Sędzia Maciej Nawacki po raz kolejny może liczyć na wsparcie sędziów nowej KRS

Sędzia Maciej Nawacki po raz kolejny może liczyć na wsparcie sędziów nowej KRS
Prezes Sądu Rejonowego Maciej Nawacki
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Jak dotąd Maciej Nawacki jest jednym z czterech sędziów, których kandydatury zgłoszono na II kadencję neo KRS. Listę poparcia podpisało mu 33 sędziów, w tym kilku z Olsztyna i Elbląga.

Maciej Nawacki, oprócz sędziów Stanisława Zduna, Grzegorza Furmankiewicza i Krystyny Morawy-Fryźlewicz, jest jednym z kandydatów, aby zasiąść w Krajowej Radzie Sądownictwa na drugą kadencję.

Kandydaturę Nawackiego zgłosił Michał Lasota, prezes Sądu Rejonowego w Nowym Mieście Lubawskim (nominowany przez Zbigniewa Ziobrę) oraz zastępca rzecznika dyscyplinarnego.

Jak napisali dziennikarze OKO.press, Lasota otrzymał od obecnej KRS nominację na sędziego Sądu Okręgowego w Elblągu.

Pan sędzia, pełniąc funkcję Prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie bezwzględnie wykonuje uchwały Sądu Najwyższego Izby Dyscyplinarnej, w pełnym poszanowaniu orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego i obowiązującego stanowionego prawa.

– możemy przeczytać we fragmencie pisma Lasoty o Nawackim.

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie zebrał 33 podpisy poparcia (wystarczyło 25). Partia rządząca chce wybrać sędziów w głosowaniu sejmowym, podobnie jak miało to miejsce z I kadencją KRS, mimo że legalność takiego wyboru podważył m.in. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Portal OKO.press wspomniał, że Maciej Nawacki sam podpisał swoją listę poparcia. Zrobiła to także jego żona – Katarzyna Nawacka (sędzia sądu rejonowego). Oprócz nich listę podpisali Tomasz Koszewski (ma zastąpić Krzysztofa Krygielskiego na stanowisku wiceprezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie), były członek PiS-u Tomasz Kosakowski, byli prokuratorzy Adam Jaroczyński i Bartłomiej Gadecki, Arkadiusz Ziarko oraz Mariusz Stachowiak (sędzia sądu wojskowego).

Maciej Nawacki mógł też liczyć na poparcie sędziów z Elbląga, wśród nich są Piotr Żywicki (prezes Sądu Okręgowego w Elblągu, który awansował do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku), jego żona Renata Żywicka, która otrzymała nominację do Sądu Najwyższego, wiceprezes sądu okręgowego Jacek Bryl czy prezes sądu rejonowego Agnieszka Walkowiak.

Poparli go także ww. Michał Lasota, Rafał Puchalski, Jarosław Dudzicz, Marek Jaskulski, Maciej Mitera, Dariusz Drajewicz, Zbigniew Łupina, Joanna Kołodziej-Michałowicz, Piotr Schab, Edyta Dzielińska, Beata Adamczyk-Łabuda, Łukasz Piebiak, Joanna Oliwa, Stanisław Zdun, Jakub Iwaniec, Aneta Świdzińska-Kozieł, Andrzej Skowron, Paweł Bucoń, Marek Korczyński, Marcin Czapski, Waldemar Krok.

Przypomnijmy, że Maciej Nawacki, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, zasłynął z konfliktu z podległym mu sędzią Pawłem Juszczyszynem, którego zawiesiła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego. Pomimo czterech orzeczeń (w tym m.in. sądów z Olsztyna i Bydgoszczy) podważających decyzję ID, Maciej Nawacki nadal blokuje Juszczyszynowi powrót do pracy.

Czytaj również:

Prezes sądu zabronił wyjazdu do Kancelarii Sejmu, ale sędzia Juszczyszyn i tak pojedzie

Prokuratura Krajowa zajmie się zawiadomieniem ws. prezesa Macieja Nawackiego

Czy prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie sprzeniewierzył się przysiędze sędziowskiej?

Zawieszony w obowiązkach sędzia Paweł Juszczyszyn przyszedł do pracy. ''Jestem gotów do orzekania'' [AKTUALIZACJA]

Prezes olsztyńskiego sądu rejonowego podarł wniosek sędziów [WIDEO]

Olsztyńscy sędziowie złożyli zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez prezesa sądu rejonowego

Podwójne diety sędziów z KRS. Rekordzistą sędzia Maciej Nawacki z Olsztyna

Sędzia Paweł Juszczyszyn nadal nie może orzekać: ‘’Sędzia Nawacki stoi ponad prawem’’ [ZDJĘCIA]

Wiceprezes sądu okręgowego o sprawie sędziego Juszczyszyna: ‘’Prezes Maciej Nawacki powinien wykonać postanowienie sądu w Bydgoszczy’’

Pełnomocnik sędziego Pawła Juszczyszyna domaga się od prezesa sądu Macieja Nawackiego wysokiej grzywny

Paweł Juszczyszyn wrócił do pracy. Prezes sądu jest jednak nieugięty [AKTUALIZACJA]

Ogromny awans Macieja Nawackiego!

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki przypomniał sobie o sędzim Pawle Juszczyszynie

Sędzia Paweł Juszczyszyn wraca do orzekania

Sędzia Paweł Juszczyszyn wrócił do pracy... na chwilę. Maciej Nawacki ponownie prezesem Sądu Rejonowego w Olsztynie

Sędzia Krzysztof Krygielski, który przywrócił Pawła Juszczyszyna do pracy, nie jest już wiceprezesem sądu

Komentarze (37)

Dodaj swój komentarz

 • emerytka 2022-05-25 16:43:35 176.97.*.*
  Jeżeli to ten osobnik co sam sobie podpisał listę o awans do KRS oraz na oczach telewidzów porwał wnioski sędziów to jest ten niejaki Nawacki bez honoru i kindersztuby. Że też tacy osobnicy są sędziami !
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Rafał. 2022-01-28 02:13:36 46.205.*.*
  Witam . Powiem tak. Sędzia niezawisły który chce byc Sędziam , to jest dla Sedziego bez roznicy kto będzie sasiądzie w krajowej Radzie Sądownictwa. W moim odczuciu to tego obawiają sie tacy Sędziowie jak Sędzia Pan P.J. Naprawdę rzetelny , sumieny , honorowy Sędzia z utciwimi wyrokami nie straci pracy. Ani nie zostanie zawieszony. Ja nie bronie Pana Sędziego M.N. tylko tu jest dobrze pokazane . Jak ty komu tak on tobie. A to boli. A jak sie niwinego skazuje jak on cierpi i też go boli. Niech teraz jeden czy drugi Sędzia zastanowi sie czy pomóc znajomym i skazac niewinego bo znajomy tak chce czy być do emerytury utciwym i niezawisły. Utciwy czlowiek nie boi sie Sądów tylko tych co nierzetelnie wydają wyroki.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 3
 • Obserwator. 2022-01-26 21:06:07 46.205.*.*
  To sędzia bierze do domu akta sprawy . I przy przyjaciół ce decyduje . Czy oddalic wniosek czy nie. To ma tupet ten Sedzia. Chyba jest kolegą Pawła. J. SEDZIA UKARA CZLOWIEKA ZA TO ZE WNIOSŁ POZEW PRZECIW JEGO PRZYJACIOLCE. I TAKICH PANIE MACIEJU WYRZUCAC ZAWODU SEDZIEGO.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 6
 • Zabka 2022-01-26 20:56:24 88.156.*.*
  A moja znajoma z Olsztyna . Z kolegom Sedziom sama dyktowała na posiedzeniu niejawnym jak ukarać sąsiada który wytoczył jej i jej sąsiadce proces. Mówi że Rafał powiedział chcesz Masz odalam proces.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 6
 • Janus. 2022-01-26 20:31:11 46.205.*.*
  I gratuluje Panu Panie Nowacki A jak Pan odejdzie to kto weźmie sie za przekupnych sędziów Olsztynskich. Za te patologie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 10
 • On 2022-01-26 18:42:59 5.173.*.*
  To są popluczyny wymiaru sprawiedliwosci
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 3
 • inka76 2022-01-26 15:11:48 78.88.*.*
  Panie Nawacki....jest jeszcze coś takiego jak godność i honor...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 4
 • Dorotowianin z Olsztyna 2022-01-26 10:16:50 31.60.*.*
  I jak się odzywa czeremcha PO i Pslowska, bo im układzik w SR i SO się skończył. A to heca. Gość- Nawacki nie poddawaj się i mimo kilku potknięć nie daj się tym czerwonym potomkom
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 8
 • Stas 2022-01-26 04:36:34 188.146.*.*
  Przyjdzie i na niego czas , ten domek z kart zaczyna się powoli sypać . A po wyborach emigracja na Białoruś
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 5
 • aza 2022-01-25 22:16:46 79.191.*.*
  Sędzia niezawisły, niezłomny, honorowy, prawy,uczciwy....to na pewno nie TEN !!!!!!!!!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 5
2147382000