Dziś jest: 23.07.2024
Imieniny: Bogny, Brygidy, Stwosza
Data dodania: 2023-01-22 15:10
Ostatnia aktualizacja 2023-02-07 14:32

Łukasz Kozłowski

Poznaliśmy ''Osobowości Roku'' na Warmii i Mazurach [ZDJĘCIA]

Poznaliśmy ''Osobowości Roku'' na Warmii i Mazurach [ZDJĘCIA]
Wspólne zdjęcie wszystkich nagrodzonych podczas 28 gali "Osobowość Roku" Warmińsko-Mazurskiego Klubu Biznesu
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W weekend w auli Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie odbyła się 28 gala "Osobowość Roku Warmii i Mazur" Warmińsko-Mazurskiego Klubu Biznesu, jak również 25 odsłona charytatywnego balu Rotary Club Olsztyn i fundacji "Przyszłość dla dzieci". Kapituła nagrodziła osobowości spoza biznesu, które w sposób szczególny wyróżniły się w dziedzinie kultury, nauki, działalności społecznej i charytatywnej oraz działalności na rzecz regionu.

reklama

Warmińsko-Mazurski Klub Biznesu działa od 1993 roku i stanowi dobrowolną, niezależną i apolityczną organizację, która integruje lokalne środowisko biznesowe, sprzyja wymianie doświadczeń, a także inicjuje przedsięwzięcia na rzecz pobudzenia przedsiębiorczości. Obecnie zrzesza 27 przedsiębiorców.

W tym roku gala "Osobowość Roku Warmii i Mazur" Warmińsko-Mazurskiego Klubu Biznesu odbyła się wraz z balem charytatywnym Rotary Club Olsztyn i fundacji "Przyszłość dla dzieci".

Podobnie jak to miało miejsce podczas poprzednich uroczystości, przyznano statuetki "Honorowa Osobowość Roku Warmii i Mazur" osobom, które w sposób szczególny wniosły wkład w rozwój kraju. W tym roku wyróżnienie otrzymał Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, który w krótkim przemówieniu przyznał, że "nasze partnerstwo nigdy nie było ważniejsze niż obecnie".

Na ręce Oleksandra Plodystyia, konsula generalnego Ukrainy w Gdańsku, nagrodę otrzymał także Naród Ukraiński.

W kategorii "medycyna" za niezwykle bogaty dorobek naukowy i dydaktyczny, wybitną działalność lekarską, pracę na rzecz utworzenia i prowadzenia kliniki pulmonologii oraz pracę jako lekarz wolontariusz nagrodę otrzymała prof. Anna Doboszyńska.

- Czuje się trochę nieswojo. Rzadko mi się zdarza być w towarzystwie biznesu - powiedziała przed zgromadzonymi. - Jestem bardzo wdzięczna i wzruszona. To jest coś niezwykłego. Jest to docenienie 10 lat mojego życia, całkiem nowego życia w Olsztynie. Dziesięć lat prowadzenia organizacji, prowadzenia kliniki i wspólnie z kolegami leczenia chorych, uczenia studentów. Przyjmuje tę nagrodę nie jako ja, tylko w imieniu kolegów i moich współpracowników.

W kategorii "działalność gospodarcza" nagrodę przyznano Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która w tym roku świętuje 30-lecie działalności. W ciągu ostatnich 10 lat do małych i średnich przedsiębiorstw dzięki niej trafiło blisko 1,5 mld zł.

- To nasi pracownicy zasługują na tę nagrodę - powiedział prezes Agencji Marek Karolewski. - Nagroda od przedsiębiorców to kwintesencją tego, co robimy. Udzieliliśmy pożyczek na kwotę ponad 279 mln zł. W ostatnim okresie budżetowania RPO przekazaliśmy przedsiębiorcom ponad 600 mln zł. Wzięliśmy dotacje dla ponad 2 tys. przedsiębiorców.

