Powstanie samorządu terytorialnego było przełomowym momentem w historii regionu. Dzięki niemu, mieszkańcy Warmii i Mazur zyskali możliwość bezpośredniego wpływu na sprawy swojego obszaru, co przyczyniło się do budowania więzi społecznych i poczucia wspólnoty.
- Naszym celem jest pokazanie, jak ważną rolę w rozwoju Warmii, Mazur i Powiśla odgrywa samorząd województwa – tłumaczy Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. – Zapraszam wszystkich do wspólnego świętowania i poszerzania swojej wiedzy na temat regionu. To także nasz sposób na pokazanie Warmii i Mazur jako miejsca atrakcyjnego do inwestowania, pracy, nauki i wypoczynku.

Samorząd nie tylko wzmacnia tożsamość regionalną, ale także przyczynia się do rozwoju Warmii i Mazur. Wspólnota stworzona przez mieszkańców skutkuje współpracą biznesową, tworzeniem lokalnych klastrów gospodarczych i inicjatywami wspierającymi innowacje. Dumę z regionalnej tożsamości i kultury wykorzystuje się również w promocji turystyki, co dodatkowo napędza rozwój gospodarczy województwa.
Uczestnicy niedzielnego pikniku będą mieli okazję zapoznać się z działalnością różnych instytucji wojewódzkich, skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych czy spróbować regionalnych przysmaków. Na miejscu odbędą się również quizy, konkursy i pokazy. Jeden z nich da znany z telewizji miłośnik kuchni, Pascal Brodnicki. Nie zabraknie koncertów gwiazd. Na scenie Amfiteatru im. Czesława Niemena zaprezentują się: Enej i Golec uOrkiestra. Koncert poprowadzi popularna dziennikarka, Dorota Wellman.
Niedzielne świętowanie 25-lecia rozpocznie się o godzinie 13:00. Centrum wydarzeń będzie olsztyńskie Stare Miasto. Wstęp na wszystkie atrakcje jest bezpłatny.

Ramowy harmonogram wydarzenia:
SCENA STAROMIEJSKA
13.00-13.10 – Rozpoczęcie Pikniku wraz z uruchomieniem stoisk promocyjno-handlowych
13.10-13.30 – Koncert uczniów i nauczycieli ZSzUJN w Górowie Iławeckim
13.30-13.40 – Blok informacyjno-konkursowy o samorządzie województwa
13.40-14.00 – Pokaz doświadczeń „Mały fizyk” i zabawy plastyczne (org. W-MODN w Elblągu)
14.00-14.15 – Pokaz rycerski (org. Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku)
14.15-14.40 – Animacje taneczne (org. CSE Światowid)
14.40-14:50 – Warmia i Mazury na sportowo – spotkanie z zasłużonymi sportowcami z regionu (org. Departament Turystyki i Sportu)
14.50-15.05 – Rozmowa „O samorządzie” z marszałkiem województwa Gustawem Markiem Brzezinem
15.05-15.15 – Blok informacyjno-konkursowy o samorządzie województwa
15.20-16.40 – Pokaz kulinarny Pascala Brodnickiego
prowadzący: Mariusz Korpoliński
TARG RYBNY
13:00-17:00 – Białe Miasteczko
Otwarte stoiska wojewódzkich placówek medycznych oraz szkół policealnych
Darmowe badania profilaktyczne
STARY RYNEK
13:00-18:00 – stoiska wystawiennicze
Kiermasz produktów regionalnych
Stoiska promocyjne jednostek organizacyjnych samorządu województwa
PARK PODZAMCZE
13:00-17:00 – stoiska wystawiennicze
Miasteczko drogowe (org. ZDW w Olsztynie, WORD w Olsztynie, WORD w Elblągu, Departament Infrastruktury i Geodezji)
Miasteczko rycerskie (org. Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku)
Stoiska promocyjno-wystawiennicze (org. Parki Krajobrazowe, Departament Ochrony Środowiska)
GALERIA USŁUGA
13:30-14.10 - spektakl muzyczny „PESTYN” (org. Teatr im. Stefana Jaracza)
opieka artystyczna Maciej Pesta
oprawa muzyczna Piotr Banaszek
15.30 -16.10 – spektakl muzyczny „Piosenki Filmowe” (org. Teatr im. Stefana Jaracza)
reżyseria Maciej Pesta
muzyka Piotr Banaszek
KOŚCIÓŁ EWANGELICKI
14.00-14.30 - Koncert Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie
16.00-16.30 - Koncert Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie
WOJEWÓDZKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA (Stary Ratusz)
13.00-17.00
strefa edukacyjna i animacyjna dla najmłodszych
wystawa legend i opowieści z Warmii i Mazur
wystawa Laureatów „Literackiej Nagrody Warmii i Mazur – Wawrzyn”
pokazy VR
AMFITEATR IM. CZESŁAWA NIEMENA
17.00-17.15 - otwarcie drugiej części wydarzenia – Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa
17.20-18.30 - koncert zespołu Enej
18.30-19.00 - wielki jubileuszowy quiz o Koperniku
19.00-20.10 - koncert zespołu Golec uOrkiestra
20.10-20.15 – pokaz laserów
Prowadząca: Dorota Wellman
MUZEUM WARMII I MAZUR
13:00 – 17:00
Dziedziniec zamku: festyn rycerski, stoiska informacyjno-promocyjne, gry i zabawy dla dzieci – dziedziniec zamku
Zamek: wystawa kartograficzna, warsztaty plastyczne z Kopernikiem







