Dziś jest: 25.07.2024
Imieniny: Jakuba, Krzysztofa
Data dodania: 2023-10-07 16:22

Redakcja

[OPINIA] Mieszkaniec Olsztyna, Artur Suproń: ''Wojna polsko-polska''

[OPINIA] Mieszkaniec Olsztyna, Artur Suproń: ''Wojna polsko-polska''
Jarosław Kaczyński podczas spotkania w Olsztyne, Donald Tusk podczas spotkania w Ostródzie
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

Moja ostatnia opinia spotkała się ze sporym odzewem - niestety nie takim, jakiego oczekiwałem. Niezmiernie zasmucił mnie fakt, że inni czytelnicy portalu nie znają dzieła, jakim jest "Wesele" Wyspiańskiego, lub nie potrafią zinterpretować najbardziej znanego cytatu. Parę osób twierdziło nawet, że chciałem kogoś powiesić! Może ukazuje to, że polski system edukacji zawodzi, a może to, że wojenka polsko-polska weszła na tak wysoki poziom, że źle wykorzystany cytat doprowadza ludzi do szału. 

reklama

W poprzednim tekście, pisząc o tym, jak Platforma chciała pogrzebać szansę na wygraną kosztem pozycji na scenie politycznej, wykorzystałem cytat z Wesela. "Miałeś, chamie, złoty róg, miałeś, chamie, czapkę z piór, ostał ci się ino sznur". W kontekście utworu oznacza to, że Jasiek, do którego kierowane są słowa, który dąc w róg miał dać sygnał do powstania, został z niczym. I tak samo - w mojej opinii, przesłanej do redakcji w lipcu - uważałem, że Tusk chcąc zdobyć władzę, pozbędzie się czapki i rogu, czyli pozostałych opozycyjnych partii, a finalnie zostanie na opozycji. 

Cieszę się, że sytuacja od tamtej pory się zmieniła i Platforma zmieniła ton. Wygraną opozycji dadzą mocne KO, mocna Trzecia Droga i mocna Lewica. Niestety jednak, nie wszyscy zdają się dostrzegać, że statek o nazwie "wspólna lista" opuścili nawet jego kapitanowie i dalej brną w zaparte. Ale najpiękniejsze i tak jest to, co dzieje się między zwolennikami największych partii - czyli PO, a PiS. 

Zupełnie tego nie rozumiem - wieczne spory i kłótnie. Jedni traktują drugich jak niewykształcone małpy. Obrzucają się wyzwiskami w każdym możliwym miejscu. Nawet tu, na tym portalu. Już pal licho komentowanie spraw politycznych, co nawet mi się zdarza, ale to, co się tu czasami dzieje nie stało nawet koło komentarza. Zastanawiacie się czasem, co piszecie? Zioniecie do drugiego Polaka nienawiścią, jakby zabił wam całą rodzinę. Zachowujecie się tak, jakby po wygranych wyborach przez opcję wam przeciwną miał wybuchnąć świat. To już nie jest popieranie partii, tylko ich wyznawanie. 

Ten niepokojący trend w polityce zaczyna zauważać coraz więcej osób. Partie stają się kościołami. Mają swoje dogmaty wiary. Będą bronić każdej, najgłupszej decyzji liderów partii - bo w ten sposób bronią część samych siebie. To nie jest normalna sytuacja, tylko chore zaangażowanie w sprawy, które pomimo tego że nas dotyczą, nie powinny stanowić o naszych przyjaźniach czy sympatiach.

Mam znajomych, którzy głosują na Konfederację. Mam takich, którzy wybierają PO, innych, którym nie widzi się głosować na nic innego niż PiS. Takich, którzy wierzą, że Lewica da lepsze jutro. Takich, którzy wybiorą którąś z mniejszych partii, by wyrazić swój przeciw wobec polityki głównego nurtu, oraz takich, którzy nie głosują wcale. Zdarza się, że rozmawiamy o polityce - sprzeczamy się, ale nadal szanujemy. Możemy się różnić bez nienawiści. 

Lekcją domową dla każdego z nas, jest spojrzenie na to, co piszemy za maskami anonimowości w sieci. Czy naprawdę tacy jesteśmy? Pełni pogardy, bo ktoś raczył wybrać A a nie B? Skłócona Polska to słaba Polska, a chyba wszyscy pragniemy tego samego - czyli silnego kraju. Ja do tego dodam moje osobiste pragnienie - by każdy, kto chce tu mieszkać, czuł się w Polsce jak w domu, bez względu na wyznanie, orientację, pochodzenie czy poglądy. 

Na miłość boską, ludzie, lubcie się trochę bardziej. 

***

Artur Suproń to mieszkający od lat w Olsztynie emeryt. Bogate doświadczenie życiowe pozwala mu na trzeźwą ocenę otaczającej rzeczywistości i zwracanie uwagi na problemy, nad którymi rzadko pochylają się zabiegani Polacy.

Komentarze (73)

Dodaj swój komentarz

 • Ferdynand Kiepski 2024-02-15 18:01:37 78.88.*.*
  Kaczor to jest oderwany od rzeczywistośći w kółko mruczy pod nosem to samo. Stara płyta się zacięła. Stary zgorzkniały cap.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • bolo 2023-11-02 07:59:19 2a01:11cf:4109:*
  ***** Ryżego
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 4
 • wina Tuska? 2023-10-27 10:33:30 87.204.*.*
  Ja znam Wesele, znam i rozumiem cytat "ostał si się ino sznur". Natomiast Pan Artur wykazał się kompletnym brakiem wyczucia sceny politycznej. Tusk nie stworzył koalicji opozycyjnej, trzy ugrupowania opozycyjne poszły do wyborów oddzielnie a mimo to przysłowiowy "sznur" nie stał się własnością Tuska tylko Jarosława. Może daj Pan sobie z pisaniem o polityce, Panie Arturze ?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
 • Koniec z mundurowymi podnóżkami PiSu 2023-10-10 14:35:01 2a00:f41:867:*
  Donald Tusk wygra , Kaczyński za kraty do Sztumu lub Barczewa. Tam lubią takich . Kaczor weź ze sobą zaufane zabaweczki.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 6
 • Kecaw 2023-10-10 12:32:47 213.73.*.*
  Szanowny Panie proszę nie zżymać się na demokrację .Ten spór dwóch plemion to typowa sytuacja w demokratycznych społeczeństwach . Z jednym tylko zastrzeżeniem PiS ma konkretny program z którym można zgadzać się lub nie natomiast adwersarz tej partii PO ma tylko jeden punkt .Odsunąć konserwatywnych chadeków od władzy i niestety, w mojej opinii, nic więcej.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 2
 • zaglądający 2023-10-09 18:17:52 88.156.*.*
  Przecież artykuł zwraca uwagę na brak wzajemnej tolerancji i poszanowania. Ale z postów wynika, że autor ma rację pisząc " to, co się tu czasami dzieje nie stało nawet koło komentarza". Zamiast komentować przemyślenia autora, to zioniecie do drugiego Polaka nienawiścią i obrzucacie wzajemnie wyzwiskami. LUDZIE! Więcej szacunku bliźniego i wzajemnej tolerancji!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • twój login 2023-10-09 12:32:24 87.204.*.*
  PISiaki, a wam nie jest głupio, że wasz guru to taki tchórz ? jego telewizja, jego Rachoń, a on i tak się boi Tuska. Jaro mówi, że Tusk kłamie ? no to właśnie publiczna debata jest idealnym miejscem, żeby pokazać na to dowody.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 4
 • Bogumił 2023-10-09 12:31:37 88.156.*.*
  Polska ma się całkiem dobrze i to też wkład nas pracujących i tych co rządzą. Jest coś dla ludzi, dla kraju i jest walka o nasze polskie sprawy w Unii Europejskiej, której to w wielu sprawach daleko w działaniu do demokracji. Wskazane jest, aby państwa członkowskie prowadziły własną politykę w sprawach np. migracyjnych, o co walczy nasz rząd. Nie musi to być wspólna polityka a indywidualna każdego państwa. Ciekawą sprawą będzie też referendum przy wyborach, czyli bezpośrednia demokracja w działaniu. Pan Tusk uważa, że to ściema (widziałem ten zapis na bilbordzie). Szkoda tylko, że będzie tak mało pytań. Chętnie bym się dowiedział. co Polacy sądzą np. o aborcji, o przekształceniach związanych z przymusowym odejściem od paliw kopalnianych, o wspólnej walucie euro itd. Inna sprawa to tak zwana "nienawiść wyborcza" serwowana zwłaszcza przez opozycję od wielu lat. Wyprowadzanie ludzi na ulicę z wrednymi hasłami, też wypowiedziami, szczucie na PiS, ale też na wyborców tego ugrupowania, łącznie z próbą umniejszania ich znaczenia (patologia, niewykształceni, z małych miejscowości). Dodać do tego też można szkalowanie ludzi i demokratycznie wybranego polskiego rządu na forum Unii Europejskiej zwłaszcza obecnie w ramach walki wyborczej nie mając przy tym sensownych argumentów, tylko puste hasła. To też do Pana Panie Biedroń. Warto to zauważyć i pomyśleć o tym przed wyborami.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 2
 • Olsztyniak 2023-10-09 06:44:06 88.156.*.*
  Ostatnie dni pokazują jak może wyglądać państwo z kartonu i to mokrego. Rozdawnictwo, dofinansowanie cen paliwa na cele wygranej w wyborach, brak tego paliwa w coraz to większej ilości stacji, pomoc wojska by to paliwo było... Kiedyś Polska to był kraj z którym Unia Europejska się liczyła, nasi eksperci, ministrowie byli zapraszani do pomocy w sprawach UE, teraz nikt z Polską się nie liczy na arenie międzynarodowej. Tak obecna władza rozwinęła nasz kraj. Przykre.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 4
 • doc 2023-10-08 12:54:05 79.191.*.*
  Nikt tak przez 8 lat nie pchnął Polski do przodu jak PiS. I mówię to do komuszkow z PO i PZPR przypominam lata 1981-1989.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 13
 • Pis 2023-10-08 12:42:49 88.156.*.*
  Pis kłamcy złodzieje oszuści... czyli .... kradliśmy kradniemy ....i Dalej byśmy chcieli....kraść to jest nasz program dla Ciemnogrodu ,wy.dobrze wiecie ,że pisowskie szuje są chamskie agresywne pełne nienawiści. Tak jak BALBINA Z Żoliborza, oraz PIERWSZY KŁAMCA RP...DREWNIANY NOS....100%.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 5
 • BityChuj 2023-10-08 11:51:24 195.191.*.*
  Pisowsko-PeOwskie gówno !!!!!!!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 4
 • Były patriota gówna pl 2023-10-08 09:19:35 46.205.*.*
  Nienawidzę polski niech wygra PiS oby zdechła a lekarzom życzę dużo chorób i wypadków i ich rodziom też wy sku..... polskie lekarskie ku....wy NFZ towskie
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 11
 • ***** *** 2023-10-07 23:21:07 2a01:11cf:4a3:*
  Już nie ma wojny, przegrany bidula pakuje się do szpitala (psychiatrycznego) co by uniknąć konsekwencji wszystkich popełnionych przestępstw po utracie immunitetu... majątek przepisał na koty, by mu go Skarbówka nie skonfiskowała... itp.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 5
 • MŁODA1 2023-10-07 22:20:12 5.173.*.*
  doc@ @ Pana/Pani wpisy być może świadczą o początkach występowania nerwicy natręctw. To choroba psychiczna dotykająca osoby w różnym wieku bez względu na płeć. Na szczęście jest uleczalna, wymaga jednak postawienia odpowiedniej diagnozy. Klasycznie im wcześniej, tym lepiej. Zachowania obsesyjne, widoczne w Pana/Pani wypowiedziach mogą być jednym z objawów depresji.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 0
 • MŁODA1 2023-10-07 22:02:10 5.173.*.*
  Jak można szanować władzę, która przez ostatnie 15 lat niewiele zrobiła dla mieszkańców. Pisząc ,, władzę" mam na myśli lokalne PO + Grzymowicza. Tyle obiecywali w każdej kolejnej kampanii wyborczej. Kłamali i obecnie czynią to kolejny raz. Trzeba mieć tupet żeby kolejny raz nas okłamywać. Dobrze zapamiętajmy te twarze. Niektóre już trzeba zapomnieć. Pora nie popierać kandydatów z PO.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 9
 • KWIATY RÓŻE SZTUK 27 2023-10-07 21:34:40 81.190.*.*
  27:1. .......i wszystko jasne....... ale ten naród jest jednak ślepy,oglupiony. Obudźcie się bo oni was mają za idiotów i nic więcej.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 0
 • KOLEJNE DZIESIĄTKI MILIONÓW WYDANE BEZSENSOWNIE 2023-10-07 21:30:40 81.190.*.*
  CZY WIADOMO GDZIE PODZIAŁY SIĘ ŁAWKI PATRYJOTKI NA KTÓRE POSZŁY DZIESIĄTKI MILIONÓW ZŁOTYCH...... BYŁY KILKA TYGODNI A TERAZ CISZA......DALEJ GLOSUJCIE NA MARNOTRAWSTWO PIENIĘDZY. PRACUJCIE CIĘŻKO A NIECH WŁADZA WYDAJE PIENIĄDZE NA IDIOTYCZNE UROJONE POMYSŁY W TYM PRZYPADKU ŁAWKI, KTÓRYCH NIE MA.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 3
 • Onet.pl 2023-10-07 20:21:09 178.36.*.*
  Posłanka PO Marta Wcisło usiłowała wejść na spotkanie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim w Lublinie. Ochrona zamknęła drzwi tuż przed jej nosem. Przez kilkadziesiąt minut nie wpuszczano także przedstawicieli mediów.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 4
 • Greg 2023-10-07 20:16:59 176.221.*.*
  Jeszcze raz przypomnę Wam, że to Platforma Obywatelska w 2011 roku sprywatyzowała dworzec PKS w Olsztynie. Ministerstwo skarbu bez konsultacji sprzedało PKS i teraz mamy to co mamy.... Znowu chcecie PO u władzy? Mało Wam ruiny? A przecież za rządów PO mieliśmy "olsztyńskich" posłów, związanych z naszym regionem i to w każdej partii. Szczególnie dużo z PO
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 13

www.autoczescionline24.pl