[OPINIA] Banki muszą się dorzucić, a Glapiński musi odejść!

[OPINIA] Banki muszą się dorzucić, a Glapiński musi odejść!
Marcin Kulasek
Fot. archiwum prywatne

Zjednoczona Prawica od lat pomoc rodzinom ma na sztandarach. Teraz Lewica mówi: sprawdzam i w związku z galopującą inflacją, proponujemy rozwiązania, które mają ulżyć także polskim rodzinom właśnie.

Dlatego wnieśliśmy do Laski Marszałkowskiej projekt ustawy o zamrożeniu stawek WIBOR. Wejście w życie naszej ustawy oznacza kilkaset złotych miesięcznie więcej w kieszeniach polskich rodzin obciążonych kredytem hipotecznym.

Aby zrozumieć istotę naszej propozycji należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest ów mityczny WIBOR? Stawka WIBOR ustalana jest na podstawie deklarowanego kosztu, po jakim największe banki gotowe są pożyczać pieniądze między sobą. W związku z tym wysokość wskaźnika silnie zależy od stóp procentowych określanych przez RPP.

Proponowany projekt ustawy będzie mieć pozytywny wpływ na sytuację finansową ok. 2 mln gospodarstw domowych, dla których mieszkanie objęte kredytem hipotecznym stanowi sposób na zaspokojenie swoich potrzeb mieszkaniowych. Będzie też miał pozytywny wpływ na postrzeganie państwa jako podmiotu wypełniającego swoje konstytucyjne zobowiązania wobec obywateli oraz reprezentującego słabszą stronę umowy pomiędzy obywatelem a bankiem, którą zawsze stanowi obywatel.

Oczywiście nasze rozwiązanie będzie miało również negatywne konsekwencje. Ale nie dla obywateli, tylko dla banków! Obniży bowiem spodziewane zyski sektora bankowego. Sytuacja sektora bankowego w Polsce jest stabilna i projektodawca nie przewiduje, żeby spadek zysków miał negatywnie odbić się na polskiej gospodarce.

Skąd taki projekt? To rynkowa konieczność! Inflacja w Polsce liczona rok do roku przekroczyła już 10 proc. Instytucją odpowiedzialna za zwalczanie inflacji jest Narodowy Bank Polski. Działania prezesa Glapińskiego stojącego na czele Rady Polityki Pieniężnej są, po pierwsze, spóźnione, po drugie, negatywnie odbijają się na domowych budżetach Polaków.

Co konkretnie robi RPP? Podnosi stopy procentowe, co przekłada się na rosnące raty kredytów. Winne są kredyty ze zmienną stopą oprocentowania, gdzie miesięczna rata kredytu zależna jest od stawki referencyjnej WIBOR. Podnoszenie stóp procentowych przekłada się na wzrost rat płaconych przez polskie rodziny.

W przypadku zakupu mieszkania za 300 tys. zł w 6 kredycie na 25 lat ostatnie miesiące przyniosły podwyżkę raty kredytu o ok. 700-850 zł, tj. o ok. 60 proc.

W tym miejscu mógłby paść argument, że kredytobiorcy są sami sobie winni, wybierając kredyty ze zmiennym oprocentowaniem. Problem polega na tym, że wolność wyboru konsumentów była pozorna. Polskie banki przez lata nie oferowały kredytów hipotecznych ze stałym oprocentowaniem przerzucając ryzyko stopy procentowej na klientów. Dlatego banki prowadząc świadomą politykę kredytową promowania kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem ponoszą przynajmniej częściową odpowiedzialność za zaistniały kryzys.

W obecnej sytuacji należy odpowiedzieć sobie na pytanie, kto zapłaci za zaistniały kryzys? Czy będą to tylko konsumenci, kredytobiorcy, czyli polskie rodziny? Czy może część odpowiedzialności powinny wziąć na siebie banki. Lewica opowiada się za tym drugim rozwiązaniem.

Lewica negatywnie ocenia działalność prezesa NBP Adama Glapińskiego. Na posiedzeniu komisji posłowie Lewicy głosowali przeciwko prezesowi Glapińskiemu, gdy ważyły się losy jego rekomendacji na drugą kadencję na stanowisku prezesa banku centralnego. Takiego samego głosowania należy spodziewać się w decydującym głosowaniu.

Prezes Glapiński totalnie zawiódł w temacie inflacji. Mówił, że Polsce grozi „zbyt niska”(!) inflacja i praktycznie wykluczał podniesienie stóp procentowych za jego kadencji. RPP stopy procentowe podniesiono z poziomu bliskiego zeru do 4,5 proc. Osoby rozważające wzięcie kredytu hipotecznego mogą czuć się wprowadzone w błąd i oszukane. To one uwierzyły prezesowi NBP, że podwyżek stóp nie będzie a dzisiaj za tę wiarę płacą kilkaset złotych miesięcznie.

Dlatego, Glapiński musi odejść!

dr inż. Marcin Kulasek, poseł na Sejm, Lewica

2147382000

Komentarze (10)

Dodaj swój komentarz

 • awse 2022-04-25 19:32:59 176.221.*.*
  Głu....ego rządu to już chyba nie będziemy mieć... Najpierw nie wiedzą co to stopy procentowe i inflacja, jak już do nich dociera co to stopy procentowe i inflacja, gospodarka jest tak zniszczona i rozstrojona, że wydaje im się, że jedynym sposobem jej uspokojenia są tarcze i programy pomocowe.... a deficyt budżetowy podawany do wiadomości gawiedzi stanowi 25% prawdziwego deficytu. Teraz do mnie dociera, że za PO nie było kasy bo naprawdę jej nie było... ale był chleb po 1zł. Za PIS kasy tym bardziej nie ma a rozdają wszystkim ( czytaj: zadłużają nas wszystkich o kwoty po których ujawnieniu połowa Polaków dostanie zawału serca) a chleb już po 4-5 zł. Ciekawe czy tym emerytom proporcjonalnie urosła emerytura: jak za PO mieli 2tys zł to za PIS powinni mieć 8tys. zł....
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
 • docho 2022-04-25 16:58:01 83.23.*.*
  Posiadacze milionów w gotówce są w ciemnej d.... przez takich Kulasków i ich pomysły.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 1
 • aza 2022-04-25 16:19:41 79.191.*.*
  Naród, który pozwala by garstka oszołomów go okradała, lekceważyła, wręcz zabijała to naród bez ambicji, bez jaj!!!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 1
 • waldek23 2022-04-25 16:04:48 95.160.*.*
  Kulasek,Falej i reszta czerwonej hołoty musi odejść
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 2
 • Jajczyszyn 2022-04-25 12:05:28 94.254.*.*
  Nasz przaśny Kulasek- natrętny akwizytor, żwawo obnarzyl się yntelektualnie. A nie przypadkiem to Balcerowicz powinien odejść ?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 2
 • Zero głosu dla SLD i razem z Olsztyna + PiS i konfa 2022-04-25 12:04:34 5.184.*.*
  Dohtor inżynier , czy Toto będzie się teraz cyklicznie produkować na olsztyn.com ?!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 5
 • dezerter 2022-04-25 12:00:03 83.20.*.*
  Dla mnie pamiętającego PRL, lewica zawsze będzie kojarzona z Folwarkiem Zwierzęcym i hasłem: Wszystkie zwierzęta są równe...ale niektóre są równiejsze.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 2