Prokuratura Krajowa zajmie się zawiadomieniem ws. prezesa Macieja Nawackiego

Prokuratura Krajowa zajmie się zawiadomieniem ws. prezesa Macieja Nawackiego
Prokuratura Krajowa zajmie się zawiadomieniem ws. prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie, Macieja Nawackiego
Fot. Google Street View

We wtorek do Prokuratury Okręgowej w Olsztynie wpłynęło zawiadomienie napisane przez osobę prywatną, które dotyczyło możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego. Pismo jeszcze tego samego dnia trafiło do Prokuratury Krajowej. Kolejne zawiadomienie ma zamiar złożyć także klub Lewicy.

Krzysztof Stodolny, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, poinformował nas, że pismo, które wpłynęło we wtorek i wskazywało na możliwość popełnienia przestępstwa przez Macieja Nawackiego, prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie, jeszcze tego samego dnia zostało przekazane Wydziałowi Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej.

– Wszystkie zawiadomienia, dotyczące sędziów czy prokuratorów, są przekazywane Prokuraturze Krajowej – powiedział w rozmowie z nami Krzysztof Stodolny.

Czego dotyczy pismo? Osoba, która je złożyła, podejrzewa, że mogło dojść do przekroczenia uprawnień przez prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie w związku z anulowaniem delegacji służbowej sędziego Pawła Juszczyszyna do Kancelarii Sejmu.

W tej sprawie zawiadomienie do prokuratury chce złożyć także klub Lewica.

W Prokuraturze Krajowej dowiedzieliśmy się, że nie jest to jedyne pismo dotyczące prezesa Macieja Nawackiego. Jedno już przed miesiącem złożył emerytowany adwokat Ryszard Afeltowicz.

– W sprawie zawiadomienia adwokata Ryszarda Afeltowicza dotyczącego przekroczenia uprawnień przez Prezesa Sadu Rejonowego w Olsztynie w Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej toczy się postępowanie sprawdzające – dowiedzieliśmy się w Biurze Prasowym Prokuratury Krajowej.

W tej sprawie chodziło o miesięczne zawieszenie sędziego Juszczyszyna przez prezesa Nawackiego, za to że Juszczyszyn wystąpił do Kancelarii Sejmu o wgląd do list poparcia dla nowej KRS. Według Ryszarda Afeltowicza, prezes Nawacki przekroczył swoje uprawnienia.

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

  • Janusz Pisiewicz 2020-01-23 11:15:50 213.184.*.*
    Prokuratura jest niezależna od polityków, poza wszelką wątpliwością.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1