[OPINIE] Janusz Cichoń: ''PiS mści się za przegrane wybory w Senacie''

[OPINIE] Janusz Cichoń: ''PiS mści się za przegrane wybory w Senacie''
Janusz Cichoń
Fot. archiwum prywatne

Projekt budżetu jest planem finansowym państwa, narzędziem służącym realizacji planów. Jak w zwierciadle widać w nim jakie rząd ma priorytety, jak rozkłada zadania i środki. Jego analiza pozwala na ocenę zgodności deklaracji i obietnic z faktami, rzeczywistymi działaniami.

Z tym nie jest najlepiej, to widać gołym okiem. Budżety: ochrony zdrowia, edukacji, nauki, pomocy społecznej, rolnictwa nie pozwalają na realizację obietnic i zobowiazań. Dzisiaj chciałbym jednak zwrócić uwagę na to, że budżet w rękach PiS-u zyskał jeszcze jedną funkcję. Stał się narzędziem do wymierzania kar niepokornym grupom społecznym i instytucjom. Dowód stanowia poprawki rządu, zgłoszone rękami posłów PiS-u, w trakcie pierwszego czytania ustawy budżetowej..

Budżet instrumentem do wymierzania kary niepokornym…

Działając w ten sposób PiS zabrał 114 milionów złotych Senatowi, przesuwając je do Kancelarii Premiera i czterech ministerstw. Były to środki przeznaczone na wsparcie Polonii i Polaków rozsianych po świecie. Daję konia z rzędem temu, kto będzie w stanie wytłumaczyć Polonii i organizacjom oraz stowarzyszeniom związanymi z taką działalnością, które dzięki tym pieniądzom wspierają naszych Rodaków za granicami kraju, dlaczego zabieramy im te środki. PiS deklaruje co prawda, że te pieniadze przeznaczy na wsparcie organizacji polonijnych, ale zamieszanie i poślizg z jakim mamy do czynienia uniemożliwi racjonalne wykorzystanie tych kwot.

Drugim karanym podmiotem jest Sad Najwyższy, którego budżet zmniejszono o 15 milionów złotych, trzecim Rzecznik Praw Obywatelskich, którego budżet zmniejszono o blisko 6 milionów złotych. To zemsta za przegrane wybory w Senacie, uchwały Sadu Najwyższego i działalość Rzecznika Praw Obywatelskich, w obronie prawa.

Kto w tej sytuacji zyska? Odpowiedzi należy szukać tam, gdzie PiS lokuje te pieniądze. To jest m.in. Agencja Wywiadu, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego no i przede wszystkim Kancelaria Premiera Rady Ministrów. To są główni beneficjenci tych przesunięć budżetowych.

PiS przenosi też wydatki z budżetu do funduszy celowych. Np. program “darmowe leki dla seniorów”, finansowany dotychczas z budżetu, teraz jest przeniesiony do NFZ. To oznacza faktyczne zmnieszenie środków na finansowanie usług zdrowotnych. To taka swoista sztuczka w kreatywnej ksiegowość.

Region nie może liczyć na wsparcie posłów PiS

W tym miejscu wrócę do licznych poprawek zgłoszonych przez Koalicję Obywatelską i Parlamentarny Zespół Warmia, Mazury i Powiśle, które miały na celu ograniczyć wykluczenie komunikacyjne mieszkańców naszego regionu, m.in. poprzez budowę nowych dróg. Pełna lista poprawek budżetowych Koalicji Obywatelskiej dotyczących region, w załączeniu pod tekstem. Z przykrością muszę stwierdzić, że jak na razie, mimo apeli do posłów PiS-u, żadna z tych zgłoszonych poprawek do budżetu państwa nie znalazła poparcia z ich strony. Ale my się nie poddajemy. Próbujemy dalej. Tych poprawek jest łącznie 16. Zgłosiliśmy je ponownie, w innej formie i będą one głosowane na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Wtedy jak na dłoni będzie widać, jak posłom PiS-u zależy na rozwoju naszego regionu. Jeszcze nie jest za późno, by się zreflektowali.

Kolejny zamach na kompetencje samorządów

Ostatnie posiedzenie Sejmu, to kolejny przykład konsekwentnego odbierania przez PiS kompetencji samorządom. Dotyczy to zmian w zakresie PiS-u, czyli... Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Prowadzą one do tego, że tak na dobrą sprawę samorządy zostają ubezwłasnowolnione, jeżeli chodzi o zarządzanie tymi, bardzo ważnymi z punktu widzenia bezpieczeństwa, zwłaszcza żywnościowego, Polaków instytucjami na poziomie powiatów. Zgodnie z tymi zmianami, Główny Inspektor Sanitarny, będzie powoływał i odwoływał, za zgodą wojewody, państwowych wojewódzkich inspektorów sanitarnych i państwowych granicznych inspektorów sanitarnych. I to wojewodom podlegać będą państwowi, wojewódzcy inspektorzy sanitarni i państwowi powiatowi inspektorzy sanitarni. To ewidentny atak na samorządy i odbieranie im kompetencji.

