Dziś jest: 04.03.2024
Imieniny: Eugeniusza, Kazimierza
Data dodania: 2023-10-15 19:48
Ostatnia aktualizacja 2023-10-16 08:52

Redakcja

Wieczór wyborczy 2023 w Olsztyn.com.pl [KOMENTARZE, ZDJĘCIA, WIDEO]

Wieczór wyborczy 2023 w Olsztyn.com.pl [KOMENTARZE, ZDJĘCIA, WIDEO]
NA ŻYWO. Wieczór wyborczy 2023 na łamach Olsztyn.com.pl
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Niedziela (15 października) to w Polsce czas decyzji. Wybieramy 460 posłów i 100 senatorów, jak również odpowiadamy na cztery pytania referendalne.

reklama

godz. 22:47

Redakcja portalu Olsztyn.com.pl dziękuje za wspólny spędzony czas. Już na początku tygodnia jeszcze więcej informacji i komentarzy dot. wyborów.

* * *

godz. 22:36

Wyniki referendum (za TVP Info):

Wyniki sondażowego badania Ipsos przeprowadzonego wśród ankietowanych zawierają informacje o frekwencji i procentowych rozkładach głosów na „TAK” i „NIE” dla poszczególnych pytań referendalnych.

Według tych danych frekwencja w ogólnokrajowym referendum wyniosła 40%.

Na pytanie "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?” twierdząco odpowiedziało 2,5% uczestników referendum, a odpowiedź „NIE” wybrało 97,5%.

Drugie pytanie brzmiało: „Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?”. Odpowiedź „TAK” wybrało 4% wyborców. Przeciwnego zdania jest 96%.

Na pytanie dotyczące tego, „czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?” 2,2% odpowiedziało „TAK”, a odpowiedź „NIE” zaznaczyło 97,8% głosujących.

Ostatnie z pytań dotyczyło kwestii migracji i brzmiało: „Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?”. Na to pytanie twierdząco odpowiedziało 1,4% badanych, a przeciwko jest 98,6%.

* * *

godz. 22:28

Exit poll dla Senatu:

* * *

godz. 22:24

Oficjalne wyniki wyborów powinny być znane we wtorek, 17 października.

* * *

godz. 22:09

Konrad Sajkowski (Konfederacja) - pierwszy komentarz po ogłoszeniu wyników sondażowych

Andrzej Wyrębek (Konfederacja) - pierwszy komentarz po ogłoszeniu wyników sondażowych

* * *

godz. 22:07

Głosy z Polski:

- Jest ta wymarzona zmiana, na pewno się dogadamy. Prezydent ma prawo wskazać, kogo uważa na szefa rządu, ale nie wierzę w złą wolę prezydenta Dudy. Po atmosferze w sztabie PiS widać, że żegnają się z władzą - powiedział Donald Tusk, lider Koalicji Obywatelskiej. - Jestem najszczęśliwszym człowiekiem na Ziemi.

Sławomir Mentzen mówi o porażce Konfederacji: - Nie ma co ukrywać, ponieśliśmy porażkę. Mieliśmy wywrócić stolik. Nie udało nam się to. W pewnym momencie zaczął się on trochę chwiać, ale niestety dalej stoi, a PiS, PO, Lewica i PSL dalej przy nim siedzą. To nie jest porażka naszej idei. Ta jest słuszna, niezmienna i kiedyś na pewno wygra. To nie jest porażka naszych diagnoz, czy proponowanych rozwiązań, czas już przecież tyle razy pokazał, że mieliśmy rację. To jest po prostu kolejna nasza przegrana bitwa, w naszej walce o wolną, dumną i bogatą Polskę.

- To wy jesteście autorami nadziei! Mogę zaryzykować chyba, że 15 października skończyły się w Polsce kłótnie i rozdawnictwo, a zaczęły się współpraca i inwestycja w przyszłość - mówił natomiast Szymon Hołownia, jeden z liderów Trzeciej Drogi.

- Po 18 latach Lewica wraca do współrządzenia i nikt nam tego nie zabierze - powiedział Włodzimierz Czarzasty, jeden z liderów Nowej Lewicy.

