Mniej pracy na Warmii i Mazurach

Bezrobocie w województwie Warmińsko Mazurskim powoli, ale rośnie. Według Wicedyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Wiesława Drożdżyńskiego, to efekt ogólnoświatowego kryzysu finansowego.

 

-  Przeciętne zatrudnienie w naszym województwie było niższe o ponad osiem procent w stosunku do roku poprzedniego - mówi W. Drożdżyński. To dużo zważywszy na fakt, że dla całego kraju ten spadek wynosi tylko 0.7%. Producenci w tym samym czasie  mieli wpływy ze sprzedaży swoich wyrobów o 4.9% niższe. Chociaż produkcja sprzedana przedsiębiorstw budowlanych była o ponad 12.2 % wyższe niż w poprzednim roku. Te liczby przekładają się na wzrost bezrobocia. Od początku roku 2009 liczba bezrobotnych wzrosła o 12738 osób tj. o 14.6%. Porównując zaś sytuację do października ubiegłego roku to poziom bezrobocia wzrósł aż o 26,1% (o ponad dwadzieścia tysięcy siedemset osób). W sumie w październiku 2009 liczba bezrobotnych na Warmii i Mazurach wynosiła 100158 osób.

 

- To dane dla całego województwa, a jak ma się do tego miasto Olsztyn?

 

- W Stolicy województwa stopa bezrobocia była do ubiegłego roku jedną z najniższych w kraju bo wynosiła nieco ponad 4%. Może więc szczególnie tutaj widać pogarszającą się sytuację na rynku pracy. Bezrobocie w Olsztynie wzrosło aż o 71.5%. Obecnie stopa bezrobocia w Olsztynie wynosi 6,2% (w całym województwie 18.4%), czyli bez pracy w stolicy Warmii i Mazur pozostaje prawie pięć tysięcy sześćset osób.   

 

- A bezrobotny to z reguły osoba o niskim poziomie wykształcenia, bez kwalifikacji zawodowych i pozostająca bez pracy ponad 12 miesięcy.

 

- Tak w rzeczywistości jest. Struktura zarejestrowanych bezrobotnych w naszym województwie jest bardzo niekorzystna. Prawie 62% to osoby bez wykształcenia średniego, prawie 30% to osoby bez doświadczenia zawodowego, bezrobotni długotrwale to około 43% bezrobotnych, kobiety stanowią 53.5% (nieco ponad 52 tysiące w całym województwie). 

 

- Dużym problemem społecznym byli bezrobotni bez prawa do zasiłku.

 

- Stanowią oni 75,6% ogółu bezrobotnych, chociaż przez ostatni rok zaobserwować można procentowy wzrost udziału bezrobotnych z prawem do zasiłku - w ogólnej liczbie zarejestrowanych o 4.9%. Obecnie 24,4% bezrobotnych posiada prawo do zasiłku. Ponadto wśród bezrobotnych tradycyjnie mamy dużo młodych absolwentów (około ¼  ogółu zarejestrowanych).

 

- W czasie kryzysu wielu Polaków wraca z emigracji zarobkowej.

 

- Wzrasta liczb osób rejestrujących się i mogących udokumentować legalną pracę za granicą. Jest to około 2.5 – 3% osób rejestrujących się. 

 

 - Na razie mówimy o narastającym bezrobociu. Powiatowe Urzędy Pracy zajmują się także poszukiwaniem zatrudnienia dla swoich podopiecznych.

 

- Coraz mniej mamy ofert pracy nie subsydiowanych a wzrasta liczba ofert subsydiowanych przez poszczególne urzędy pracy. Akurat w Olsztynie nie jest z tym tak źle (57.9% ofert nie jest subsydiowanych przez urząd pracy), ale na przykład w powiecie elbląskim aż 90 % ofert to te, które finansowanie są przez urząd pracy. Coraz mniej jest także ofert pracy z zagranicy. PUP dysponują w tym roku znacznymi środkami Funduszu Pracy (około 244 mln. zł.) na promocję zatrudnienia, łagodzenie skutków bezrobocia oraz aktywizację bezrobotnych. Wśród aktywnych programów rynku pracy dużym powodzeniem cieszą się dotacje na rozwój własnej firmy. Prowadzimy też bardzo dużo szkoleń w najbardziej poszukiwanych zawodach.