Nie marnujemy czasu

To wszystko się zmieni po odsunięciu PiS-u od władzy. Na początek chcemy doprowadzić do zmiany na stanowisku prezydenta RP. Dla PO wybory prezydenckie są sprawą kluczową. Nie marnujemy czasu, przygotowujemy swoje struktury, organizujemy biura w regionach, a także sztaby wyborcze w poszczególnych powiatach i miejscowościach. Będziemy zachęcać wszystkich tych, którym zależy by Polska wróciła do demokratycznej europejskiej rodziny, by włączyli się w tę kampanię.

Poprawki do ustawy budżetowej na rok 2020 zgłoszone przez posłów Platformy obywatelskiej i członków Parlamentarnego Zespołu Warmia, Mazury i Powiśle.

 1. Naglady-Ostróda (DK-16)

 2. Mrągowo-Orzysz (DK16)

 3. Obwodnica Pisza (DK58i DK63)

 4. Obwodnica Dobrego Miasta (DK51)

 5. Obwodnica Giżycka (DK59 i DK63)

 6. Smolajny-Kosyń (DK51)

 7. Pasym-Jęcznik (DK53)

 8. Obwodnica Szczytna (DK53)

 9. Nowe Marzy-Ostróda (S-5)

 10. Obwodnica północna Olsztyna (S-16)

 11. Korpele-Szczytno (DK53)

 12. Rewitalizacja toru wodnego (Port w Elblągu -Zalew Wiślany)

 13. Budowa i przebudowa infrastruktury na szlaku Wielkich jezior Mazurskich

 14. Ochrona zabytków i opieka nad zabytkami w województwie (budżet wojewody)

 15. Ekspozycja fortyfikacji Starego Miasta w Olsztynie

 16. Dokumentacja Ośrodka Szkolenia Piłkarskiego w Olsztynie (Warmia)

 17. Kardiologia i onkologia w Szpitalu wojewódzkim w Elblągu

Janusz Cichoń

Komentarze (10)

Dodaj swój komentarz

 • Co za czasy 2020-02-10 11:19:03 195.136.*.*
  A dlaczego poseł PIS niejaki Wypij ma prawo gdzieś i w oświadczeniu majątkowym wykazuje dochody ale majątku to już żadnego nie ma. Nic go NIE DOTYCZY? Ludzie obudźcie się. To gdzie to państwo prawa i sprawiedliwości.. żeby polityk zasiadal w radzie programowej telewizji publicznej..
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 1
 • MP 2020-02-09 15:07:49 88.156.*.*
  ,,Tyle miałem Wam dać ........'' ,ale wygrał PIS.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 1
 • R. O. 2020-02-08 23:21:40 83.6.*.*
  Panie Cichoń, prawda jest taka że nic Pan dla regionu nie zrobił. Okazja już była. Dziękujemy. Czekam na nowe twarze.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 3
 • Młoda 2020-02-08 20:29:44 37.47.*.*
  Cud mniemany czyli Krakowiacy i ... Poseł Cichoń. Pan Poseł z innymi napisał list i jak w bajce stał się cud. Ich prośby zostały wysłuchane. Póżno bo póżno, ale obwodnice zostaną wybudowane, chyba, że zmieni się rząd i wrócimy do stanu od 2008 roku. Chyba tego nie chcemy?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 3
 • Program 100 obwodnic 2020-02-08 14:16:54 37.7.*.*
  Napiszcie o tym ze Dywity - Olsztyn dostały się do programu 100 obwodnic !!!!:))) i Szytno też :)))
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 2
 • markor 2020-02-08 13:58:33 95.160.*.*
  Cichoń a co Wy wraz z PO i Hermanem von Tuskowitzem zrobiliście dla Polski?? Wyprzrdawanue reszty majątku POlski, pełno afer, szydzenie z Polaków podczas zajadania się ośmiorniczkami. Totalne DNO.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 4
 • Kis 2020-02-08 13:40:23 37.248.*.*
  To dlaczego wy tego nie zrobiliście no może Pan opowie jak pan jako prezydent Olsztyna wybudował akwapark między Nagorkami a Jarotami i ile to Olsztyniaktów koszacowano?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 1
 • eee 2020-02-08 12:53:05 89.64.*.*
  PiS zmniejsza niepokornym budżet, a Unia (pośrednio w wyniku wniosków PO) ma zabrać dotacje Polsce. Cichoń to klasyczny platformerski hipokryta.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 1
 • tewu 2020-02-08 12:47:12 88.156.*.*
  Weekend bez „opinii” posła Cichonia weekendem straconym. Kolejna porcja przemyśliwał z cyklu: „ ci mogłem zrobić będąc u władzy a czego nie zrobiłem”. Obawiam sie poseł Cichon ma pełne szuflady niezrealizowanych przez siebie zadań i bedzie nas nimi raczył aż.... do wyborów prezydenckich.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 1