Olsztyński piknik na powitanie amerykańskich żołnierzy

Olsztyński piknik na powitanie amerykańskich żołnierzy
Fot. Stałe Przedstawicielstwo RP przy NATO/TT

Trwa przerzut brygady pancernej amerykańskich żołnierzy do Polski. Już w sobotę w Żaganiu powitani zostaną przez premier Beatę Szydło. W Olsztynie z tej okazji zorganizowany zostanie piknik na Placu Solidarności.

Niebawem w Polsce będzie rozlokowywana 3. Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa 4. Dywizji Piechoty Armii USA (ang. ABCT), której dowództwo zostanie utworzone w Żaganiu. Brygada zostanie również rozlokowana w innych państwach członkowskich na wschodniej flance NATO, by wzmocnić zdolności odstraszania oraz zwiększyć interoperacyjność w ramach wywiązywania się Stanów Zjednoczonych z zobowiązań wobec członków NATO.

Jednostki ABCT zgrupują się w Polsce, a następnie niektóre z nich zostaną skierowane do innych państw sojuszniczych w regionie. W sumie rozlokowanych zostanie ponad 4.000 żołnierzy i 2.000 pojazdów, w tym czołgi, transportery opancerzone, wozy dostawcze oraz naczepy. Znacząca część żołnierzy i sprzętu pozostanie w bazach w Polsce: w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu. Jednostki te będą brały udział w szkoleniach i ćwiczeniach w Polsce oraz innych krajach przez dziewięć miesięcy, a potem zostaną zastąpione przez inne jednostki tej samej wielkości. Celem przebazowania żołnierzy jest przejście od działań wzmacniających bezpieczeństwo do odstraszania – aby być w stanie odpowiedzieć na potencjalne kryzysy i wspomóc obronność naszych sojuszników i partnerów w Europie. 

Obecnie trwa przerzut żołnierzy do Polski. W sobotę powita ich w Żaganiu premier Beata Szydło. W Olsztynie transmisja na żywo z tego wydarzenia będzie prowadzona na Placu Solidarności, gdzie zaplanowano piknik z udziałem polskich żołnierzy. Start wydarzenia o godzinie 12.00. W programie między innymi pokaz sprzętu wojskowego, czy przysmaki kuchni polowej. 

Przyjazd amerykańskich jednostek stanowi wypełnienie zobowiązań Stanów Zjednoczonych ze szczytów NATO w 2016 r. (w Warszawie) oraz 2014 r. (w Newport w Walii) na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa w regionie. Przybycie 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej 4. Dywizji Piechoty Armii USA rozpoczyna również nową fazę operacji Atlantic Resolve, która jest operacją militarną Stanów Zjednoczonych mającą na celu zademonstrowanie zaangażowania USA na rzecz bezpieczeństwa sojuszników NATO w powietrzu, na lądzie i na morzu. Jej przybycie oznacza początek ciągłej rotacji amerykańskich żołnierzy i sprzętu w Polsce oraz w regionie. Już od kwietnia 2014 r. Wojska Lądowe USA w Europie kierowały działaniami lądowymi, realizując ciągłe, pogłębione szkolenia i działania wielonarodowe w zakresie bezpieczeństwa we współpracy z Polską i innymi sojusznikami oraz partnerami w Europie Środkowej oraz Wschodniej. Oprócz Polski te wielonarodowe szkolenia i działania związane ze współpracą w dziedzinie bezpieczeństwa są również realizowane w Estonii, na Łotwie, Litwie, w Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech. Ich celem jest poprawa interoperacyjności, wzmocnienie  relacji i zaufania pomiędzy wojskami sojuszniczymi, poprawienie stabilności regionalnej i zademonstrowanie amerykańskiego zaangażowanie na rzecz NATO. To również przykład ciągłego amerykańskiego zaangażowania w zapewnienie trwałego pokoju i stabilności w regionie.

Amerykańska 3. Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa 4. Dywizji Piechoty przybywa z Fort Carson w stanie Colorado. Jej dowódcą jest pułkownik Christopher R. Norrie. Przedsięwzięcie to jest finansowane w ramach Inicjatywy na rzecz Wzmocnienia Bezpieczeństwa w Europie realizowanej przez rząd amerykański.

Przypomnijmy, jak informowało MON, batalionowa grupa bojowa już w kwietniu zostanie rozmieszczona w Orzyszu w warmińsko-mazurskim.

Źródło: US Embassy/własne

Galeria

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

 • Milas 2017-02-01 18:10:38 88.156.*.*
  Gdyby Jagieło miał taki sprzęt jaki był na pikniku to Krzyżacy wygrali by pod Grunwaldem
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • ndz 2017-01-12 08:25:20 83.13.*.*
  Jakis plan tego pikniku, w jakich godzinach???
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Isruu 2017-01-11 20:41:46 94.254.*.*
  Taa, na powitanie obcych wojsk na terenie Polski.. Brawo.. co nie jedni mają pewnie dejavi z lat gdy to wojska radzieckie były wielbione..
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0