Olsztynianie wyszli na ulicę w proteście przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego [ZDJĘCIA]

Olsztynianie wyszli na ulicę w proteście przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego [ZDJĘCIA]
Protest przed olsztyńskim biurem Prawa i Sprawiedliwości
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W piątek w wielu polskich miastach odbyły się protesty przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że aborcja w przypadku ciężkich wad płodu jest niezgodna z konstytucją. Podobnie było w stolicy Warmii i Mazur.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

W uzasadnieniu wskazano, że życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno ono być chronione przez ustawodawcę.

Takie orzeczenie wywołało lawinę protestów w wielu miastach Polski, w tym również na Warmii i Mazurach, m.in. Ostródzie i Elblągu.

W piątek przed siedzibą lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości w Olsztynie zebrało się kilkaset osób, aby wyrazić swoje niezadowolenie.

Uczestnicy zgromadzenia mieli ze sobą znicze, a także hasła jak m.in. "Moja macica jest apolityczna", "Zabraliście nam godność", czy też "Polska piekłem kobiet".

Na miejscu obecni byli również umundurowani funkcjonariusze policji, którzy informowali jego uczestników, że wydarzenie jest niezgodne z obowiązującymi przepisami, stanowi zagrożenie ze względu na stan epidemii i wzywali do rozejścia się.

Gdy to nie skutkowało, podejmowane były interwencje w sprawie wykroczeń dotyczących nieopuszczenia zbiegowiska pomimo wezwania właściwego organu i niestosowania się do obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. W Olsztynie w tych sprawach wobec 22 osób sporządzone zostały wnioski o ukaranie do sądu, m.in. wobec 35-latka, który był uczestnikiem zgromadzenia, a ponadto zlekceważył obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Jak zaznaczają policjanci, w kolejnych dniach będą prowadzić czynności mające ustalić osoby, które naruszyły przepisy kodeksu wykroczeń dotyczące organizacji nielegalnego zgromadzenia.

Organizatorom i uczestnikom niezgodnych z przepisami zgromadzeń za popełnienie wykroczenia nieopuszczenia zbiegowiska pomimo wezwania właściwego organu sąd może orzec karę grzywny w wysokości do 5 tys. zł.

W sobotni poranek przed budynkiem, w którym znajduje się lokalna siedziba PiS-u trudno było szukać dziesiątek zniczy z dnia protestu.

- Wczoraj sprzątali na oczach ludzi, chyba żeby ich sprowokować, bo nie widzę innego powodu - przyznała nam jedna z organizatorek wydarzenia, Agata Szerszeniewicz z partii Razem.

I dodała: - W naszym wydarzeniu na Facebooku jest, żeby przynosić (znicze - dop. red.) codziennie przez tydzień o każdej godzinie i w każdy dzień.

Wiele wskazuje na to, że to nie koniec protestów w Olsztynie. Na niedzielę planowana jest akcja pod hasłem "Chrońmy się przed deszczem bezprawia". Jej uczestnicy, w maseczkach i przy zachowaniu dystansu społecznego, mają spacerować wraz z parasolkami w okolicy bazyliki  konkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie, a następnie przejść w okolicę Kurii Archidiecezji Warmińskiej.

Komentarze (60)

Dodaj swój komentarz

 • Z miasta 2020-10-25 09:20:22 109.151.*.*
  Żeby doszło do zaplodnienia kobiety potrzebny jest jeszcze mężczyzna i musi się odbyć stosunek seksualny dlatego maszerowanie po ulicy z pianą na ryju i szmatami z napiem "o mojej macicy mojej sprawie" utwierdza tylko w przekonaniu że nie chodzi tu o żadną aborcję a o to że neomarksisci chcacy przeprowadzic rewolucje kulturowa w Polsce podobną do tej jaka miala miejsce na zachodzie po roku 1968 dostali porządnego kopa.I tak trzymac!Teraz niech jeszcze minister Czarnek zrobi porządek w szkołach
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 9
 • Rodowity Olsztynianin 2020-10-25 08:15:50 95.160.*.*
  Zawszone lewactwo roznosi zarazę. W dobie szalejącej pandemii te przygłupy organizują zbiegowiska za srebrniki Sorosa. Będziecie winni przyrostom zakażeń i zgonów. Macie krew na rękach ! Jeśli tak bardzo pragniecie aborcji zacznijcie od siebie ! Będzie tylko z korzyścią dla społeczeństwa a przy okazji środowiska bo zmniejszy się ilość CO² w atmosferze! ***** ****
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 15
 • Falisty 2020-10-25 08:06:30 88.156.*.*
  Głupi ten naród, że zamiast poprzeć w walce o wolność wyboru swoich rodaków, wbija komentarzami takimi jak poniżej im szpilę. Podejrzewam, ze piszą to ci, którzy kiedyś żyli w innym ustroju i im się to podobało. Najlepiej ni myśleć. być popychadłem. Takich ludzi potrzebuje aktualna władza. Jk to powiedział niegdyś Józef Piłsudski - "Naród wspaniały, tylko ludzie k..wy". Jak widać, chyba to prawda.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 5
 • gość 2020-10-25 08:06:21 88.156.*.*
  Sądy są niezależne i sprawiedliwe tylko wtedy, gdy wydają wyroki po myśli lewicy XD
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 7
 • Dno/dna 2020-10-25 06:34:54 5.184.*.*
  Hał macz - RAZEM- zapłaciła za zdjęcie B.G.,?..
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 2
 • Świński ryj 2020-10-25 00:54:56 195.136.*.*
  Szkoda ze tak nie krzyczeliscie na ulicy jak protestowali przeciwko covidowi i obostrzeniom,a teraz morawiecki zrobil czerwona polske i mozecie ich teraz pocalowac w dupe.Powk..jcie ich jeszcze troche to spaluja te wasze dupska,wrocicie do domu i tyle bedzie z waszych strajkow i wtedy zobaczycie ta swoja covidowa wolnosc.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 13
 • raad 2020-10-24 21:26:20 81.190.*.*
  banda degeneratów
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 17
 • Z miasta 2020-10-24 21:14:16 109.151.*.*
  Uscislając .Na ulice polskich miast wyszlo lewactwo rzadne rewolucji a nie zadni olsztynianie.Przywodca polskich sodomitow Biedroń był jednym z tych ,którzy najgłośniej w tym temacie kwiczeli.Jak kiedyś zajdzie w ciążę to niech mu Smiszek dupe chochla wyskrobie
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 21