Zbliżają się święta - uwaga na drogach

Zbliżają się Święta Wielkanocne. To czas rodzinnych spotkań, odpoczynku. Jak co roku policjanci będą czuwali nad bezpieczeństwem na drogach naszego regionu.

Kierowcy muszą liczyć się z kontrolą stanu trzeźwości. Warto także dostosować prędkość do przepisów i warunków drogowych. Konsekwencje brawury, oprócz tych finansowych, mogą być tragiczne. Dlatego policjanci będą studzić zapędy kierowców i brać na celownik wideorejestratorów i laserowych mierników prędkości auta jadące zbyt szybko i stwarzające zagrożenie.

Wydłużony weekend związany ze Świętami Wielkanocnymi wypada od piątku 22 kwietnia do poniedziałku 25 kwietnia 2011r. Z doświadczeń policjantów wynika, że należy spodziewać się wzmożonego ruchu pojazdów podczas wyjazdu na święta wielkanocne w piątek 22 kwietnia w godzinach popołudniowych, w sobotę 23 kwietnia rano oraz w poniedziałek  25 kwietnia popołudniu. Duże natężenie ruchu pojazdów powodować będzie wzrost zagrożenia bezpieczeństwa i porządku na drogach, a w niektórych miejscach, szczególnie na skrzyżowaniach głównych szlaków komunikacyjnych, może dochodzić do utrudnień w płynności ruchu pojazdów. Na drogi wyjadą kierowcy, którzy nie posiadają dużego doświadczenia w prowadzeniu pojazdów. Dlatego nad drogowym bezpieczeństwem czuwać będzie zwiększona liczba patroli ruchu drogowego i prewencji. Na najruchliwsze trasy wyjadą również nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami i laserowymi miernikami prędkości. Aby uniknąć przykrych konsekwencji, mandatu warto więc ściągnąć nogę z gazu.

Pamiętajmy także o obowiązkowym włączeniu świateł mijania.

Wskazówek można udzielać wiele, nie zapominajmy jednak, że najważniejszy jest zdrowy rozsądek i rozwaga.

Zdarza się, że spotkaniom rodzinnym towarzyszy alkohol. Niestety niektórzy, po jego wypiciu siadają za kierownicę. Uczulamy, że policjanci ze szczególną uwagą podczas kontroli będą sprawdzać stan trzeźwości kierujących. Lepiej więc dobrze dwa razy zastanowić, niż potem ponosić surowe konsekwencje świątecznej biesiady.

Kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na niezmotoryzowanych uczestników ruchu. Zachowajmy szczególną ostrożność jadąc w pobliżu centrów handlowych, bazarów, kościołów. W tygodniu poprzedzającym Święta Wielkanocne, a szczególnie w Wielki Piątek, ale i w Wielką Niedzielę w wielu miejscach odbywać się będą uroczystości kościelne, procesje, również z wykorzystaniem dróg publicznych, wymagające zabezpieczenia policyjnego. Dlatego zwracajmy uwagę na funkcjonariuszy kierujących ruchem. Ich polecenia w takiej sytuacji są najważniejsze.

Ładna pogoda sprzyja zabawom dzieci na świeżym powietrzu. Dlatego uważajmy jadąc w pobliżu placów zabaw i boisk.

Źródło: KWP Olsztyn/własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz