Platforma Obywatelska na konferencji prasowej broni przedsiębiorców z Warmii i Mazur

Platforma Obywatelska na konferencji prasowej broni przedsiębiorców z Warmii i Mazur
Anna Wasilewska i Janusz Cichoń podczas konferencji prasowej 18 stycznia
Fot. Print screen z konferencji online

Posłowie Platformy Obywatelskiej: Anna Wasilewska i Janusz Cichoń zorganizowali w poniedziałek (18.01) konferencję prasową w obronie przedsiębiorców naszego regionu podczas przedłużonego lockdownu. 

Obecne działania rządu, mające na celu przeciwdziałanie skutkom pandemii, mają charakter nieskoordynowany i chaotyczny, i mocno uderzają w przedsiębiorców. Czas położyć kres tak prowadzonej polityce, zanim będzie za późno - wzywali posłowie Platformy Obywatelskiej: Anna Wasilewska i Janusz Cichoń podczas konferencji prasowej w siedzibie Regionu Warmińsko-Mazurskiego Platformy Obywatelskiej.

Potrzebny jest także impuls fiskalny, o którym mówił Pan Premier, potem jednak chyba o tym zapomniał – zauważył Janusz Cichoń. – Dla porównania Niemcy, a za nimi inne kraje Europy, obniżyły wysokość podatku VAT. My także powinniśmy na pewien czas 2-3 lata obniżyć stawki VAT, podstawową do 19% i obniżoną do 5%. Zawiesić powinniśmy podatek bankowy. To ożywi akcję kredytową. W obecnej chwili banki płacą podatek od udzielonych kredytów, nie płacą zaś podatku od skarbowych papierów wartościowych. Nie są zatem specjalnie zainteresowane udzielaniem kredytów! 

Dokuczliwym obciążeniem przedsiębiorców jest np. konieczność płacenia przez nich świadczenia chorobowego związanego z COVID_19. To świadczenie powinno pokrywać państwo czyli ZUS - zaznaczył poseł Cichoń. Odniósł się także do „grzechu pierwotnego PiS" w walce z pandemią, to jest  braku decyzji o ogłoszeniu stanu klęski żywiołowej. – Zamiast tego łata się przysłowiowe „dziury" przy pomocy rozporządzeń niemających umocowania prawnego. To blokuje mozliwość  uzyskania godziwej rekompensaty, ale naraża jednocześnie  Skarb Państwa na gigantyczne odszkodowania w przyszłości –ostrzegł parlamentarzysta. 

Jak dodał, urzędy skarbowe stać się powinny Biurami Obsługi Podatnika. Otrzymują przecież pliki jpk, comiesięczne wyciągi z ksiąg rachunkowych i wykazy wszystkich faktur. Mają pełny obraz kondycji finansowej każdej firmy. Na przykład hotel nie działa, a koszty jego utrzymania nie spadły przez to do zera. Zatrudnia także pracowników, którzy nie świadczą pracy, a pieniędzy na życie przecież
potrzebują. Urzędnik podatkowy-asystent podatnika, powinien w uzgodnieniu z przedsiębiorcą przygotować wniosek o dotację, odłożyć płatność podatku czy składki ZUS,  rozłożyć tą płatność na raty, albo ją umorzyć. Oczywiście po podpisaniu porozumienia z przedsiębiorcą. – Każdy przedsiębiorca ma swój problem i oczekuje pomocy w rozwiązaniu go - my pokazujemy teraz  możliwą ścieżkę postępowania - podsumował olsztyński poseł. Jak zaznaczył: – Potrzebne jest szybkie działanie, ale nie w formie mandatu policyjnego, którego nie można nie przyjąć, tylko w formie zindywidualizowanej, dobrze zaadresowanej pomocydla znajdujących się na skraju bankructwa przedsiębiorców. To jest możliwe, tylko trzeba chcieć. Wygląda na to, że rządzący wolą robić konferencje prasowe i opowiadać niestworzone historie, opowieści z krainy mchów i paproci, zamiast wziąć się do roboty.

Posłanka Anna Wasilewska dodała, że niezrozumiałe jest, na jakiej zasadzie przedsiębiorcy, którzy działają w górach, dostają w tej chwili miliard dofinansowania, a przedsiębiorcy, którzy działają na Warmii i Mazurach, na Pomorzu, gdzie też jest region turystyczny, tych pieniędzy nie dostają. – Dlatego też piszemy interpelacje, zapytania, rekomendacje do rządu, żeby pomóc wszystkim. Różnie z tym jest, nie zawsze nas słuchają, ale chcemy przedstawić nasze rozwiązania, bo może warto by było, by rząd wziął je pod uwagę.