W kategorii "kultura" nagrodę otrzymało stowarzyszenie "Teatr Prawie Dorosły" z Bartąga pod Olsztynem. Wyróżnienie przyznano za nieprzerwaną od 19 lat działalność na rzecz rozwoju kultury i sztuki, za inspirowanie mieszkańców Bartąga oraz całego regionu do działania, a także za integrację lokalnej społeczności.

W imieniu stowarzyszenia statuetkę otrzymała jego założycielka, Bogumiła Olszewska. - To dla nas ogromna radość i zaszczyt, że kapituła tak hojnie nas uhonorowała. Wyobrażam sobie, że to niemal oskar  - powiedziała.

W kategorii "działalność charytatywna" wyróżnienie przyznano Drużynie Wielkich Serc. Statuetkę odebrał poseł na Sejm z ramienia Porozumienia, Michał Wypij. Kapituła doceniła drużynę za działalność poza podziałami politycznymi, zjednoczenie polityków, samorządowców i działaczy sportowych na rzecz niesienia pomocy osobom potrzebującym.

Jak powiedział Wypij podczas krótkiego przemówienia, drużyna stanie się fundacją.

W kategorii "działalność społeczna" za całokształt osiągnięć naukowych z zakresu badań nad filozofią oraz wybitną działalność na rzecz społeczeństwa polskiego w sferze nauki, kultury i dziedzictwa narodowego otrzymał prof. Ryszard Legutko.

Podczas wydarzenia swoje nagrody wręczyli także przedstawiciele lokalnego Rotary Club. Za pomoc Ukrainie statuetki odebrała reportażystka i fotografka Małgorzata Smieszek-Leszczyńska, nauczycielka Evelina Jelec oraz lekarz Łukasz Grabarczyk.

Małgorzata Smieszek-Leszczyńska

Evelina Jelec

Łukasz Grabarczyk

Jakie emocje towarzyszyły gali?

- Myślę, że wszyscy są zachwyceni, że udało się w tym roku zorganizować takie wydarzenia - przyznał Marcin Burza, prezes Warmińsko-Mazurskiego Klubu Biznesu. - Nie co dzień jest możliwość zgromadzenia na jednej sali tylu przedsiębiorców z naszego regionu.

Maciej Burza

Podobnego zdania była Daniel Dragański, prezydent Rotary Club Olsztyn: - Widzimy wiele osób, które przyszło z pozytywnym nastawieniem po długiej przerwie spowodowanej pandemią. Jest to jedno z niewielu dużych spotkań, na którym spotykają się osoby ze świata biznesu, ale i kultury czy sztuki.

Daniel Dragański

- Dla mnie to zaszczyt być obecnym na gali wśród przedsiębiorców z Warmii i Mazur - przyznał natomiast Oleksandr Plodystyi, konsul generalny Ukrainy w Gdańsku. - To mój pierwszy udział w takiej imprezie. Warmia i Mazury przyjęły setki tysięcy uchodźców z Ukrainy. Pomagacie i wspieracie. Praktycznie nie ma tygodnia, aby jakiś konwój humanitarny nie wyjechał z tego regionu. To jest niezbędna w tych czasach pomoc dla Ukraińców.

Oleksandr Plodystyi

Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć marszałka województwa warmińsko-mazurskiego, Marka Gustawa Brzezina, który podziękował lokalnemu biznesowi za bardzo dobry rozwój regionu.

Gustaw Marek Brzezin

- Obie organizacje są niezwykle aktywne w przestrzeni miasta Olsztyna, jak również całego województwa - powiedział natomiast Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. - Wiemy, jak trudne dziś wyzwania muszą podejmować przedsiębiorcy i dlatego należy ich wspierać. Potrzebujemy czym prędzej środków z Krajowego Planu Odbudowy, jak i środków unijnych. My, jako region wspaniale się rozwijający i piękny, będziemy mogli jak najszybciej skorzystać z tych środków.

Piotr Grzymowicz

Jednym z gości honorowych był prof. Ryszard Legutko, filozof, publicysta i polityk, profesor nauk humanistycznych, jak również poseł do Parlamentu Europejskiego, który skomentował otrzymaną nagrodę jako "coś szczególnego".