Komentarze (20)
Napisz komentarz-
CIEKAWA JOLLLAAA
2023-09-23 20:29
ILE TO KOSZTUJE? MOŻE LEPIEJ WIĘCEJ PŁACIĆ PRACOWNIKOM?
Odpowiedz
2 1
-
Bella
2023-09-22 10:52
Jak prowadzi Wellman, to dziękuję nie skorzystam
Odpowiedz
6 10
-
Pan z Niemiec
2023-09-22 10:08
Enej tak jak grzymowicz wstyd na cały kraj
Odpowiedz
7 8
-
Iza2000
2023-09-22 09:07
Następny promuje swoje nazwisko za nasze pieniądze.
Odpowiedz
11 1
-
Ewa
2023-09-22 08:46
Łatwo wydawać nie swoje pieniądze na swoje korzyści. Przestępcy wyudzają pieniądze metodą - na wnuczka - na policjanta - teraz, przed wyborami, metodą - na piknik rodzinny - robią to prawicowi kandydaci do sejmu i Senatu.
Odpowiedz
5 2
-
.R.O.
2023-09-21 22:54
Panowie Golec swego czasu dostali spory zastrzyk gotówki rekompensującej covid. Dokładnie 1,5 mln złotych. Ehhh… że też ja nie byłem tak blisko władzy.
Odpowiedz
9 1
-
observer
2023-09-21 18:48
Jutro "Dzień bez samochodu". Większość miast wojewódzkich (o ile nie wszystkie) fundują bezpłatną komunikację miejską. Co na to nasz włodarz? Ano nic. Darmo jeżdżą tylko ukraińcy.
Odpowiedz
9 5
-
MŁODA1
2023-09-21 14:34
Dziwny zbieg okoliczności. Wybory do Sejmu i Senatu i 25 lecie samorządu WiM. Pan Gustaw Marek Brzezin kandyduje do Senatu i sponsoruje z naszych pieniędzy swoją kampanię. Ile nas to będzie kosztowała szanowny Panie Marszałku? Ten podział na samorządy w Polsce w takim jak obecnie kształcie to patologia. Wypisz wymaluj obraz XVII wiecznej Polski. Szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie. Samorząd WiM jest dysfunkcyjny. Kolesiostwo w wydaniu PSL i PO. Podział łupów . Jeżeli tak mają funkcjonować dalej samorządy to trzeba je szybko zlikwidować. Grzymowicz jest w konflikcie z rządem więc cierpi cały Olsztyn.
Odpowiedz
18 13
-
A PiSik
2023-09-21 14:26
Enej to UPance a Golec PiS owskie grajki partyjne co im wiecznie mało i im się należy 💰
Odpowiedz
17 9
Napisz komentarz