z okoliczności procesowych, ani tym bardziej pracy rzeczników dyscyplinarnych, może być odebrany w tej sytuacji jako nieuzasadniona szykana, bezprawie sądowe, a co najmniej jako rażące pogwałcenie prawa do sądu, do rozpoznania sprawy bez zbędnej zwłoki. W podobnej sytuacji znajduje się wielu sędziów, których sprawy zawisły w Sądzie Najwyższym Izbie Dyscyplinarnej, w tym na etapie postępowania odwoławczego. Godzi to także w powagę wymiaru sprawiedliwości, narusza bezpieczeństwo obrotu prawnego.

– dodał Nawacki.

Prezes sądu rejonowego argumentuje to tym, że sądom, którzy są pracodawcami zawieszonych sędziów, grozi odpowiedzialność odszkodowawcza. Jego zdaniem sędziowie ID mają obowiązek sądzenie, natomiast organy administracji sądowej muszą wykonywać orzeczenia.

Państwu Polskiemu, a konkretnie występującym jako pracodawcy sądom, grozi odpowiedzialność odszkodowawcza. Niezrozumiałe też są relacjonowane przez media podchody między urzędnikami Sądu Najwyższego, sprowadzające się do wyrywania i chowania akt spraw należących do właściwości Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Sędziowie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego mają prawo i obowiązek sądzenia, zaś organy administracji sądowej, w tym ja, jako pełniący funkcję prezesa sądu, mają bezwzględny obowiązek wykonania orzeczeń Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

– przyznał sędzia Maciej Nawacki.

W ostatnim akapicie prezes SR w Olsztynie wspomniał, że występuje w interesie sędziego Pawła Juszczyszyna i prosi Sąd Najwyższy o „niezwłoczne przystąpienie do rozpoznawania spraw sędziów”.

W tym stanie rzeczy, pełniąc funkcję pracodawcy Pana Sędziego Pawła Juszczyszyna, czuję się w obowiązku wystąpić w interesie podległego mi urzędnika. Rozumiem, że czasami z Olimpu Sądu Najwyższego trudno dostrzec problemy sędziów rejonowych, jednakże w każdej sprawie sądowej trzeba widzieć człowieka, jego godność i osobisty dramat. Z tej przyczyny ośmielam się prosić o natychmiastowe odblokowanie prac Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, zwrot akt spraw sądowych do Izby, w tym sprawy sędziego Pawła Juszczyszyna, spowodowanie niezwłocznego przystąpienia do rozpoznawania spraw przez sędziów Sądu Najwyższego – Izby Dyscyplinarnej.

– zakończył prezes SR w Olsztynie.

Przypomnijmy, że Maciej Nawacki już kilkukrotnie odmawiał sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi powrotu do pracy, mimo orzeczeń sądów z Bydgoszczy i Olsztyna. (Sąd Rejonowy w Bydgoszczy: ''Sędzia Paweł Juszczyszyn musi zostać przywrócony do pracy'' oraz Olsztyński sąd wydał postanowienie w sprawie sędziego Pawła Juszczyszyna).

Prezes sądu rejonowego tłumaczył, podobnie jak zrobił to teraz w liście, że sędzia został zawieszony przez Izbę Dyscyplinarną i to jej sędziowie mogą przywrócić Juszczyszyna do pracy, gdyż w innym przypadku mielibyśmy do czynienia ze sporem kompetencyjnym, a on nie jest władny rozstrzygać takiej kwestii (Pełnomocnik sędziego Pawła Juszczyszyna domaga się od prezesa sądu Macieja Nawackiego wysokiej grzywny).

Przypomnijmy również, że funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej SN, zgodnie z zarządzeniem I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej, zostało ograniczone do 31 stycznia 2022 roku. Powodem zawieszenia było orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce jest niezgodny z prawem unijnym.

Z uwagi na to sędzia Jan Majchrowski wydał oświadczenie, w którym napisał, że zrzeka się pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego.

Komentarze (44)

Dodaj swój komentarz

 • Obrońca Konstytucji 2021-12-20 11:14:35 93.181.*.*
  Dziś Nadszedł ten DZIEŃ !!!!!!!!!!!!! Brawo Pan sędzia Juszczyszyn wraca do orzekania !!!!!!!!!!!!! A co do BYŁEGO już Prezesa to na jego miejscu to zapadłbym się pod ziemię. HIPOKRYZJA!!!!!!!!! !!!!!!!............................................................................................... "czuję się w obowiązku wystąpić w interesie podległego mi urzędnika" uśmiałem się HAHHAHAHHA. Żart roku !!!!!!!!!!!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Suweren 2021-12-12 18:52:50 46.205.*.*
  A co z najebaną zakonnicą która spowodowała kolizję na Bałtyckiej przy Orlenie i zbiegła z miejsca zdarzenia, czy najebana zakonnica też ma immunitet jak księża pedofile???
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • Nie odpuszcze 2021-12-11 12:15:51 37.248.*.*
  Kiedy młody alkoholik arbuzowy będzie miał postawione zarzuty i beknie przynajmniej na 5 lat bezwzględnego za pijackie rajdy po Warszawskiej pod prąd???????
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 3
 • Walduś 2021-12-11 03:04:03 5.184.*.*
  Kiedy pijak syn Grzymowicza który spowodował kolizję/wypadek będzie miał proces i pójdzie siedzieć?, bo strasznie cicho się o tym zrobiło....
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 4
 • rte 2021-12-10 18:25:30 31.0.*.*
  Podstawa zmian w dadownictwie jest calkowita likwidacja immunitetu. Polka jest jedynym krajem w Europe gdzie sedzia ma stay immunity.TO jest peerelowski relikt prezniesionu do.komstytucji Kwasniewskiego zapewniony podcast OKraglego STolu.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 3
 • allensteiner 2 2021-12-10 13:43:58 176.221.*.*
  No , no , czyżby ten obskurant niejaki Nawacki tak nagle poczuł że powoli wiatr się zmienia i ktoś mądry wywali tego gościa do orzekania na zadupie do Berdyczowa - kto wie może to się stanie !
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 2
 • Ptak 2021-12-10 10:02:15 178.165.*.*
  Przyjdzie czas i na Ciebie mściwy Pisiorze
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 21 5
 • .........??? 2021-12-10 09:45:55 83.12.*.*
  Panie Nawacki czy pana podwładny odpowiedział za wykroczenie które popełnił jadąc 51km za dużo w terenie zabudowanym ??. Zwykły obywatel z miejsca straciłby prawo jazdy, ale sędzię to nie obowiązuje ??. PS. Do Administracji portalu, nie usuwajcie tego komentarza bo zrobiłem zrzut ekranu na wypadek |CENZURY Z WASZEJ STRONY". Ten post nikogo nie obraża, jest tylko zapytaniem do pana sędziego. chociaż z góry wiem że nie odpowie ;)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 9
 • RD 2021-12-10 09:16:38 80.50.*.*
  Nawacki, leżysz i robisz pod siebie już....
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 22 5
 • dlow 2021-12-10 08:36:07 88.156.*.*
  Nowicki już niedługo będą wybory i?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 3
2147382000
2147382000