* * *

godz. 22:03

Trochę danych statystycznych od Ogólnopolskiej Grupy Badawczej

* * *

godz. 21:56

Padł frekwencyjny rekord! Frekwencja w wyborach parlamentarnych wg sondażu exit poll była rekordowa i wyniosła 72,9 proc. To najwyższy wynik po 1989 roku! W poprzednich wyborach w 2019 roku było to 61,4 proc.

Czekamy na oficjalne wyniki, która poda Państwowa Komisja Wyborcza.

* * *

godz. 21:50

Łukasz Zabielski (jedynka w naszym okręgu z list Bezpartyjni Samorządowcy) dla Olsztyn.com.pl: - Czekamy na oficjalne wyniki, przy tak wysokiej frekwencji wiele osób mogło nie podawać wyników swoich głosowań, więc exit poll może być obarczony dużym błędem. Nawet jeżeli byłby to błąd 1 p.p. Bezpartyjni Samorządowcy mogliby przekroczyć próg subwencyjny i na to właśnie liczymy.

* * *

godz. 21:45

Wojewoda Artur Chojecki (PiS) dla Olsztyn.com.pl: - Wydarzyła się rzecz historyczna! Prawo i Sprawiedliwość po raz trzeci wygrało wybory, przynajmniej w sondażowym badaniu. Obecne wyniki nie dają nam większości do rządzenia. Głęboko jednak wierzę w to, że wyniki finalne pozwolą nam dalej pracować dla Polski jako rząd. Wiemy, że mamy bardzo dobry projekt dla Polski. Mamy bardzo dobre pomysły, które chcielibyśmy w kolejnej kadencji zrealizować, a które ugruntowałyby bezpieczeństwo Polski, które dobrze wpłynęłyby na jej rozwój, także rozwój naszego regionu.

Chcę podziękować wszystkim, których spotkałem i rozmawiałem podczas kampanii, z którymi uścisnąłem dłonie, którzy przekazali mi także swoje opinie na temat sytuacji w Polsce, czy regionie. Głęboko w to wierzę, a nawet jestem przekonany, że będziemy mogli dalej - jako formacja rządzącą - spraw Polski pilnować i prowadzić w dobrą stronę.

Poczekajmy do oficjalnych wyników głosowania. Dziś trochę sondaż exit poll jest tylko sondażem.

* * *

godz. 21:37

Janusz Cichoń (KO) dla Olsztyn.com.pl: - Tak naprawdę te wybory wygrała opozycja. My będziemy formować rząd. Cel nadrzędny, czyli odsunięcie PiS-u od władzy, PiS-u, który kradł nam demokrację, wolność, odsuwał od naszych partnerów europejskich, pozbawiał wsparcia europejskich pieniędzy w końcu musi odejść. To jest najważniejsze przesłanie dzisiejszego dnia. Niewątpliwie to sukces demokracji. Mam przekonanie, że wyniki nie są ostateczne i jestem przekonany, że rzeczywiste będą jeszcze bardziej korzystne dla opozycji. PiS dostał czerwoną kartkę. Mam nadzieję, że nie będzie próbować jakimiś sztuczkami usunąć tego, co nakazuje demokracja.

Marcin Kuchciński (KO) dla Olsztyn.com.pl: - Mamy powody do satysfakcji! To była trudna, intensywna i wymagająca kampania, ale czułem, że ciężka praca, jak zwykle, się opłaca. Jakkolwiek to nie zabrzmi. Wyniki, które mamy, jestem przekonany, że będą one jeszcze bardziej korzystne. Jako drużyna, jako partie opozycyjne, mamy w tej chwili większość. Wygraliśmy, zwyciężyliśmy! Jest ulga, uśmiech na twarzy i radość w sercu.

* * *

godz. 21:27

Opozycja łącznie: 248 mandaty, PiS 200 - podaje TVN24.

- Zrobiliśmy to! Wygrała Polska, wygrała demokracja! Odsunęliśmy ich od władzy! - powiedział lider Koalicji Obywatelskiej, Donald Tusk.

