Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, reaguje na odejście Michała Brańskiego - większościowego udziałowca Stomil Olsztyn S.A.

Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, reaguje na odejście Michała Brańskiego - większościowego udziałowca Stomil Olsztyn S.A.
Piotr Grzymowicz
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W godzinach południowych otrzymaliśmy stanowisko prezydenta Olsztyna, Piotra Grzymowicza, w kwestii odejścia ze Stomilu Olsztyn S.A. większościowego udziałowca i przewodniczącego Rady Nadzorczej, Michała Brańskiego.

Poniżej publikujemy pełny dokument od włodarza miasta:

Olsztyn, 17 maja 2021 r.

Stanowisko Prezydenta Olsztyna  ws. komunikatu Pana Michała Brańskiego większościowego udziałowca spółki Stomil Olsztyn S.A.

 

Ze smutkiem i zdziwieniem przeczytałem informację Pana Michała Brańskiego – większościowego udziałowca Stomil Olsztyn S.A., zamieszczoną w mediach społecznościowych o Jego rozstaniu z olsztyńską piłką”. Zacytowane sformułowanie jest mało precyzyjne i nie określa formy oraz daty rozstania, niemniej pokazuje zamiary głównego właściciela spółki Stomil Olsztyn S.A. Można i trzeba nad tym faktem ubolewać, jednak trudno nie odnieść się do zarzutów pod adresem samorządu Olsztyna, będących podstawową argumentacją decyzji Pana Michała Brańskiego.

Od początku negocjacji w roku 2019 Pan Michał Brański był informowany, że Gmina Olsztyn nie ma możliwości dalszego finansowania spółki Stomil Olsztyn S.A. i dlatego właśnie poszukuje większościowego, a być może także jedynego właściciela. Przedstawione przez Pana Michała Brańskiego warunki negocjacyjne były bardzo trudne i na swój sposób gwarantowały trzyletni „parasol ochronny”, który miał pozwolić na systemowe przeorganizowanie tej spółki, znalezienie nowych partnerów, sponsorów i przeprowadzenie publicznej sprzedaży jej akcji poprzez crowdfunding.

Jednocześnie ustalenia, jakie zapadły podczas negocjacji umowy zawartej 13 lipca 2019 roku, wyraźnie precyzowały, że pokrycie wcześniejszych zobowiązań spółki będzie ciążyło na Gminie, która na ten cel a także na zabezpieczenie bieżącej działalności przez okres 3 lat dokapitalizuje spółkę łączną kwotą 10 581 100 zł. Gmina ze wszystkich zobowiązań finansowych wynikających z umowy się wywiązała, a ostatnie pieniądze w wysokości 2 707 000 złotych zostały przelane na konto spółki 19 lutego bieżącego roku.

Ponadto strony umówiły się, podpisując stosowny aneks, że zapisane w umowie z lipca 2019 roku świadczenie rzeczowe w postaci montażu dodatkowych krzeseł, a tym samym zwiększenie pojemności stadionu „Stomilu” do 4500 miejsc, wymaganych dla obiektów, na których rozgrywane są mecze Ekstraklasy, spółka Stomil Olsztyn S.A. wykona samodzielnie, rozliczając to długiem wobec Ośrodka Sportu i Rekreacji. Dodać należy, że pieniądze na zwrot tego długu spółka otrzymała od Gminy w ostatniej, lutowej transzy. Zgodnie uznano, że to rozwiązanie jest wygodne dla obu stron. Tym samym zobowiązania, wynikające z umowy Gminy Olsztyn z Panem Michałem Brańskim i jego spółką „10x”, zostały w całości zaspokojone.

Zarówno podczas zawierania umowy, jak i przez pierwsze dwa lata jej obowiązywania Pan Michał Brański nie podnosił kwestii dalszego zaangażowania Gminy Olsztyn w finansowanie działalności spółki, co wydawało się logiczną konsekwencją pierwotnych ustaleń. Tym większe nasze – samorządowców zdziwienie wywołało pismo z dnia 15 kwietnia 2021 roku, przesłane przez Stomil Olsztyn S.A., w sprawie finansowego zaangażowania miasta w działalność tej spółki, poprzez zapewnienie klubowi dwóch milionów złotych rocznie przez kolejne trzy lata.

Trzeba jednoznacznie stwierdzić, że przy zawieraniu umowy w lipcu 2019 roku proponowane w piśmie rozwiązanie, w postaci kontynuowania tak wysokiego zaangażowania finansowego Gminy Olsztyn, nie było w ogóle brane pod uwagę. Jest ono sprzeczne z ideą sprzedaży akcji większościowemu udziałowcowi, a do tego w obecnej sytuacji finansowej Gminy jest ono niemożliwe do spełnienia.

Nie chcę oceniać pracy Pana Michał Brańskiego na rzecz klubu. Z całą pewnością miał szczere intencje i dobre chęci – i za to serdecznie dziękuję. Rozumiem także, iż nie wszystkie przedsięwzięcia biznesowe kończą się pozytywnie. Jednakże przyczyny takiego stanu rzeczy wymagają zawsze pogłębionej analizy i należy unikać przerzucania odpowiedzialności na partnerów, którzy dotrzymują zawartych umów.