- "Osobowość" to znaczy coś więcej niż suma dokonań - przyznał Legutko. - Jest to bardzo dla mnie ujmujące. Takie spotkania są bardzo wartościowe. Jednym z problemów dzisiejszego świata jest to, że ludzie się nie spotykają ze sobą. Nie spotykają się, bowiem mamy całą machinę mediów społecznościowych, internet, etc, więc tego kontaktu bezpośredniego nie ma. Ludzie obecnie komunikują się za pomocą jakichś zwrotów, gotowych sformułowań, innymi słowy: są sformatowani. A z drugiej strony nie spotykają się, ponieważ mają inne poglądy światopoglądowe. Kiedy zatem przyjeżdżam tutaj i widzę dość szerokie spektrum ludzi, ważnych ludzi nie tylko dla regionu, to widzę, że to jest taka atmosfera ozdrowieńcza.

prof. Ryszard Legutko

Profesor pytany o wojnę na Ukrainie zaznaczył, że losy wojny rozstrzygną się na Ukrainie.

- Nie rozstrzygną się w Brukseli, czy Wiedniu, czy w innym miejscu, gdzie będą się toczyły rozmowy - powiedział profesor. I dodał: - One się rozstrzygną na polu bitwy. W związku z tym potrzebna jest pomoc militarna: nieustanna i intensywna. Potrzebna też jest pomoc dla samych mieszkańców Ukrainy, by mogli tę wojnę przetrwać i aby czuli, że nie są osamotnieni. Polska wielokrotnie znalazła się w takiej sytuacji, że była brutalnie zaatakowana i my czuliśmy się osamotnieni: bez pomocy, bez wsparcia. Co najwyżej były słowa, ale puste...

Podczas gali nie zabrakło licytacji charytatywnych. Wśród licytowanych przedmiotów były obrazy, zegarek oraz... bon reklamowy portalu Olsztyn.com.pl.

Galę uświetnił występ Cello to Cello oraz Krzysztofa Jaworskiego z zespołu Harlem.

Więcej zdjęć w naszej galerii poniżej:

Komentarze (12)

Dodaj swój komentarz

 • Tragedia ten chłopek. 2023-01-23 17:29:09 46.205.*.*
  To ci co kazali dzieciom z bidula zbierac podgniłe jabka i je jesc.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 1
 • JaVox 2023-01-23 08:42:06 213.184.*.*
  W tytule jest błąd. Powinno być Osobliwości Roku.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 0
 • Tom 2023-01-23 06:30:05 145.237.*.*
  Olsztyński grajdołek w całej okazałości.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 0
 • Warmia 2023-01-23 01:47:34 79.185.*.*
  No cóż o gustach się nie dyskutuje. Legutko, to nie moja bajka. Zbyt mało refleksyjny jak na filozofa.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • els 2023-01-23 01:00:17 37.131.*.*
  Janusz nie bądz rogaczem,Niech Jola w końcu zamieszka ze swoim facetem. Królowa Barto...jest jedna
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • Janusz Pisiewicz 2023-01-22 18:33:29 95.160.*.*
  I ani jednego Janusza. Gratulacje.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 2
 • Parodia 2023-01-22 18:32:56 31.60.*.*
  "Działalność charytatywna" Wypij + okularnik od paczek dla caritasu - jakiś żart . Bo oprócz tego że dla poklasku gania za piłką ( harata w gałę) , zero charytatywności . Chyba że to preludium do startu na prezydenta miasta . Czyli pudło!!!! Legutko - działalność gospodarczą, kolejny żart . Dlaczego nie biorą udziału kościelni oficjele. Toż to inwestorzy pełną gębą . Ile jeszcze muszą zawłaszczyć żebyśmy to zauważyli.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 0
 • Prle 2023-01-22 16:29:30 93.105.*.*
  Wyglądają jak loża masońska
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 1
 • Nic więcej niż 2023-01-22 15:20:39 79.184.*.*
  Klub wzajemnej adoracji
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 28 2

www.autoczescionline24.pl