Dziś jest: 27.02.2024
Imieniny: Anastazji, Gabriela
Data dodania: 2023-10-07 16:22

Redakcja

[OPINIA] Mieszkaniec Olsztyna, Artur Suproń: ''Wojna polsko-polska''

[OPINIA] Mieszkaniec Olsztyna, Artur Suproń: ''Wojna polsko-polska''
Jarosław Kaczyński podczas spotkania w Olsztyne, Donald Tusk podczas spotkania w Ostródzie
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

Moja ostatnia opinia spotkała się ze sporym odzewem - niestety nie takim, jakiego oczekiwałem. Niezmiernie zasmucił mnie fakt, że inni czytelnicy portalu nie znają dzieła, jakim jest "Wesele" Wyspiańskiego, lub nie potrafią zinterpretować najbardziej znanego cytatu. Parę osób twierdziło nawet, że chciałem kogoś powiesić! Może ukazuje to, że polski system edukacji zawodzi, a może to, że wojenka polsko-polska weszła na tak wysoki poziom, że źle wykorzystany cytat doprowadza ludzi do szału. 

reklama

W poprzednim tekście, pisząc o tym, jak Platforma chciała pogrzebać szansę na wygraną kosztem pozycji na scenie politycznej, wykorzystałem cytat z Wesela. "Miałeś, chamie, złoty róg, miałeś, chamie, czapkę z piór, ostał ci się ino sznur". W kontekście utworu oznacza to, że Jasiek, do którego kierowane są słowa, który dąc w róg miał dać sygnał do powstania, został z niczym. I tak samo - w mojej opinii, przesłanej do redakcji w lipcu - uważałem, że Tusk chcąc zdobyć władzę, pozbędzie się czapki i rogu, czyli pozostałych opozycyjnych partii, a finalnie zostanie na opozycji. 

Cieszę się, że sytuacja od tamtej pory się zmieniła i Platforma zmieniła ton. Wygraną opozycji dadzą mocne KO, mocna Trzecia Droga i mocna Lewica. Niestety jednak, nie wszyscy zdają się dostrzegać, że statek o nazwie "wspólna lista" opuścili nawet jego kapitanowie i dalej brną w zaparte. Ale najpiękniejsze i tak jest to, co dzieje się między zwolennikami największych partii - czyli PO, a PiS. 

Zupełnie tego nie rozumiem - wieczne spory i kłótnie. Jedni traktują drugich jak niewykształcone małpy. Obrzucają się wyzwiskami w każdym możliwym miejscu. Nawet tu, na tym portalu. Już pal licho komentowanie spraw politycznych, co nawet mi się zdarza, ale to, co się tu czasami dzieje nie stało nawet koło komentarza. Zastanawiacie się czasem, co piszecie? Zioniecie do drugiego Polaka nienawiścią, jakby zabił wam całą rodzinę. Zachowujecie się tak, jakby po wygranych wyborach przez opcję wam przeciwną miał wybuchnąć świat. To już nie jest popieranie partii, tylko ich wyznawanie. 

Ten niepokojący trend w polityce zaczyna zauważać coraz więcej osób. Partie stają się kościołami. Mają swoje dogmaty wiary. Będą bronić każdej, najgłupszej decyzji liderów partii - bo w ten sposób bronią część samych siebie. To nie jest normalna sytuacja, tylko chore zaangażowanie w sprawy, które pomimo tego że nas dotyczą, nie powinny stanowić o naszych przyjaźniach czy sympatiach.

Mam znajomych, którzy głosują na Konfederację. Mam takich, którzy wybierają PO, innych, którym nie widzi się głosować na nic innego niż PiS. Takich, którzy wierzą, że Lewica da lepsze jutro. Takich, którzy wybiorą którąś z mniejszych partii, by wyrazić swój przeciw wobec polityki głównego nurtu, oraz takich, którzy nie głosują wcale. Zdarza się, że rozmawiamy o polityce - sprzeczamy się, ale nadal szanujemy. Możemy się różnić bez nienawiści. 

Lekcją domową dla każdego z nas, jest spojrzenie na to, co piszemy za maskami anonimowości w sieci. Czy naprawdę tacy jesteśmy? Pełni pogardy, bo ktoś raczył wybrać A a nie B? Skłócona Polska to słaba Polska, a chyba wszyscy pragniemy tego samego - czyli silnego kraju. Ja do tego dodam moje osobiste pragnienie - by każdy, kto chce tu mieszkać, czuł się w Polsce jak w domu, bez względu na wyznanie, orientację, pochodzenie czy poglądy. 

Na miłość boską, ludzie, lubcie się trochę bardziej. 

***

Artur Suproń to mieszkający od lat w Olsztynie emeryt. Bogate doświadczenie życiowe pozwala mu na trzeźwą ocenę otaczającej rzeczywistości i zwracanie uwagi na problemy, nad którymi rzadko pochylają się zabiegani Polacy.

Komentarze (73)

Dodaj swój komentarz

 • Pis 2023-10-08 12:42:49 88.156.*.*
  Pis kłamcy złodzieje oszuści... czyli .... kradliśmy kradniemy ....i Dalej byśmy chcieli....kraść to jest nasz program dla Ciemnogrodu ,wy.dobrze wiecie ,że pisowskie szuje są chamskie agresywne pełne nienawiści. Tak jak BALBINA Z Żoliborza, oraz PIERWSZY KŁAMCA RP...DREWNIANY NOS....100%.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 5
 • BityChuj 2023-10-08 11:51:24 195.191.*.*
  Pisowsko-PeOwskie gówno !!!!!!!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 4
 • Były patriota gówna pl 2023-10-08 09:19:35 46.205.*.*
  Nienawidzę polski niech wygra PiS oby zdechła a lekarzom życzę dużo chorób i wypadków i ich rodziom też wy sku..... polskie lekarskie ku....wy NFZ towskie
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 11
 • ***** *** 2023-10-07 23:21:07 2a01:11cf:4a3:*
  Już nie ma wojny, przegrany bidula pakuje się do szpitala (psychiatrycznego) co by uniknąć konsekwencji wszystkich popełnionych przestępstw po utracie immunitetu... majątek przepisał na koty, by mu go Skarbówka nie skonfiskowała... itp.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 5
 • MŁODA1 2023-10-07 22:20:12 5.173.*.*
  doc@ @ Pana/Pani wpisy być może świadczą o początkach występowania nerwicy natręctw. To choroba psychiczna dotykająca osoby w różnym wieku bez względu na płeć. Na szczęście jest uleczalna, wymaga jednak postawienia odpowiedniej diagnozy. Klasycznie im wcześniej, tym lepiej. Zachowania obsesyjne, widoczne w Pana/Pani wypowiedziach mogą być jednym z objawów depresji.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 0
 • MŁODA1 2023-10-07 22:02:10 5.173.*.*
  Jak można szanować władzę, która przez ostatnie 15 lat niewiele zrobiła dla mieszkańców. Pisząc ,, władzę" mam na myśli lokalne PO + Grzymowicza. Tyle obiecywali w każdej kolejnej kampanii wyborczej. Kłamali i obecnie czynią to kolejny raz. Trzeba mieć tupet żeby kolejny raz nas okłamywać. Dobrze zapamiętajmy te twarze. Niektóre już trzeba zapomnieć. Pora nie popierać kandydatów z PO.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 9
 • KWIATY RÓŻE SZTUK 27 2023-10-07 21:34:40 81.190.*.*
  27:1. .......i wszystko jasne....... ale ten naród jest jednak ślepy,oglupiony. Obudźcie się bo oni was mają za idiotów i nic więcej.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 0
 • KOLEJNE DZIESIĄTKI MILIONÓW WYDANE BEZSENSOWNIE 2023-10-07 21:30:40 81.190.*.*
  CZY WIADOMO GDZIE PODZIAŁY SIĘ ŁAWKI PATRYJOTKI NA KTÓRE POSZŁY DZIESIĄTKI MILIONÓW ZŁOTYCH...... BYŁY KILKA TYGODNI A TERAZ CISZA......DALEJ GLOSUJCIE NA MARNOTRAWSTWO PIENIĘDZY. PRACUJCIE CIĘŻKO A NIECH WŁADZA WYDAJE PIENIĄDZE NA IDIOTYCZNE UROJONE POMYSŁY W TYM PRZYPADKU ŁAWKI, KTÓRYCH NIE MA.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 3
 • Onet.pl 2023-10-07 20:21:09 178.36.*.*
  Posłanka PO Marta Wcisło usiłowała wejść na spotkanie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim w Lublinie. Ochrona zamknęła drzwi tuż przed jej nosem. Przez kilkadziesiąt minut nie wpuszczano także przedstawicieli mediów.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 4
 • Greg 2023-10-07 20:16:59 176.221.*.*
  Jeszcze raz przypomnę Wam, że to Platforma Obywatelska w 2011 roku sprywatyzowała dworzec PKS w Olsztynie. Ministerstwo skarbu bez konsultacji sprzedało PKS i teraz mamy to co mamy.... Znowu chcecie PO u władzy? Mało Wam ruiny? A przecież za rządów PO mieliśmy "olsztyńskich" posłów, związanych z naszym regionem i to w każdej partii. Szczególnie dużo z PO
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 13

www.autoczescionline24.pl