- To nie jest droga zamknięta. Pamiętajcie o tym. Przed nami jeszcze dni walki - przyznał natomiast prezes PiS, Jarosław Kaczyński. I dodał: - Sondaże dają nam czwarte zwycięstwo w wyborach parlamentarnych i trzeci z kolei. To sukces!

* * *

godz. 21:23

Urszula Pasławska (Trzecia Droga) dla Olsztyn.com.pl: - Ta kampania była bardzo trudna, nie była równa. Po stronie PiS były uruchomione wszystkie możliwe działa, spółki skarbu państwa, państwowe media. Oczywiście czekamy do końca, IPSOS to bardzo niewielki błąd statystyczny, ale dobrze wskazuje kto będzie rządził. Na spotkaniach wyborczych czuliśmy wiatr zmian, wyniki pokazują, że takie zmiany jak najbardziej mogą nastąpić.

Gustaw Marek Brzezin (Trzecia Droga) dla Olsztyn.com.pl: - To, że jesteśmy trzecią siłą, jest bardzo istotne, bardzo ważne, bo pozwala skonstruować rząd demokratycznej opozycji. Liczę na to, że wynik będzie nieco lepszy, bo zwykle jesteśmy niedoszacowani, więc to może być nawet 14%.

* * *

godz. 21:20

Janusz Cieszyński dla Olsztyn.com.pl: - Jestem niezwykle zadowolony z dzisiejszych wyników. Warto pamiętać jednak o tym, że nie są to ostateczne wyniki. Pokazaliśmy, że mimo trudnych czasów dla całego świata, udało się obronić zwycięstwo w wyborach parlamentarnych. Czekamy spokojnie na pełne wyniki i na to, jak ukształtuje się ostatecznie podział mandatów.

* * *

godz. 21:12

Trzecia Droga trzecią siłą! Wielka radość wśród działaczy PSL i Polski 2050 Szymona Hołowni, którzy mają dużo, dużo ponad próg wyborczy

* * *

godz: 21:08

Koalicja Obywatelska: oklaski są, ale tak jakby bez przekonania. Z ekranu do zgromadzonych mówi Donald Tusk: - Zrobiliśmy to! To koniec złego czasu.

* * *

godz: 21:05

Wielka radość działaczy i sympatyków PiS po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów. Zobacz film na naszych social mediach.

* * *

godz. 21:00

Wyniki exit poll:

PiS - 36,8 proc.
KO - 31,6
Trzecia Droga - 13
Lewica - 8,6
Konferederacja - 6,2

Frekwencja: 72,9

* * *

godz. 20:58

- Zrobiliście kawał solidnej roboty - zwrócił się do działaczy PiS, Janusz Cieszyński. - Bardzo chciałem podziękować Iwonie, jako szefowej okręgu - zwrócił się do Iwony Arent.

* * *

godz. 20:57

- Pracowaliśmy na sukces i zakładamy sukces. Wierzę, że wygramy jako opozycja - powiedział lider KO, Janusz Cichoń.

* * *

godz. 20:54

Z kolei w siedzibie PSL przy ul. Kajki w Olsztynie wyniki wyborów będą śledzić działacze i przedstawiciele Trzeciej Drogi. Z krótkimi przemówieniami wystąpiła posłanka Urszula Pasławska oraz marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.

* * *

godz. 20:47

W hotelu Kopernik wyniki wyborów będą obserwować przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. Wśród nich są m.in. Janusz Cieszyński (minister cyfryzacji), Iwona Arent, Artur Chojecki czy Jerzy Małecki

* * *

godz. 20:43

Coraz więcej działaczy i sympatyków Koalicji Obywatelskiej w Kuźni Społecznej

* * *

godz. 20:30

Pełni optymizmu działacze i sympatycy Nowej Nadziei, która wchodzi w skład Konfederacji. Zdjęcie z jednego z lokali na olsztyńskiej starówce.

