Michał Brański wycofuje się ze Stomilu

Michał Brański wycofuje się ze Stomilu
Michał Brański, nowy właściciel Stomilu Olsztyn
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W niedzielny (16 maja) wieczór większościowy udziałowiec i przewodniczący Rady Nadzorczej Stomilu Olsztyn S.A. wystosował na swoim koncie na Twitterze komunikat, w którym pisze, że "rozstaje się z olsztyńską piłką".

Głównym powodem decyzji miał być brak porozumienia z miastem w sprawie dalszego finansowania klubu.

Poniżej prezentujemy pełny komunikat Michała Brańskiego, większościowego udziałowca i przewodniczącego Rady Nadzorczej Stomilu Olsztyn S.A.:

Kibice Stomilu i mieszkańcy Olsztyna,

Za mną wielotygodniowa wewnętrzna walka i trudne rozmyślania nad losami Stomilu Olztyn, za który czuję się odpowiedzialny i z którym zdążyłem się prawdziwie zżyć. Czy to słońce, czy deszcz - weekend w weekend towarzyszyły mi emocje, których nie wyrzucę z pamięci.

W ostatnich miesiącach w gronie rady nadzorczej, zarządu i pracowników klubu nie ustawaliśmy w pracy w następujących płaszczyznach:

1. rozmowy z olsztyńskim Ratuszem o współfinansowaniu klubu, w trakcie których zagwarantowałem kolejne 4 mln zł wsparcia na następnie 3 sezonu;

2. poszukiwania sponsorów lokalnych i ogólnopolskich;

3. rekrutacja trenera nie tylko akceptującego, ale i z wiarą wdrażającego wyznawaną przeze mnie filozofię klubu, w której sukces lat kolejnych wynikać musi z rozwoju młodyach talentów - za sprawą oferowanych przez klub boiskowych szans i "mentoringu" ze strony graczy starszych, którzy w piłkarskiej młodzieży widzieć mają partnera w osiąganiu wyników;

4. wypracowanie planu sportowego, który wspierał cele klubu na przyszły rok (rozwój młodych, ranking PJS/budżet)

Czas na podsumowanie, trzeźwą ocenę sytuacji i smutną konkluzję - z głębokim żalem informuję o moim rozstaniu z olsztyńską piłką.

Poszerzyliśmy grono sponsorów klubu i zaktywizowaliśmy lokalnych przedsiębiorców (choć wciąż efekty są dalekie od tych, jakich wymaga klub aspirujący do walki i baraże i Ekstraklasę). Skupiliśmy perspektywiczną młodzież, a w ostatnich tygodniach wyłowiliśmy kolejne lokalne telenty, które miały dołączyć do klubu w okienku letnim.

Niestety, rozmowy z olsztyńskim ratuszem mimo wystosowanej ofert (forma pisemna oraz rozliczenie spotkania) zakończyły się niepowodzeniem. Brak na tym etapie (czytaj: kontraktowanie zawodników na kolejny sezon, podejmowanie zobowiązań finansowych) gwarancji wsparcia koniecznego dla funkcjonowania klubu oraz brak perspektyw na budowę w Olsztynie nowego obiektu piłkarskiego w połączeniu z niedostateczną, niedofinansowaną infrastrukturą treningową  (w piłce seniorskiej i młodzieżowej) oraz zwyżką kosztów ich użytkowania czynią rozwój niemożliwym.

W moich oczach Fortuna 1 Liga (F1L) jest wyjątkowym miejscem. Tu boiskowe szlify zbierają gracze młodzi; drugą (a czasem i trzecią) szansę dostają ci, którym marzy się piłka na wyższych poziomach; o charakterze zespołóW F1L decydują twardzi, myślący interesem klubu, zżyci z nim i z lokalną społecznością doświadczeniu zawodnicy. Kluby F1L są ważne dla kształtowania młodzieży, która przesiąka atmosferą rozgrywek i doświadcza emocji towarzących sportowi - a ten zostaje z nimi na całe życie.