Kolejną kwestią poruszoną przez panią poseł jest fakt udzielania przez rząd pomocy firmom tylko według PKD, które kiedyś służyło wyłącznie do celów statystycznych. Małe i średnie przedsiębiorstwa najczęściej są wyłączane z dofinansowania, a takim firmom jest w tej sytuacji bardzo ciężko. Poza tym niezrozumiałe jest dla nas, że np. salon fryzjerski, który działa w galerii jest zamknięty, ale salon tego samego właściciela, który jest na terenie miasta – jest otwarty. Sklep obuwniczy w galerii – zamknięty, a ten na terenie miasta jest otwarty. Dostajemy mnóstwo maili, w których przedsiębiorcy proszą nas o pomoc, m.in. od branży turystycznej, fitnessowej, gastronomicznej. Zabiegaliśmy kiedyś o to, żeby u nas było jak najwięcej hoteli, bo region jest turystyczny. Natomiast teraz okazuje się, że straty hoteli sięgają 70% przychodów, w gastronomii - 50%. A w regionie są tysiące takich obiektów. W biznesie okołoturystycznym pracuje ponad 200 tys. osób. To są osoby, które nie dostają dofinansowania, ale to są też całe rodziny, które mają problemy z finansowaniem swoich codziennych potrzeb. Mamy przemyślenia, mamy swoje rozwiązania i naprawdę chcielibyśmy pomóc, bo dla nas wszystkich jest to bardzo ważne.

Komentarze (11)

Dodaj swój komentarz

 • Do raad 2021-01-18 19:52:43 46.205.*.*
  Możesz jaśniej, co znaczy wg ciebie przyzwoitość?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 3
 • MP 2021-01-18 19:22:11 83.5.*.*
  ,,bronią przedsiębiorców " ,najpierw donoszą do prokuratury a teraz chcą błysnąć przy fleszach.PO-PZPR rządzi w Olsztynie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 7
 • Rodowity Olsztynianin 2021-01-18 18:18:50 5.173.*.*
  Naczelny hipokryta cichoń ! Nikim tak nie gardzę jak tobą !
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 9
 • coco 2021-01-18 17:14:38 176.221.*.*
  PIS PO jedno zło
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 6
 • Młoda 2021-01-18 17:11:37 5.184.*.*
  Motto dla PO: Przepraszamy. Myliliśmy się. Na całej linii. Jak zwykle. Cała nasza działalność taka jest; nic, tylko pomyłki.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 10
 • R.O. 2021-01-18 16:55:45 5.184.*.*
  Prawda jest taka, że pomoc rządowa na dziś jest działaniem jedynie fasadowym i propagandowym, które ma trafić jako pozytywny przekaz do twardego elektoratu PiS. W rządowej telewizji padło nawet, że przedsiębiorcy dostawali po 200 tysięcy złotych na pracownika (co nie jest prawdą!), ale fala hejtu na przedsiębiorców wśród telewidzów została skutecznie uruchomiona. PS: firmy i fundacje Pana Rydzyka dostały kilkuset tysięczne kwoty z tarcza, a przedsiębiorca który ma wpisany niewłaściwy nr PKD lub rozpoczął działalność w roku 2020 nie dostani ANI GROSZA. Welcome to PiSland.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 5
 • ZXY123 2021-01-18 16:49:48 188.146.*.*
  Polityczne Hieny. Wszędzie was pełno gdzie coś się dzieje. Może wreszcie coś od siebie zaproponujecie a nie tylko ze wszystkim jesteście na nie. Ciekaw jestem co wy byście robili na miejscu obecnego rządu ???. Obecny rząd nie spisuje się jak powinien i teraz ludzie się buntują, czego się nie dziwie że tak jest. Najgorsze jest to że cała opozycja a w szczególności PO robicie niepotrzebny bajzel bo już większego jak jest nie można zrobić. Mam do was taki stosunek jak wy do własnego kraju. Łatwiej wam się poskarżyć na forum europejskim niż działać tutaj na miejscu. Nie dziwie się że straciliście władzę po raz drugi. Działajcie tak dalej a po raz trzeci też ją stracicie. Co do obecnego rządu to wy obudźcie się wreszcie i odmroźcie rynek bo jak tak będzie to po uspokojeniu pandemii zagraniczny kapitał będzie wchodził polski i skupować będzie zgliszcza branż które upadły, lub upadną. Jak to było z cukrem x lat temu.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 11
 • raad 2021-01-18 16:42:12 81.190.*.*
  Doskonały tytuł artykułu. Chociaż byście pozory zachowali, ze zwykłej przyzwoitości.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 6