* * *

godz. 20:20

Nasi dziennikarze są w tych miejscach, gdzie lokalni działacze zorganizowali wieczór wyborczy. I tak na żywo informować naszych Czytelników będą:

Krzysztof Brągiel - hotel Kopernik (PiS)
Łukasz Czarnecki-Pacyński - Kuźnia Społeczna (KO)
Mateusz Sikorski - siedziba PSL w Olsztynie (Trzecia Droga)
Jarosław Krawczyk - jedna z restauracji na starówce (Nowa Nadzieja, Konfederacja)

KW Bezpartyjni Samorządowcy: w piątek wycofali się z wyborów
Lewica: nie zorganizowała lokalnego wieczoru wyborczego, działacze pojechali do Warszawy

* * *

godz. 20:10

Zapraszamy także od godz. 20:30 do śledzenia na żywo materiału wideo na stronie głównej portalu www.Olsztyn.com.pl lub na naszym kanale na Facebooku.

Dzięki współpracy z Ogólnopolską Grupą Badawczą punkt 21:00 zaprezentujemy Państwu wyniki procentowe i podział mandatów do Sejmu, nie tylko w skali kraju, ale także w skali województw, oraz po raz pierwszy w Polsce w każdym okręgu wyborczym.

Podamy też informację o tym, w czyje ręce trafią mandaty do Senatu. Wszystkie dane uzupełnią szczegółowe informacje o strukturze wyborców w każdym okręgu wyborczym oraz Key Issues, czyli to, jakie kwestie były kluczowe dla wyborców w trakcie podejmowania decyzji. OGB zada zarówno pytania ogólnopolskie, jak i pytania z podziałem na województwa. Pozwoli to poznać stosunek ludzi do najważniejszych kwestii w ich województwie.

* * *

godz. 20:02

Od rana w warmińsko-mazurskiem odnotowano 10 incydentów związanych z wyborami i ciszą wyborczą. W Morągu jeden z wyborców wyniósł z lokalu karty do głosowania, natomiast w powiecie ostródzkim zgłoszono agitację. W Dobrym Mieście jeden z wyborców podarł kartę do głosowania.

- W Olsztynie jedna z osób głosujących miała oddalić się, zabierając ze sobą jedną z pobranych wcześniej kart - powiedział na antenie Radia Olsztyn, aspirant Tomasz Markowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

I dodał: - W Iławie doszło do kłótni między głosującym mężczyzną a członkiem komisji. Mężczyzna miał znieważyć i naruszyć nietykalność cielesną członka komisji. W Barczewie mężczyzna miał zniszczyć jedną z pobranych kart, a policjanci z Nidzicy zostali poinformowani o możliwej agitacji wyborczej jednego z kandydatów za pośrednictwem mediów społecznościowych

* * *

godz. 20:00

Frekwencja w powiatach do godziny 17

(obraz można powiększyć)

* * *

godz. 19:59

Frekwencja w zależności od siedziby obwodu wyborczego

(obraz można powiększyć)

* * *

godz. 19:57

Gminy z warmińsko-mazurskiego z największą i najmniejszą frekwencją do godziny 17 w wyborach do Sejmu i Senatu w 2023 roku

(obraz można powiększyć)

* * *

godz. 19:48

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że frekwencja na godzinę 17 wyniosła 57,43 proc. Cztery lata temu o tej samej godzinie wyniosła ona 45,94 proc.

Jak wynika z dostępnych danych, najwięcej osób zagłosowało do tej pory w woj. mazowieckim (60,77 proc.), a najmniej w woj. opolskim (52,26 proc.)

* * *

W województwie warmińsko-mazurskim w wyborach do Sejmu są dwa okręgi numer 34 i 35, które zapewniają łącznie 18 mandatów poselskich. W wyborach do Senatu mamy jednomandatowe okręgi numer: 84, 85, 86 i 87, które dają 4 mandaty senatorskie.

Lokale wyborcze są otwarte od godziny 7 rano do 21. W większości są w tych samych miejscach co podczas poprzednich wyborów. Idąc na głosowanie musimy mieć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem – najlepiej dowód osobisty.