Kluby F1L bez partnerstwa publiczno-prywatnego skazane są na mizerię - wegetację zamiast rozwoju. Przychody z tytułu uczestnictwa w rozgrywkach F1L (rosnące w tempie niezadawalającym, "inflacyjnym") nie pokrywają nawet 20% ponoszonych kosztów. Przychody z programu Pro Junior System (PJS) w przypadku klubów z biedniejszych regionów kraju są krytycznie ważne - są racją stanu. Oba te niezbędne źródła stanowiły ledwie ok. 30% budżetu Stomilu Olsztyn (Pozostałe to: wsparcie miejsce, moje dofinansowanie, przychody reklamowe i z dnia meczowego)

W następnych tygodniach podzielę się z Wami planami dot. klubu, który bez istotnego wsparcia finansowego nie będzie w stanie na boiskach F1L wystawić składu, który może godnie reprezentować Olsztyn. Biało-niebiescy kibice, gwarantuję Wam, że akcje klubu (będące w moim posiadaniu) po konsultacjach ze środowiskiem lokalnym zostaną przekazane temu, kto da klubowi największą szansę na kontynuację działalności.

Dziękuję wiernym kibicom, oddanym pracownikom i zawodnikom klubu, sponsorom, lokalnym urzędnikom i mediom - wszystkim, którzy udzielali nam wsparcia na przestrzeni 2,5 roku.

Michał Brański,
większościowy udziałowiec i przewodniczący Rady Nadzorczej Stomilu Olsztyn S.A.

Czytaj również:

Michał Brański, większościowy właściciel Stomilu Olsztyn, wyznaczył zespołowi nowe cele

Komentarze (48)