Mam nadzieję, że Pan Michał Brański przedstawi w najbliższym czasie swoje dalsze kroki w kwestii przyszłości spółki Stomil Olsztyn S.A., jak zadeklarował to kibicom Stomilu, a biało-niebieskie barwy pozostaną z nim na stałe, na dobre i złe.

 

Piotr Grzymowicz
Prezydent Olsztyna

Czytaj więcej: Michał Brański wycofuje się ze Stomilu

Komentarze (30)

Dodaj swój komentarz

 • Anty pis 2021-05-19 06:08:19 37.30.*.*
  Wiadomo najgorszy pseudo prezydent w historii Olsztyna nie lubi spotu no może ciaposiatke ale to właśnie dla plebsòw , dobrą piłka na poziomie to podstawa miast wosjewódzkich prestiż i promocja miasta a te tłuki z ratusza zadłużyli Olsztyn na 20 lat na nikomu niepotrzebny i uciążliwy złom tramwajowy .zygac się chce na ten syf
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 4
 • REK 2021-05-18 11:55:00 81.190.*.*
  Zlikwidować kopaczy piłki. To prywitywny sport. Kibole tylko niszczą miasto. Zamienić stadion na tenisowy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 6
 • Realista 2021-05-18 11:13:39 81.190.*.*
  Stomil (znienawidzony przez inne miejskie rzetelnie i skromnie działające olsztyńskie kluby) na czele z M. Brańskim zrobili sobie z Miasta dojną krowę. Doili i nadal chcą doić ile się tylko da, ale każda krowa ma swój limit po przekroczeniu którego może paść. Padną też te inne kluby, których wyniki przewyższają kopaczy o niebo, bo dla nich wszystkich zostanie już tylko kubeczek mleka i w dodatku zsiadłego. Z połowy tych pieniędzy, które otrzymał Stomil mielibyśmy w Olsztynie czołowe w kraju zespoły piłki ręcznej, siatkówki, koszykówki kobiet i mężczyzn, rugby, futbolu amerykańskiego i wiele, wiele medali mistrzostw Polski Europy i świata w sportach indywidualnych. A nie mamy, bo mamy niestety Stomil. I to by było na tyle...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 3
 • El koczkodan 2021-05-18 10:47:06 88.156.*.*
  Brański chciał być jak Abramowicz, ale to zwykły Janusz biznesu.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 1
 • Biegacz 2021-05-18 09:06:01 88.156.*.*
  Może wreszcie te *urwie i kalecy z ratusza znajdą pieniądze na sport amatorski np. biegowe zawody uliczne na 5 i 10km
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 6
 • No ten tego 2021-05-18 07:56:46 188.146.*.*
  Jako wieloletni kibic Stomilu po przeczytaniu tego uzasadnienia , jasno widać że gmina Olsztyn zrobiła co mogła . Panie Michale , to jak ma Pan biało - niebieskie serce czy nie?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 1
 • zorro 2021-05-18 01:23:24 89.64.*.*
  A ja powtarzam od lat że to wina Grzymka i ludzi w mieście co na niego głosują. W okresie Euro kiedy miasta dostawały kasę na stadiony ten grzmot ogłosił miasto wolnym od footbolu. Za to co się staje ze Stomilem podziękujcie Grzymowi. Inne miasta o połowę mniejsze wykładają po kilka milionów na wsparcie klubu piłkarskiego, a ten troll zwija sport w mieście. Pisze o tym Tyszkiewicz Piotr, piszą inni wreszcie wywalmy go i zastąpmy kimś młodym dla dobra sportu w tym mieście!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 15
 • .R.O. 2021-05-17 22:28:15 5.184.*.*
  Ciezko się z Panem Prezydentem w tej kwestii nie zgodzić. Część biznesmenów zrobi wszystko, aby tylko nie przypisano im porażki. A Pan Brański do tej pory był prezentowany jako biznesowe objawienie. Tyle tylko że nie ma ludzi nieomylnych i nie ponoszących porażek. To mit, który właśnie budują o sobie samych pewni ludzie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 0
 • szok 2021-05-17 21:00:50 93.105.*.*
  Ocena jest taka: brański ucieka z tonącego okrętu a prezydent zdziwiony. Generalnie dobrze bo może wreszcie będa pieniądze na inne dyscypliny sportu i może nawet na remonty chodników. Jak kopacze chca kopać to niech kopią ale za swoje pieniądze. Przez ostatnie kilkanaście lat miasto dokładało na stomil - tylko przez ostatnie 3 lata to 10,500,00 zł DZIESIĘĆ MILIONÓW. SZOK! Z PIENIĘDZY MIESZKAŃCÓW.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 25 3
 • Janusz Platfusiewicz vel Georged 2021-05-17 20:37:03 5.184.*.*
  Beton won ty nieuku z ART
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 14