Olsztyńscy posłowie wyłamują się z partyjnej dyscypliny!

Olsztyńscy posłowie wyłamują się z partyjnej dyscypliny!
Profesor Wojciech Maksymowicz (z lewej) i Michał Wypij
Fot. Cezary Kapłon, Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Prawo i Sprawiedliwość przepchnęło swój projekt ustawy w sprawie głosowania korespondencyjnego. Używam świadomie słowa „przepchnęło”, ponieważ ostateczny wynik głosowania brzmiał 230 do 226. Zaskoczeniem wielkim była postawa olsztyńskich posłów z koalicyjnego (do tej pory) „Porozumienia”. Tak Michał Wypij, jak i profesor Wojciech Maksymowicz głosowali konsekwentnie przeciw projektom forsowanym przez PiS.

Tej konsekwencji zabrakło Jarosławowi Gowinowi, który na początek wstrzymał się od głosu, a w kolejnych głosowaniach na ten sam temat po prostu nie brał udziału. Za projektem PiS głosował także minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

Mimo kilkukrotnych prób nie udało nam się dodzwonić, ani do profesora Maksymowicza ani też do Michała Wypija. Pamiętamy jednak, że szczególnie profesor Maksymowicz jednoznacznie wypowiadał się przeciw majowym wyborom z obawy o zdrowie Polaków. Poprosiliśmy więc o komentarz olsztyńskiego posła Koalicji Obywatelskiej Janusza Cichonia.   

Jak pan oceni to co wydarzyło się w parlamencie. Czy zdrowie przegrało z polityką?

- Tak uważam. Na początek chciałbym jednak oddać pełen szacunek kolegom posłom Wypijowi oraz Maksymowiczowi. Zdaję sobie sprawę jak trudno wyłamać się z dyscypliny partyjnej. Nawet jeśli cel jest szlachetny. Wracając zaś do ustaw związanych z wyborami to chciałbym podkreślić, że te wybory to będzie jedna wielka farsa. Bo jak policzyć prawidłowo głosy, jak ustalić czy każdy oddał tylko jeden głos, jak zabezpieczyć zdrowie głosujących. A mamy obecnie gorszą sytuacje w zabezpieczeniu rodaków przed zarazą niźli Włochy. Brakuje wszystkiego – masek rękawiczek, kombinezonów. Zarażonych jest coraz więcej lekarzy i pielęgniarek. Boję się, że może to się zakończyć katastrofą.

Janusz Cichoń (Koalicja Obywatelska)

Jak zachowa się więc w obliczu wyborów Koalicja Obywatelska?

- Nasza kandydatka nie wycofa się, lecz nie będziemy w akcji przedwyborczej wykazywali żadnej aktywności. Nie wystawimy też, z obawy o bezpieczeństwo zdrowotne, własnych przedstawicieli do komisji wyborczych. Z tego co słyszę w kuluarach to inne partie opozycyjne zachowają się podobnie. Różnice będą co najwyżej w jakichś drobnych niuansach.

Coraz gorzej jest z naszą gospodarką…

- Pomoc dla biznesu to (przeliczając na osobę) mniej więcej 10% tego co przeznaczają na walkę o swoją gospodarkę Niemcy. Zgadzam się, że Niemcy są od nas bogatsi. Ale czy aż dziesięć razy? A tu już szef państwowego PKO ogłasza utrudnienia przy zatwierdzaniu kredytów hipotecznych. To może oznaczać gigantyczną stagnację w budownictwie czyli jednym z filarów gospodarki. Za chwilę też może się załamać kurs złotego. Nie wróży to nic dobrego nie tylko chętnym do zagranicznej turystyki.

To są zarzuty. Czy macie jednak jakieś własne pomysły?

- Gospodarka bez pieniędzy nie ruszy. Muszą się one znaleźć. I to nie te puste, dodrukowane. Może trzeba zreformować i ograniczyć jakieś monumentalne programy, byle tylko wspomóc gospodarkę. Mateusz Morawiecki pewnie ma jakieś pomysły w tej kwestii tylko czy potrafi do nich przekonać Jarosława Kaczyńskiego? Mam poważne wątpliwości.

Smutny ten ostatni akcent. Dziękuję za rozmowę

Rozmawiał: Krzysztof Szczepanik

Galeria

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

 • Jan kacpersi 2020-05-06 19:44:53 37.47.*.*
  Głosowałem na tego posła tyko dla tego że startował z listu PiS a on zachowuje się tak żałośnie wstyd panie profesorze
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • richard 2020-04-10 07:17:25 10.233.*.*
  czerwone knury z tego portalu moga sobie posluchac wymiany zdan miedzy budka i kamyszem. Tyle o opozycji. Wesolych swiat wszystkim, a wam nie wiem co powiedziec. Nie wiem co obchodza komunisci z olsztyn.com.pl (niewazne przezkogo oplacani, niemcow czy rosjan)
  Odpowiedz Oceń: 0 1 Zgłoś treść
 • Issru 2020-04-07 08:19:19 5.173.*.*
  ..znow ten Cichon..dotuje was czy co?
  Odpowiedz Oceń: 12 3 Zgłoś treść
 • @cichoszek 2020-04-07 06:43:12 37.47.*.*
  Widocznie byłeś niedostępny
  Odpowiedz Oceń: 6 2 Zgłoś treść
 • Cichoszek 2020-04-07 00:07:46 37.109.*.*
  Nie mieliście lepszego kandydata do rozmowy od tego cymbalisty?
  Odpowiedz Oceń: 13 6 Zgłoś treść