Dodaj swój komentarz

 • 10 MILIONÓW ZŁOTYCH - LUUDZIE OBUDŹCIE SIĘ 2021-05-17 20:54:47 93.105.*.*
  Przez ostatnie 3 lata urząd miasta (prezydent i radni z po) z pieniędzy mieszkańców zapłacili na stomil 10.000.000 zł - DZIESIĘĆ MILIONÓW ZŁOTYCH! Przez to dzieci nie mają basenu, zajęć sportowych, inne sporty drużynowe (i nie tylko) miały zmniejszone dofinansowanie. Dlatego chodniki i ulice sa dziurawe jak ser szwajcarski, dlatego trzeba było podnosić opłaty dla mieszkańców za: wodę, śmieci, bilety, żłobki, podatki, parkowanie itd. Pieniądze poszły w błoto... LUUDZIE! OBUDŹCIE SIĘ!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 1
 • Młoda 2021-05-17 19:14:33 5.184.*.*
  Radni z klubów PO i Ponad Podziałami zawsze byli za oddaniem Stomilu w inne ręce. Radni z PiS-u zawsze mieli wątpliwości dotyczące dalszych losów Stomilu. Dzisiaj, tj. w 2021r. nadal są wątpliwości. I jest ich coraz więcej. Grzymowicz zawsze jest zdziwiony. Dowiedział się o całej sytuacji z mediów! Cała ta śmieszna sytuacja jest typowa dla polityki jaką on prowadzi. Chciał w ekspresowym tempie, przyparty do muru przez kibiców i PO, sfinalizować sprzedaż Stomilu. Wtedy udało się. Dzisiaj musi przełknąć tę żabę. Ale on lubi łykać niespodzianki. Wszystkie lata jego rządów to pasmo porażek do których sprawa Stomilu należy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 10
 • aty 2021-05-17 17:22:30 82.139.*.*
  Pan Brański okazał się amatorem jeżeli chodzi o piłkę. Chciał dzięki kibicom stworzyć zespół wprowadzając projekt NAJLEPSZE PRZED NAMI kibice nie dali się oszukać. Zatrudnienie Kowalewskiego i Czereszewskiego tylko potwierdza że inwestor jest laikiem. powinien Pan wiedzieć żeby wyjąć to trzeba najpierw włożyć.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 1
 • MO 2021-05-17 15:11:51 5.172.*.*
  I jeszcze to "Ponadto strony umówiły się, podpisując stosowny aneks, że zapisane w umowie z lipca 2019 roku świadczenie rzeczowe w postaci montażu dodatkowych krzeseł, a tym samym zwiększenie pojemności stadionu »Stomilu« do 4500 miejsc, wymaganych dla obiektów, na których rozgrywane są mecze Ekstraklasy, spółka Stomil Olsztyn S.A. wykona samodzielnie, rozliczając to długiem wobec Ośrodka Sportu i Rekreacji."
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
 • MO 2021-05-17 15:11:11 5.172.*.*
  Pozostawię to bez komentarza "podczas negocjacji umowy zawartej 13 lipca 2019 roku, wyraźnie precyzowały, że pokrycie wcześniejszych zobowiązań spółki będzie ciążyło na Gminie, która na ten cel, a także na zabezpieczenie bieżącej działalności przez okres 3 lat dokapitalizuje spółkę łączną kwotą 10 581 100 zł. Gmina ze wszystkich zobowiązań finansowych wynikających z umowy się wywiązała, a ostatnie pieniądze w wysokości 2 707 000 złotych zostały przelane na konto spółki 19 lutego bieżącego roku"
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 0
 • zyx 2021-05-17 14:28:12 81.190.*.*
  Jeżeli dojdzie do sytuacji, że miasto wyłoży na piłkarzy Stomilu jeszcze choć jedną złotówkę, złożę doniesienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa!!! Teraz najlepszy moment do ogłoszenia upadłości klubu i trzeba to zrobić jak najszybciej , by nie ma marnować miejskich, czyli naszych pieniędzy. Przytoczę na koniec fragmenty mojego komentarza do materiału Piotra Tyszkiewicza. O czym tu mowa? Kibolom i fanatykom kopanej marzy się Stomil grający super w ekstraklasie i w finale o Puchar Europy. Takiej drużyny nigdy w tym mieście nie będzie, bo go na to nigdy nie będzie stać. Olsztyn ma natomiast wielkie szanse na mocne zaistnienie, i to nawet w rywalizacji międzynarodowej, w innych sportach i to już od dzisiaj i zaledwie pod tym warunkiem, że te pieniądze stracone na Stomil, przekazać im. Absolutną rację ma zatem beku, który napisał: "Jest też lekkoatletyka, siatkówka, piłka ręczna, koszykówka, kolarstwo, wyścigi samochodowe i motocyklowe oraz jeszcze jakieś inne. Futbol wcale nie jest elementem współczesnego życia. To pan tak uważa bo piłka dla pana to sposób na pieniądze no i pasja". I te rozsądne myśli powinny przemawiać za rozsądnymi decyzjami w sprawie olsztyńskiego sportu. Nie powinno się całkowicie wykluczyć kopanej, ale ograniczyć ją tylko do dzieci i młodzieży, bez żadnej seniorskiej piłki ligowej!!! I tyle!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 7
 • masbudzikarbecik 2021-05-17 13:19:24 31.0.*.*
  Kochani, już niedługo ekskluzywne osiedle "Smoła", a w gratysie do swojego wymarzonego M o powierzchni 23mkw dostaniecie plaka do czyszczenia szyb z zabrudzeń wydobywających się z kominów michelin. Rada miasta i Grzymowicz wam to załatwi!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 8
 • Cośniehalo 2021-05-17 13:14:52 213.73.*.*
  Jakaś miałka ta gadka pana Michała - pseudo podprogowy dla średnio inteligentnych. Niby emocje, niby więź, były obietnice, piękne wizje a po dwóch latach co? Ucieczka z tonącego okrętu.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 0
 • NC 2021-05-17 12:51:32 79.190.*.*
  HALI BRAK STADIONU BRAK DWORCA BRAK ITD ITD GDZIE JEST GOSPODARZ ,,TRAMWAJEM JEDZIE,, TE MIASTO TO NIE DŁUGO NIE BĘDZIE ZA MURZYNAMI ALE I MONGOŁAMI STO LAT
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 10
 • nog 2021-05-17 11:46:27 31.0.*.*
  Grzymowicz i rada miasta ma już plan na osiedle w tym miejscu. Podobnie jak na stadionie Warmii.:)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 8