Lex TVN przeszedł! Noc gorących komentarzy krytykujących PiS i Kukiza

Lex TVN przeszedł! Noc gorących komentarzy krytykujących PiS i Kukiza
Politycy przegłosowali nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji
Fot. TVN24 / Facebook

W środę w Sejmie emocje sięgnęły zenitu. Podczas przemówień opozycjonistów, posłowie partii rządzącej ostentacyjnie wyszli z sali (został tylko Marek Suski odpierający zarzuty). Później doszło do kilku głosowań, w których opozycja uzupełniła porządek obrad o kilka punktów. Posłowie opozycji chcieli odroczyć obrady do 2 września. PiS przegrało głosowanie, jednak… marszałek Elżbieta Witek złożyła wniosek o reasumpcję głosowania. Ostatecznie ustawa została przyjęta.

Obrady Sejmu miał zostać odroczone na dzień 2 września. Stało się tak na wniosek opozycji, która wygrała głosowanie w stosunku 229 do 227 głosów. Minęła godzina i marszałek Elżbieta Witek zarządziła reasumpcję głosowania. Podała, że część posłów została wprowadzona w błąd. To głosowanie wygrała Zjednoczona Prawica z pomocą niektórych posłów Porozumienia i Kukiz’15. Wniosek o odrzucenie obrad został odrzucony.

Ostatecznie nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, czyli tzw. lex TVN, została przyjęta. Za opowiedziało się 228 posłów, a przeciw było 216. 10 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.

Marek Suski zapowiedział, że przedstawi poprawki do ustawy, które mają sprawić, że nowe przepisy nie będą miały wpływu na stację TVN24.

Przypomnijmy, że poselski projekt nowelizacji ustawy zakłada, że spółki mające siedzibę w Polsce nie będą mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Z kolei właścicielem stacji TVN jest amerykański koncern Discovery zarządzający telewizją przez Polish Television Holding BV, spółkę zarejestrowaną w Holandii.

Jak głosowanie ocenili działacze polityczni z naszego regionu?

Powiedzieć, że Kukiz to szmata, to nic nie powiedzieć! – przyznał Mirosław Pampuch z .Nowoczesnej.

PiS forsuje lex TVN, żeby ukryć własne afery i błędy. Uważa, że gdy nie będzie ich widać, nie będą istnieć. Takie magiczne myślenie cechuje dzieci oraz polityków PiS – stwierdziła Urszula Pasławska z PSL.

Ustawa antyTVN przeszła głosami m.in. skorumpowanych posłów. Lewica obecna w 100 proc. i cała oczywiście przeciw! Wolne media to tlen dla wolnego społeczeństwa! Walka trwa – teraz czas na polski Senat – stwierdził Marcin Kulasek z Lewicy.

To, co dzisiaj miało miejsce w Sejmie można porównać tylko do czasów głębokiej komuny. Reguły są, po to aby je przestrzegać, nie nagiąć do partyjnych interesów. Protestujmy, bo to jeszcze nam wolno! – stwierdził prof. Wojciech Maksymowicz z ugrupowania Polska 2050.

Lokalni politycy Prawa i Sprawiedliwości jak dotąd nie skomentowali w mediach społecznościowych sytuacji związanej z głosowaniem.

Wczoraj wieczorem w Olsztynie kilkanaście osób przyszło protestować pod siedzibą PiS na ul. Dąbrowszczaków. Manifestację zorganizował Komitet Obrony Demokracji.

Do sprawy odniósł się także rzecznik Departamentu Stanu USA.

Wolne i niezależne media czynią nasze demokracje silniejszymi, czynią sojusz transatlantycki bardziej odpornym, w tym także na działania tych, którzy chcą nas podzielić, i są też fundamentalnym elementem naszych relacji dwustronnych – powiedział Ned Price.

Oświadczenie wydała także stacja TVN.

Decyzja Sejmu w sprawie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji jest wprost wymierzona w TVN, stanowi także bezprecedensowy atak na wolność słowa i niezależność mediów. Będziemy zdecydowanie i konsekwentnie bronić TVN24 i pozostałych kanałów TVN Grupa Discovery.

Wynik dzisiejszego głosowania podważa prawo własności, powodując niepokój inwestorów zagranicznych w Polsce. Bez wątpienia godzi też w fundamenty polsko-amerykańskiego sojuszu zbudowanego w ostatnich 30 latach.

