Wytną 30 hektarów lasów pod budowę drogi S16

Wytną 30 hektarów lasów pod budowę drogi S16
Nadleśnictwo Mrągowo przekaże ok. 30 hektarów lasu pod budowę drogi S16
Fot. RDLP Olsztyn

Leśnicy z Mrągowa już niedługo przekażą las pod budowę drogi S16. Wyciętych zostanie około 30 hektarów. Drzewa do wycinki poddawane są specjalistycznej ekspertyzie przyrodniczej prowadzonej przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Olsztynie.

Droga S16 ma biec przez sam środek Mazur. Dzięki niej ruch tranzytowy ma omijać miasta, znajdujące się przy trasie. Obecnie drogą można dotrzeć do Borek Wielkich (gmina Biskupiec). Leśnicy z Mrągowa przyznają, że to niezbędna inwestycja. Droga jest szersza, a zwierzyna przechodząc przez specjalne przejścia rzadziej wchodzi na jezdnie co wpływa na znaczne zmniejszenie wypadków z jej udziałem.

Wkrótce rozpocznie się budowa odcinka Borki Wielkie-Mrągowo, który przebiega przez teren Nadleśnictwa Mrągowo. Dwupasmowa droga będzie miała długość 16 km i ma być gotowa w 2023 r.

Jednak już teraz trwają przygotowania do budowy. Jednym z elementów jest wycinka drzew.

- Lasy, które zostaną wycięte są poddawane specjalistycznej ekspertyzie przyrodniczej i są opiniowane przez Regionalną Dyrekcje Ochrony Środowiska w Olsztynie. Wycinka lasów będzie obejmowała lasy Leśnictwa Surmówka, Sarż i Kromnice. Na trasie są planowane 3 przejścia dla zwierzyny grubej (większej), które są zlokalizowane przy kompleksach leśnych, a także wiele innych dla średniej i drobnej zwierzyny – informuje Natalia Majka z Nadleśnictwa Mrągowo.

Nadleśnictwo przekaże pod budowę S16 około 30 hektarów lasów. Jest to konieczne działanie, aby drogą można było podróżować bezpieczniej. Jednak leśnicy cały czas prowadzą nasadzenia.

- W ostatnich latach Nadleśnictwu Mragowo udało powiększyć się grunty leśne o 500 ha, sadzimy około miliona sadzonek rocznie. Nieustannie monitorujemy nasze lasy i wciąż odnajdujemy nowe gatunki chronionych roślin i zwierząt dla których są robione odpowiednie zabiegi i ustanawiamy strefy ochronne. W tym roku odnaleźliśmy stanowisko sasanki łąkowej- rzadkiego kwiatka, coraz więcej pojawia się u nas rysi i wilków. W tym roku powołaliśmy 4 nowe strefy ochronne ptaków w tym bociana czarnego i orlików – wymienia Natalia Majka.

Komentarze (25)

Dodaj swój komentarz

 • DEKALOG 2020-11-22 10:54:28 5.184.*.*
  1 ha to 10 000 M2 czyli 40 000m2!!!!!! Wyrżnietych zostanie ok.120 000 drzew lasu. Nawet gdy choć po części nasadzimy nowe , to wielkość tych pomordowanych osiągną za 30 lat . Robimy z ziemi pustynię , więc nie płaczcie , że cierpimy na deficyt wody , szczególnie rolnicy . Zdechniemy z głodu i wycieńczenia brakiem wody ale sami sobie kopiemy grób . Do jakiej cywilizacji zaściankowa Polsko chcesz dojechać, chyba Putina!!!!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 25
 • Jaro 2020-11-20 22:31:49 31.60.*.*
  Mój błąd - obsadzić 40 hektarów.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
 • Jaro 2020-11-20 22:30:21 31.60.*.*
  Skoro trzeba wyciąć, żeby zbudować drogę do cywilizacji to w rekompensacie proponuję obsadzenie nowymi drzewami 20 hektarów.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0