Porozrzucane karty wyborcze na starówce w Olsztynie. Wiemy, co się stało!

Porozrzucane karty wyborcze na starówce w Olsztynie. Wiemy, co się stało!
Rozrzucone w maju na starówce karty do głosowa okazały się być fałszywe
Fot. Marcin Kulasek/TT

Miesiąc temu (7 maja), tuż przed planowanymi wyborami prezydenckimi, na olsztyńskim Starym Mieście zauważono porozrzucane karty do głosowania. Wyglądem do złudzenia przypominały oryginalne dokumenty. Podejrzewano jednak, że nie są one autentyczne. Czy słusznie?

Na początku maja na głównym deptaku olsztyńskiej starówki znaleziono porozrzucane pliki dokumentów. Okazało się, że rzekomo były to karty wyborcze, przeznaczone do głosowania w tegorocznych wyborach prezydenckich. Więcej na ten temat pisaliśmy już w artykule: Żart? Ktoś rozrzucił karty do głosowania na starówce w Olsztynie.

Pojawiło się wiele spekulacji na temat oryginalności rozrzuconych plików. Wówczas wiadomo już było, że w kwietniu wzory autentycznych kart do głosowania wyciekły do internetu. Z tego względu twierdzono, iż nie są one prawdziwe.

Sprawą zajęła się olsztyńska policja. Śledztwo, choć nadal w toku, przyniosło już odpowiedź na jedno z najważniejszych pytań. Czy pozostawione karty były oryginalne?

- Policjant prowadzący czynności wyjaśniające, w celu zweryfikowania autentyczności zabezpieczonych kartek papieru, które mogły przypominać karty wyborcze, skontaktował się z pracownikami olsztyńskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Przedstawiciele biura wyborczego nie potwierdzili nam, aby porozrzucane kartki mogły być wykorzystane podczas planowanych wyborów – powiedział oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, podkom. Rafał Prokopczyk.

Karty nie były zatem prawdziwe. Winny w tej sprawie odpowie jedynie za zaśmiecanie miejsca publicznego. Zgodnie z przepisami jest to wykroczenie.

Jak na razie nie udało się zatrzymać sprawcy wspomnianego czynu. Odpowiednie kroki zostały już jednak podjęte.

- W celu dotarcia do osób odpowiedzialnych za zaśmiecanie miejsca publicznego policjanci m.in. zabezpieczyli zapis z kamer okolicznego monitoringu, na podstawie którego będą typować sprawców popełnienia wykroczenia – dodał oficer prasowy KMP w Olsztynie.

Wiadomo zatem jedynie, że sprawców było kilku. Ich tożsamości oraz motywacje nie są na razie znane.

Komentarze (15)

Dodaj swój komentarz

 • Janusz Platfusiewicz 2020-06-04 21:59:05 37.109.*.*
  KOD to zbieranina starych brzydkich bab i pantoflarzy fajansiarzy :)
  Odpowiedz Oceń: 12 5 Zgłoś treść
 • gość 2020-06-04 19:52:24 77.254.*.*
  podpisy dla R. Trzaskowskiego zbierane są pod Aurą
  Odpowiedz Oceń: 4 9 Zgłoś treść
 • Rodowity Olsztynianin 2020-06-04 18:13:17 95.160.*.*
  Mam nadzieję że kodziarskie kmioty otrzymają najwyższy z możliwych mandat. Tylko że z olsztyńskimi POwolnymi sądami gdzie guru to gość co doprowadził do samobójstwa rolnika może być ciężko...
  Odpowiedz Oceń: 12 10 Zgłoś treść
 • pytanie 2020-06-04 17:53:14 78.88.*.*
  Gdzie można w Olsztynie złożyć podpis poparcia na Rafała Trzaskowskiego
  Odpowiedz Oceń: 7 13 Zgłoś treść
 • MP 2020-06-04 17:46:09 88.156.*.*
  Wiadomo kto porozrzucał pod publiczkę.TO KOD pozostałości po PZPR-PO
  Odpowiedz Oceń: 13 8 Zgłoś treść
Zamknij Elbląska Uczelnia Humanistyczno Ekonomiczna