Apelujemy do Senatu oraz do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej o odrzucenie projektu w obecnym kształcie. Od tego zależy, czy Polska nadal będzie postrzegana na arenie międzynarodowej jako kraj demokratyczny i wiarygodny dla inwestorów.

– możemy przeczytać w oświadczeniu zarządu.

Czytaj również:

Przepychanki w centrum Olsztyna podczas manifestacji w obronie wolnych mediów [ZDJĘCIA, WIDEO]

Były udziałowiec TVN-u poturbowany po wczorajszej manifestacji w Olsztynie. Dlaczego miał kartkę z napisem ''WSI24''?

 

2147382000

To, co dzisiaj miało miejsce w Sejmie można porównać tylko do czasów głębokiej komuny. Reguły są, po to aby je przestrzegać, nie nagiąć do partyjnych interesów. Protestujmy, bo to jeszcze nam wolno!

Opublikowany przez Profesora Wojciecha Maksymowicza Środa, 11 sierpnia 2021

Komentarze (63)

Dodaj swój komentarz

 • typek 2021-08-12 18:43:42 95.160.*.*
  DUŻO KRZYKU O BADZIEWNĄ STACJĘ I BARDZO DOBRZE NIECH TVN PRZENIESIE SIĘ DO ROSJI DOPIERO BĘDZIE WIEDZIAŁ CO TO BRAK DEMOKRACJI I NIECH WEŹMIE ZE SOBĄ WYBAWICIELA TUSKA
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 6
 • TW 2021-08-12 18:33:02 93.159.*.*
  Jeśli ze strony opozycji słyszę tylko „kwiii, kwiii” to jestem spokojny bo to znaczy, ze Polska wygrywa💪👍
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 9
 • MP 2021-08-12 16:28:39 83.24.*.*
  Polska dla Polaków dosyć narracji innych krajów co mamy robić. USA zdradziło Polskę z Nord Stream 2 ,wiecznie domaga się zwrotu majątku dla swoich obywateli których to naziści okradli i niszczyli . Opozycja siedzi cichutko i przyklaskuje rozkradaniu państwa.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 8
 • David Probert 6x ffos las 🤡🤣🤡 2021-08-12 14:36:00 46.233.*.*
  Miło patrzeć jak macie sraczke lemingi🤣🤣🤣 Idźcie pod ratusz
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 11
 • Wersal skończył się że śmiercią Leppera 2021-08-12 12:55:26 31.60.*.*
  Moja propozycja : Nie kupujemy płyt Kukiza, Marzy mi się ogólnopolskie zniszczenie tych płyt, które są w naszych domowych pieleszach. Wiem że to niezbyt mądre, ale to by go dotknęło do żywego. A o to w tym wszystkim chodzi. Trzeba zacząć walczyć ich bronią
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 8
 • AnnaP. 2021-08-12 12:34:24 80.52.*.*
  Morawiecki poszedł w ślady ojca - na tic toku jest filmik z podwójnego głosowania. Ale dno.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 3
 • hjer 2021-08-12 11:03:01 176.221.*.*
  Podobno marszałek sejmu po głosowaniu i po wypowiedzeniu słów, że ma mocny kręgosłup moralny otrzymała propozycję zagrania głównej roli w nowym filmie Marvela: Kobieta Guma. Ale nie wiem czy to prawda...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 4
 • Don pablo 2021-08-12 10:57:33 188.146.*.*
  Cóż należy mieć tylko nadzieję, że elektorat pisu na bieżąco wymiera, co prawda leniwe patole i madki będą głosować na tych szkodników, ale to mniejszość, a młodzież jest świadoma, że wypychanie nas z UE to prosta droga do ubóstwa i marginalizacji kraju
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 5
 • Warmiak rodowity 2021-08-12 10:46:48 83.7.*.*
  Tą administracje usa trzeba trzymać na dystans. Pokazali gdzie mają Europę środkową, to niech zabierają sobie ten tvn.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 12
 • smuteczek 2021-08-12 10:33:54 5.184.*.*
  Kto będzie płakał za LGBTVN łapa w dół! A rzecznik Departamentu Stanu USA może niech nam opowie o cenzurowaniu środowisk konserwatywnych w mediach tradycyjnych i społecznościowych, w imię demokracji oczywiście.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 11