 

- Oby tylko te wszystkie metody pomogły w rozwiązaniu problemu bezrobocia. Dziękuję za rozmowę.

Krzysztof Szczepanik

Komentarze (8)

Dodaj swój komentarz

 • D4628 2009-12-17 13:35:15
  1500?!przy pomyślnych wiatrach?!chyba jesteś z tych, którym żadna praca nie pasuje, leżysz przed tv z browarem w łapce i tylko stękasz. Weź sie do roboty
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • jagoda2128 2009-12-08 15:36:20
  UWM przekazał 260 osób spółce Impel i zaraz ok 100 osób straci pracę. Jednocześnie bezrobocie na Warmii i Mazurach wzrośnie. UWM ma wydział Prawa i jednocześnie popełniono ogromne błędy.Tłumaczą teraz,że przegrali; bo Impel zatrudnił dobrych prawników.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • POstepowy 2009-11-21 16:39:18
  Prawda jest taka, że PO nic nie jest w stanie konkretnego przepuścić, bo i tak kaczucha wszystko zablokuje. Lepiej sie dzieje, jak nic nie robią (niż kaczuchy które swoimi ustawami spaprały dużo). Teraz lewusy może pomogą PO, więc jest szansa, że coś razem zrobią świetna idea, byle tylko nie życzyli sobie za dużo, za współpracę... Jak się uda to będzie super
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Stadi50 2009-11-20 22:08:53
  Zaczekajcie jeszcze kolejne dwa lata to zobaczycie dopiero co to bieda. PO dąży do katastrofy.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • jurek 2009-11-20 20:13:45
  Żegluś masz u mnie piwo może dwa kupa przekrętów , naciągaczy
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Nomad 2009-11-16 10:44:01
  Pracuje obecnie a granica. Ile moze zarobic programista Delphi, .Net w Olsztynie? Jesli oczywiscie jest taka praca.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • HR-owiec 2009-11-14 20:06:58
  Bezrobocie wzrasta, ale Urzędy Pracy nie robią z tym nic... albo niewiele. Korzystamy z dotacji stażowych, ale w naszym przypadku 80 % stażystów zostało zatrudnionych i ...? Każdy kolejny wniosek spotyka się z tą samą procedurą - nie mamy pieniędzy, może od następnego miesiąca..., no nie proszę Państwa może 1 stażystę ale 3 - to nie do pomyślenia... Tak wyglądają w wielkim skrócie rozmowy z paniami w Miejskim Urzędzie Pracy.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • żegluś 2009-11-13 22:37:13
  Pitol dalej... wziął ktos pod uwagę zarobki w Olsztynie??? Przy naprawdę pomyślnych wiatrach można zarobić 1500 zł i gdzie nam kur.. do średniej krajowej??? mówisz Pan o kryzysie? Ciekawa sprawa to jest ogólnie... podczas wszechobecnego kryzysu przedsiębiorcy olsztyńscy nie mieli na co nażekać( starczy spojrzeć na liczbę porche ) i innych aut z górnej półki które się w olsztynie pojawiły w "dobie kryzysu". Każdy pracodawca proponuje umowę zlecenie po ch..?? żeby na paliwo do auta mieć? I oczywiście najniższą krajową i jeśli ktoś ma zajebi... szczęście to premię uznaniową ( uzależnianą od tego czy przed 10 szef podupczy czy nie). obraz Olsztyna-zaścianka kraju który nam wszystkim wstyd przynosi:-(
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść