Olsztynianie wyszli na ulicę w proteście przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego [ZDJĘCIA]

Olsztynianie wyszli na ulicę w proteście przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego [ZDJĘCIA]
Protest przed olsztyńskim biurem Prawa i Sprawiedliwości
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W piątek w wielu polskich miastach odbyły się protesty przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że aborcja w przypadku ciężkich wad płodu jest niezgodna z konstytucją. Podobnie było w stolicy Warmii i Mazur.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

W uzasadnieniu wskazano, że życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno ono być chronione przez ustawodawcę.

Takie orzeczenie wywołało lawinę protestów w wielu miastach Polski, w tym również na Warmii i Mazurach, m.in. Ostródzie i Elblągu.

W piątek przed siedzibą lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości w Olsztynie zebrało się kilkaset osób, aby wyrazić swoje niezadowolenie.

Uczestnicy zgromadzenia mieli ze sobą znicze, a także hasła jak m.in. "Moja macica jest apolityczna", "Zabraliście nam godność", czy też "Polska piekłem kobiet".

Na miejscu obecni byli również umundurowani funkcjonariusze policji, którzy informowali jego uczestników, że wydarzenie jest niezgodne z obowiązującymi przepisami, stanowi zagrożenie ze względu na stan epidemii i wzywali do rozejścia się.

Gdy to nie skutkowało, podejmowane były interwencje w sprawie wykroczeń dotyczących nieopuszczenia zbiegowiska pomimo wezwania właściwego organu i niestosowania się do obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. W Olsztynie w tych sprawach wobec 22 osób sporządzone zostały wnioski o ukaranie do sądu, m.in. wobec 35-latka, który był uczestnikiem zgromadzenia, a ponadto zlekceważył obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Jak zaznaczają policjanci, w kolejnych dniach będą prowadzić czynności mające ustalić osoby, które naruszyły przepisy kodeksu wykroczeń dotyczące organizacji nielegalnego zgromadzenia.

Organizatorom i uczestnikom niezgodnych z przepisami zgromadzeń za popełnienie wykroczenia nieopuszczenia zbiegowiska pomimo wezwania właściwego organu sąd może orzec karę grzywny w wysokości do 5 tys. zł.

W sobotni poranek przed budynkiem, w którym znajduje się lokalna siedziba PiS-u trudno było szukać dziesiątek zniczy z dnia protestu.

- Wczoraj sprzątali na oczach ludzi, chyba żeby ich sprowokować, bo nie widzę innego powodu - przyznała nam jedna z organizatorek wydarzenia, Agata Szerszeniewicz z partii Razem.

I dodała: - W naszym wydarzeniu na Facebooku jest, żeby przynosić (znicze - dop. red.) codziennie przez tydzień o każdej godzinie i w każdy dzień.

Wiele wskazuje na to, że to nie koniec protestów w Olsztynie. Na niedzielę planowana jest akcja pod hasłem "Chrońmy się przed deszczem bezprawia". Jej uczestnicy, w maseczkach i przy zachowaniu dystansu społecznego, mają spacerować wraz z parasolkami w okolicy bazyliki  konkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie, a następnie przejść w okolicę Kurii Archidiecezji Warmińskiej.

Komentarze (60)

Dodaj swój komentarz

 • MP 2020-10-25 19:19:47 88.156.*.*
  Olsztynie nie nie protestują przeciwko Trybunałowi ,protestują bo są ustawiania politycznie.Kto rozpuscił kościół ,księży i dał im największe majątki?,to nie PIS tylko PZPR-PO.Dziś mają najwięcej ziemi,lasów po lasach państwowych.To kościół steruje sprawami kobiet ,państwa razem że starymi komuchami i chciałby mieć przywileje jak za średniowiecza .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 2
 • Jarcyk 2020-10-25 17:28:27 83.31.*.*
  A co z prawem do aborcji dla gejów chyba też mają prawo do skrobanki
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 3
 • JBĆ PIS 2020-10-25 17:18:13 77.4.*.*
  JBĆ PIS
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 4
 • Faaazi 2020-10-25 16:45:00 83.5.*.*
  Co ma pis wspólnego z wyrokiem TK podpisanym przez 13 z 15 sędziów. Konstytucja powstała za władzy SLD podpisana przez raczej nie prawicowego ekstremistę. Chyba adresy pomylili
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 4
 • Bin 2020-10-25 15:19:40 95.160.*.*
  Brawo wszyscy protestujący.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 6
 • Rodowity Olsztynianin 2020-10-25 14:57:35 95.160.*.*
  Czegoś tu nie rozumiem... Kilka tygodni wcześniej grucwela wraz ziomeczkami co lubią od tyłu biegał po mieście w koszulce konstytucja... Teraz przeciwko niej protestuje... Przecież tą świętość podpisał wasz guru kwaśniewski... czyżby znowu pomroczność jasna?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 6
 • Kościół Kobiet 2020-10-25 14:45:53 5.184.*.*
  Niech Adrian Zandberga rozpędzi to olsztyńskie razem. Jedyne czego chcą, to dostać się na jakiś płatny stołek!!!. Rzygam tą hipokryzją.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 1
 • Joł 2020-10-25 14:38:40 5.184.*.*
  Grucela i Gulczyński w roli głównej , tylko patrzeć jak skoczą sobie do oczu. Ale bez nas, NIE razem!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
 • Kris 2020-10-25 13:56:10 81.190.*.*
  Niemal wszystkie aborcje w Polsce dotyczą dzieci z podejrzeniem zespołu Downa, a nie tzw. płody nie mające szans na przeżycie. Tyle statystyki. Poza tym, nie da się zakrzyczeć faktu, że to odrębny organizm, a aborcja jest pozbawieniem życia. To biologia.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 5
 • taka prawda 2020-10-25 09:27:43 95.160.*.*
  Moja sąsiadka zaszła w ciąże w wieku 19 lat i za wszelką cenę szukała możliwości skrobanki. Małolatka puszczała się nawet z facetami starszymi o 10-15 lat, nie wie z kim mogła zajść w ciążę. Całe szczęście, że dzięki stanowczym reakcji jej rodziców urodziłą to dziecko, które jest zdrowe. To różni puszczalskie od normalnych ludzi.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 13