[OPINIE] Za co kocham Olsztyn?

[OPINIE] Za co kocham Olsztyn?
Miasto Olsztyn z lotu ptaka
Fot. Shutterstock

"Kocham Olsztyn moją małą Amerykę" - tak brzmią słowa popularnej piosenki lokalnego zespołu Tulipan. Na tak postawione pytanie odpowiadam zdecydowane "tak". Jednak tak udzielana odpowiedź to zdecydowanie za mało. Olsztyn to przede wszystkim atrakcyjne Stare Miasto.

Atrakcje Starego Miasta

Odbywają się tu setki koncertów, a swoje atrakcje udostępnia również Muzeum Warmii Mazur. Turyści mogą podziwiać przepiękne obrazy, starodruki oraz ozdobne naczynia. Jestem pod wielkim wrażeniem zgromadzonych tam eksponatów. Nieopodal muzeum znajduje się amfiteatr, gdzie w okresie letnim odbywają się koncerty oraz występują kabarety w ramach Olsztyńskiego Lata Artystycznego oraz Nocy Kabaretowej. Przyznam szczerze, że jest to moja ulubiona impreza.

Atrakcją miasta są również odbywające się co roku Targi Żywności. Przybysze oraz miejscowi mogą zasmakować miejscowych specjałów i podziwiać szlachetne kamienie. Urokiem starówki jest również mnóstwo urokliwych lokali gastronomicznych. Prym wśród tych lokali wiedzie restauracja Staromiejska. Lokal przyciąga swoją niepowtarzalną atmosferą oraz wykwintnym menu. Również ja jestem tam częstym gościem. Siedząc przy kawie można słuchać muzyki lub wybornie bawić się przy występach kabaretów. Innym interesującym adresem dla koneserów orientalnych smaków jest Orient Kebab.

Dbałość o wygodę życia mieszkańców Olsztyna widać nie tylko w różnorodności powstających lokali gastronomicznych, ale również w wielu kawiarniach, czekających na miłośników słodkości. Jednym z atrakcyjnych lokali jest CoffeStation. Wiem to własnego doświadczenia. Wielokrotnie przesiadywałem przy szklance lemoniady i podziwiałem uroki miasta. Po bogatej ofercie kulturalnej oraz różnorodności lokali gastronomicznych widać jak miasto dba o potrzeby mieszkańców i osób przyjezdnych.

Walory przyrodnicze

Jednak Olsztyn to nie tylko zabytki, ale także lasy i jeziora. Co roku przyciągają one miłośników dzikiej przyrody oraz kąpieli i kajakarstwa. Ja sam jestem miłośnikiem zbierania grzybów i często przynoszę ich pełne garście. Opis przyrodniczych atrakcji Olsztyna uzupełnia park Centralny. Jest to miejsce wielu spotkań, a każdy miłośnik spacerów znajdzie wystarczająco dużo przestrzeni. Poza tym park jest urządzony bardzo praktycznie, albowiem niemalże na każdym miejscu są ustawione ławeczki. Mieszkańcy Olsztyna szczególnie często odwiedzają plażę miejską, gdzie nie tylko można odpocząć ale również skosztować wielu przysmaków.

Każdy kto przyjedzie do Olsztyna znajdzie coś dla siebie. Od bogatej oferty kulturalnej począwszy na urokliwych lasach i jeziorach skończywszy. To miasto łączy w sobie tradycje z nowoczesnością i to jest jego niewątpliwa zaleta. Zwłaszcza dziewicza przyroda pozwala odetchnąć zmęczonym zwiedzaniem miasta turystom. Jest ona swoistym magnesem, który może przyciągać przybyszy zmęczonych zgiełkiem wielkich metropolii.

Adam Przybylski, olsztyński urzędnik

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

 • Olsztyn 2021-12-26 12:54:41 88.156.*.*
  Za co go kochac?! Ze te korki!? Czy nie mma kogos odpowiedzialnego za usprawnienie przepustowosci na skrzyzowaniach? To co sie tu dzieje to kpina.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 4
 • aza 2021-12-25 16:57:45 83.24.*.*
  Choć nieraz mnie wkurzają zaparkowane na chodnikach samochody, gałęzie drzew i żywopłotów bijace po twarzy, pety leżące na przystankach i jeszcze parę rzeczy - kocham Olsztyn z tramwajami, plażą miejską, parkiem centralnym , zielenią. To jest moje miasto, mój dom.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 2
 • PG 2021-12-25 12:50:53 79.191.*.*
  Nie znoszę tego prowincjonalnego miastka, gdzie zwykły człowiek z wykształceniem nie ma szans na normalną pracę i płacę, a ceny wszystkiego równają się tym w Warszawie. Gdzie dostanie pracy zależy od znajomości, a dobrze żyje się tylko garstce mieszkańców-krewnym i znajomym Królika. Najgorsze, że 85% ludzi zamieszkałych tutaj ludzi, ma o Olsztynie podobne zdanie. Tym podobne artykuły piszecie chyba po to, by zakpić z czytelników.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 6
 • Zhuge Liang 2021-12-24 16:38:53 178.42.*.*
  Nie kocham. Inne miasta są równie ważne w regionie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 6
 • Niestety olsztyniak 2021-12-24 16:36:00 46.205.*.*
  Kocham Olsztyn jak mnie w nim nie ma , jak wracam to nie mogę patrzeć na ten syf i patologie grzymowiczową.Kozystajac z okazji świąt życzę ratuszowcom wszystkiego najgorszego ,niezdrowych i smutnych najlepiej w śmierdzącym tramwaju
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 7