W naszym województwie wszystkie komisje rozpoczęły prace bez utrudnień. Część komisji rozpoczęła pracę później (została wydana na to zgoda - dop. redakcja), niemniej są to odrębne obwody głosowania zlokalizowane w zakładach leczniczych, domach opieki, zakładach karnych i aresztach śledczych.

Tagi: wybory 2023

Komentarze (23)

Dodaj swój komentarz

 • Marzena. 2023-10-16 16:23:56 88.156.*.*
  Mam nadzieie że żondzący utrzymają 500+ a od niedługa 800+ oraz wszelkie dodatki dla samotnych matek. Ja nie mogę pracowa,c wychowuja dziecko, jak bede żyć?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 4
 • ***** *** 2023-10-16 11:07:25 2a01:11cf:4a3:*
  Niestety, przyznane dożywotnio stanowiska dla rodzin pisowskich w spółkach skarbu państwa są nie do ruszenia... podobnie dotacje kościelne i te liczne zakupione przez żony działki!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 4
 • Okrągły stół ma się dobrze 2023-10-16 09:57:33 31.0.*.*
  Ludzie dalej ślepi
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 3
 • ols 2023-10-16 07:44:49 178.42.*.*
  Zeby nie Tusk a Trzaskowski byłoby już pozamiatane
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
 • Noi 2023-10-16 07:28:30 37.248.*.*
  Tłuste koty prezesa z bebzunami widać zadowolone że z koryta dalej będą czerpać profity
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 1
 • Nic nowego 2023-10-16 07:26:17 37.248.*.*
  Tam gdzie najwięcej dzieciorobow Nierobów Plus MOPS ludzi intelektualnie upośledzonych zacofanych wygrało PiS.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 2
 • Polak to głupek 2023-10-16 04:46:56 46.205.*.*
  Polak lubi być dymany to dalej będzie po raz kolejny pokazali że można się sprzedać za parę złotych nic już z tego kraiku nie będzie ciemnota zawsze będzie ciemnotą taki geny niestety
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 8
 • Janusz Pisiewicz 2023-10-15 23:28:41 46.205.*.*
  Łooooooo..!!!! Jaka piękna tragiedia!!! Aaaaaajajajajajaj... :((((
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 1
 • MŁODA1 2023-10-15 22:48:11 5.173.*.*
  Warmińsko-mazurskie - PiS -40 proc. (KO - 30,1 proc.). To wstyd dla mieszkańców. Ludzie jednak nie wierzą PO. Protas z towarzystwem nie odrobił lekcji demokracji. PO to partia kadrowa. Myślą tylko o sobie i koleżkach. Mieszkańcy nie liczą się.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 9
 • MŁODA1 2023-10-15 22:36:02 5.173.*.*
  W warmińsko-mazurskim PiS jednak zwyciężył. Oznacza to, że PO przegrało. Koniec nieudaczników z ratusza bliski.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 16
 • JESTEŚCIE SUPER. BRAWO. 🇵🇱🇪🇺🇵🇱🇵🇱🇪🇺🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇪🇺🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱 2023-10-15 22:03:58 81.190.*.*
  POLACY DZIĘKUJĘ ZA FREKWENCJĘ!! JESTEŚCIE THE BEST. !!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 5
 • [email protected] 2023-10-15 21:21:05 2a01:11cf:4008:*
  Prawo i Sprawiedliwość!!!!!!! Kolejne 4 lata rządów dobrej zmiany!!!!!!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 24
 • Olsztyniaki 2023-10-15 21:11:55 88.156.*.*
  Polacy wygraliśmy, ruskie agenty mogą się pakować i do Moskwy!!! Brawo PO, Trzecia Droga i Lewica!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 4
 • oby: 2023-10-15 21:05:59 79.191.*.*
  szczęśliwej Polski już czas
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 5
 • NAPĘDZANY NIENAWIŚCIĄ 2023-10-15 21:03:48 79.191.*.*
  doc się zesra =D
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 2

www.autoczescionline24.pl