Gmina Stawiguda postawi na komunikację autobusową

Gmina Stawiguda postawi na komunikację autobusową
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. UG Dywity

Do tej pory zakupiono trzy niewielkie busy, które stoją w zajezdni przy al. Sikorskiego w Olsztynie. Jak się dowiedzieliśmy, jeszcze nie wybrano operatora, ale docelowo mają być utworzone cztery linie autobusowe, a planowana jest piąta.

Na zajezdni autobusowej przy al. Sikorskiego w Olsztynie zaparkowane są trzy autobusy, które będą jeździć po gminie Stawiguda. Dowiedzieliśmy się, że zostały one zakupione w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Olsztyna, czyli strategii przygotowanej w celu zaspokojenia potrzeb mobilności ludzi w mieście i jego obszarze funkcjonalnym (pobliskich gminach).

Obecnie jesteśmy na etapie organizowania transportu publicznego, wyboru operatora i inwentaryzacji przystanków autobusowych – powiedział w rozmowie z nami Michał Kontraktowicz, wójt gminy Stawiguda.

Dodał, że prace związane z zaplanowaniem tras trwają od początku roku. Na obecną chwilę uaktualniane są miejsca zatrzymywania autobusów. Wiadomo na pewno, że autobusów będzie więcej, bo gmina planuje stworzyć cztery linie, jednakże na chwilę obecną wójt gminy nie dysponuje dokładnymi informacjami na ten temat.

Odpowiedź na to pytanie poznamy po wyborze operatora, ponieważ jest to uzależnione od ilości kursów, które będą realizowane. W pierwszej kolejności zadbaliśmy o dzieci i młodzież, dojeżdżającą do szkół, co stanowi podstawę do ułożenia rozkładu jazdy – dodał wójt gminy Stawiguda.

Jak już wspomnieliśmy, na początek do dyspozycji mieszkańców będą oddane cztery gminne linie: pierwsza ma prowadzić z Rusi przez Bartąg do Tęczowego Lasu. Druga będzie wiodła z miejscowości Wymój do miejscowości Jaroty (ul. Stawigudzka). Trzecia ma poprowadzić z Rybak do Kręska, natomiast czwarta połączy Ruś ze Stawigudą. W planach jest utworzenie także piątej trasy.

Koszt gminnej komunikacji zbiorowej wstępnie został oszacowany na kwotę 1 mln 100 tys. zł.

Liczymy, że część tej kwoty uda się uzyskać z funduszu rozwoju połączeń autobusowych – tłumaczy Michał Kontraktowicz.

Jak już wspomnieliśmy w artykule pt. Gmina Stawiguda stara się o utworzenie czterech linii autobusowych, aby zapobiec wykluczeniu mieszkańców, Stawiguda jako jedna z nielicznych gmin wnioskowała o wsparcie z tego funduszu.

Jak się dowiedzieliśmy, dokładny termin rozpoczęcia realizacji komunikacji gminnej nie jest jeszcze znany. Uzależnione jest od wyboru operatora i negocjacji z nim.

Gminna komunikacja zbiorowa ma sprawić, że gmina Stawiguda stanie się jeszcze bardziej aktrakcyjna dla mieszkańców, a co za tym idzie, poprawi jakość ich życia. Dzięki temu nasi mieszkańcy będą mieli dostęp do szkół, pracy i domu – wyjaśnił Michał Kontraktowicz.

 

Komentarze (7)

Dodaj swój komentarz

 • Stawiguda 2019-08-20 10:19:17 31.0.*.*
  Trzeba czytać ze zrozumieniem jeżeli chodzi o Pluski to linia do Rybak będzie przez Olsztynek chyba nie
  Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
 • Bartążanka 2019-08-19 20:26:28 37.47.*.*
  Pani Wójcie! Od roku stoją zakupione autobusy a część Bartąga nie ma ulicy Kwiatowej i Akacjowej. Nie ma operatora. Od 8 miesięcy nie jesteście w stanie wybrać go. To warunkuje ile będzie linii. Nie można ustalić ilości przystankow bo nic nie wiadomo. Wiadomo ze jesteście głeboko w d...e. Co to za tłumaczenie. Sprawę tę jeżeli już zaczeliscie to trzeba oddac fachowconm gdyz w przeciwnym razie przystanki bedą pod domami sołtysów i urzędników. Co to za głupoty Pan wypowiada:,,Gminna komunikacja zbiorowa ma sprawić, że gmina Stawiguda stanie się jeszcze bardziej aktrakcyjna dla mieszkańców, a co za tym idzie, poprawi jakość ich życia. Dzięki temu nasi mieszkańcy będą mieli dostęp do szkół, pracy i domu – wyjaśnił Michał Kontraktowicz". Niech Pan, jak obiecał w kampanii, wybuduje drogi. Tworzy Pan PRL-bis. Buduje Pan dla wybranych sołectw dobrobyt gdy tymczasem w wielu nich panuje średniowiecze.
  Odpowiedz Oceń: 11 1 Zgłoś treść
 • 78 87 400 2019-08-19 12:02:04 5.173.*.*
  Liberałowie ze swoim guru Balcerowiczem zamienili PKS w rozpadającą się ruinę i teraz premier Morawiecki musi ratować mieszkańców dalekich miejscowości przed wykluczeniem komunikacyjnym. Fundusz Rozwoju Połączeń Autobusowych na pewno będzie kolejnym sukcesem PiSu tak jak wiele innych działań tej partii np przywrócenie rentowności Stoczni Gdańskiej kosztem niedużej dotacji.
  Odpowiedz Oceń: 8 6 Zgłoś treść
 • :) 2019-08-19 11:56:43 83.5.*.*
  A o Pluskach zapomnieli???
  Odpowiedz Oceń: 1 3 Zgłoś treść
 • Wojtek ul.Różana :) 2019-08-19 11:10:08 5.172.*.*
  I LOVE STAWIGUDA
  Odpowiedz Oceń: 4 3 Zgłoś treść