Dziś jest: 24.02.2024
Imieniny: Bogusza, Macieja
Data dodania: 2024-02-09 18:30

Mateusz Sikorski

''Nie zgadzamy się z polityką UE''. Rolnicy protestowali przeciw regulacjom i importowi zboża z Ukrainy [WIDEO, ZDJĘCIA]

''Nie zgadzamy się z polityką UE''. Rolnicy protestowali przeciw regulacjom i importowi zboża z Ukrainy [WIDEO, ZDJĘCIA]
Rolnicy protestowali na rondzie łączącym drogę S16 z ul. Sielską
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W piątek (9 lutego) na terenie całej Polski odbyły się protesty rolników. Producenci i hodowcy zablokowali drogi aż w 260 miejscach w kraju. Ich najważniejsze postulaty dotyczą zablokowania Europejskiego Zielonego Ładu i niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy. Redakcja portalu Olsztyn.com.pl rozmawiała z protestującymi pod Olsztynem rolnikami. 

reklama

Piątkowa akcja stanowiła dołączenie polskich rolników do protestujących w innych krajach Europy. Podobne blokady trwają m.in. w Niemczech, Hiszpanii, Portugalii, Czechach czy na Łotwie. W ostatnich dniach na ulice Brukseli wyjechało ponad 1000 ciągników, blokując ruch w stolicy Belgii w czasie spotkania przywódców UE. 

Na terenie Warmii i Mazur akcje protestacyjne zaplanowane zostały w połowie powiatów. Rolnicy zablokowali drogi w takich miejscowościach jak Gołdap, Olecko, Węgorzewo, Pisz, Mrągowo, Działdowo, Lidzbark Warmiński, Elbląg czy Olsztyn. Pełną listę miejscowości, w których protestowali rolnicy znaleźć można w artykule Uwaga na utrudnienia. Rolnicze protesty na Warmii i Mazurach.

Protestujący rolnicy zablokowali rondo na drodze S16 przy wylotówce z Olsztyna (ul. Sielska). Protestujących rolników - aby wysłuchać ich postulatów - odwiedziła redakcja portalu Olsztyn.com.pl. 

Nie zgadzamy się z polityką UE, z napływem zboża z Ukrainy. Żądamy przywrócenia kontyngentu, przywrócenia cła na produkty rolne z Ukrainy, a to cło musi narzucić Unia - mówił przewodniczący zgromadzenia, Mateusz Kępka. 

W trakcie rozmowy padło także pytanie o działania obecnego rządu. Tutaj przedstawiciel protestujących rolników zaznaczył, że nie można od obecnego, 60-dniowego rządu wymagać tego, czego od kilkuletniego gabinetu Morawieckiego. 

Oczywiście żądamy, by pracowali nad naszymi postulatami jak najszybciej, ale nie da się tego zrobić w ciągu 60 dni. Poprzednio rządzący część robili, części nie robili. Nowy rząd musi się w to wdrożyć. Nie bronię żadnego, ale moim zdaniem nie można od nowego rządu tyle wymagać - wyjaśniał rolnik. 

Głównym powodem protestów jest polityka Unii Europejskiej. Regulacje, które wprowadza Bruksela miałyby zaszkodzić rolnikom na terenie całej Unii, co otworzyłoby drogę dla towarów z Ukrainy. Jako przykład Kępka podaje politykę ugorowania, która doprowadzić miałaby do tego, że z terenów rolniczych na terenie UE "odłogiem" leżałyby tereny wielkości Polski. 

Nam się mydli oczy, że możemy w tym roku odstąpić od tego ugorowania. Ale nie możemy zasiać tego czym chcemy, tylko rośliny bobowate jak łubin, groch, bób - mówił przedstawiciel protestujących. 

Na protest przybył także Piotr Lisiecki, prezes Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz. Ostatnio jednak bardziej kojarzony jest z polityką - jako prominentny działacz Konfederacji w regionie, otwierający listę do Sejmu tego ugrupowania w trakcie ostatnich wyborów. Tak też zapamiętali go protestujący rolnicy, którzy dostrzegli flagi ugrupowania na proteście, przerwali wypowiedź Lisieckiego dla portalu Olsztyn.com.pl i prosili o opuszczenie zgromadzenia [sytuację widać na filmie pod artykułem]. 

- Widzieliśmy już wcześniej, że udzielał wywiadów, były flagi Konfederacji, robił sobie zdjęcia na tle rolników, my tu zaznaczaliśmy że to jest protest apolityczny - tłumaczył Kępka. - Nie chcemy tutaj Konfederacji, nie chcemy PiSu, Platformy, PSLu i tak dalej. 

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski (PSL) stwierdził, że protest rolników jest w jak najbardziej "słusznej sprawie", a piątkową akcją nie działali tylko w swoim imieniu, ale także w imieniu konsumentów. 

- Rolnicy wiedzą jak produkować, nie pouczajmy rolników, wsłuchajmy się w głos - mówił w sejmie minister. - Chcą zabezpieczyć żywność dla społeczeństwa, stąd te ich działania są bardzo racjonalne. 

Szef resortu zapowiedział także, że przedstawiciele MRiRW będą jeździć na spotkania z protestującymi rolnikami, aby "prowadzić dalej dialog". 

Wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski zaznaczył, że zaległości spowodowane zaniedbaniami przeciwników są nadrabiane, choć trochę to potrwa. Zgodził się także z przedstawicielami samorządu rolniczego, że obecnie obowiązujące regulacje muszą zostać uproszczone - zwłaszcza te, które funkcjonują na poziomie krajowym. 

SPRZED CHWILI Afera z czołowym politykiem #Konfederacja na #Warmia i #Mazury na proteście rolniczym w Kudypach pod #Olsztyn ⤵️ O samym proteście wkrótce szerszy materiał.

Opublikowany przez olsztyn.com.pl Piątek, 9 lutego 2024
Galeria

Komentarze (44)

Dodaj swój komentarz

 • cad 2024-02-19 12:58:32 83.14.*.*
  Rozlewajcie gówno na Nowogrodzkiej bo tam was wydymali pisowcy za głosy przy urnie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • MP 2024-02-11 23:17:47 79.191.*.*
  A ja się nie zgadzam żebyście blokowali drogi wybudowane za moje podatki.Macie traktory za 1 milion złoty a ciągle płaczecie.Blokujcie wyjścia i wyjazdy z urzędów państwowych z tych które dają wam dotacje.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 3
 • PAUL MARK 2024-02-11 17:18:02 77.253.*.*
  Oszukali i rolników i seniorów. Kolejne osiągnięcie rudej bandy. Oficjalnie informacje czternasta emerytura będzie średnio o 1000 zł mniejsza niż w 2023 roku. A rudzielec mówił " że nic co dane nie będzie zabrane" I jak się teraz czują wyborcy koalicji oszustów ???
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 8
 • iks 2024-02-11 14:49:50 88.156.*.*
  Popieram protest rolników ale czy rolnicy zdają sobie sprawę, że palenie opon to jest celowe zanieczyszczanie powietrza.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 2
 • Prawda jest jedna 2024-02-11 11:09:33 94.46.*.*
  Pamiętajmy polscy rolnicy najwięcej na świecie zurzywaja rakotwórczego GLIFOSADu, od cholery pestycydów i innych azotanów i azotynów. Jak zawsze im też mało i biedni są pomimo że zarabiają kilkunastokrotnie więcej niż średnia krajowa. Powiedzmy im głośno CH** Z WAMI!!! Są tak debilni że glifosad używają w imię „przecież to nie my będziemy jedli” skazili tym gleby a to dostaje się do wód gruntowych więc trują i siebie - niestety mniej
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 4
 • Srakotłuk 2024-02-11 08:59:23 31.0.*.*
  Unia to gówno, brytole uciekli w ostatniej chwili.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 4
 • Emerytka 2024-02-10 15:32:13 2a00:f41:38a2:*
  Zapomnieliśmy o tzw ludzkim pomiocie - kurskim od TVP . Nie możemy odpuścić ani jemu ani jego kobiecie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 8
 • SŁUSZNIE 2024-02-10 13:26:35 81.190.*.*
  Unia Europejska to nie instytucja doskonała.W Unii Europejskiej się rozmawia,przedstawia się swoje postulaty,swoje interesy. Każde państwo członkowskie ma swoje oczywiście interesy ale właśnie na tym to polega w Unii Europejskiej aby rozmawiać, spierać się ale na końcu dochodzić do umowy. Unia Europejska powstała aby w Europie było bezpiecznie i aby gospadarka Europejska była silna. Razem Europa jest silniejsza, chociaż nie którym może to się wydawać nie zrozumiałe i nie na rękę jak np Putinowi to właśnie po to jest aby żyć razem a nie przeciwko sobie. Rozmawiać trzeba sobie bo rozmowa to ludzka natura, która łączy a nie dzieli. I dlatego dobrze , że rolnicy protestują i chcą pokazać co jest nie tak ,co powoduje trudności.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 12
 • Markoo 2024-02-10 08:46:21 46.205.*.*
  Ludzie poczytajcie sobie o tym jakie wymagania od Polski miała UE ( Niemcy ), jeżeli chodzi o nasze wejście do UE. Byliśmy wtedy potęga cukrową na świecie i Europie, wielkim konkurentem Niemiec w branży cukrowniczej. Przez Niemcy nasz kraj do 2009r musiał zamknąć większość cukrowni, z 76 pozostało ich jedynie 19. Budynki należało...zburzyć i maszyny zezłomować.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 20 8
 • Olsztynianin z miast 2024-02-10 08:32:36 81.190.*.*
  Piszą, że traktory za 1 milion złotych i sprzętu dużo mają. A w jaki sposób obrobić 200-300-400 hektarów... łopatą,grabiami....do tego potrzebne są maszyny rolnicze a , że tyle kosztują to chyba już nie wina rolników. Ja mam samochód dostawczy za 200 tyś zł bo tyle kosztuje to co mam zrobić.... będziecie to wytykać. Przecież nie wezmę na plecy 50 kartonów po 40-50 kg ... muszę mieć taki samochód bo jak inaczej. Tak samo rolnik....ma wziąć kosę i 300 hektarów obrobić nią. Wszystko kosztuje. Praca na roli to nie zabawa.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 19 5

www.autoczescionline24.pl