Wybory prezydenckie przesunięte o dwa lata? A może Jarosław Gowin jako premier opozycyjnego rządu? [AKTUALIZACJA]

Wybory prezydenckie przesunięte o dwa lata? A może Jarosław Gowin jako premier opozycyjnego rządu? [AKTUALIZACJA]
Jarosław Gowin chce przełożenia wyborów prezydenckich na 2022 rok
Fot. Porozumienie / twitter

Polscy politycy prześcigają się w różnorakich teoriach. Posłowie z partii Jarosława Gowina chcą przesunąć wybory prezydenckie o dwa lata przy założeniu, że prezydent Andrzej Duda nie weźmie udziału w reelekcji. Z drugiej strony wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz z PO stwierdził, że Jarosław Gowin powinien zostać premierem rządu opozycyjnego. Marcin Kulasek z Lewicy krytykuje oba te pomysły, argumentując, że to nie czas na polityczne rozgrywki.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości chce zorganizować wybory korespondencyjne, natomiast opozycja domaga się ich przesunięcia z uwagi na epidemię koronawirusa. Posłowie z Porozumienia chcą przesunąć termin elekcji na 2022 rok, przy założeniu, że prezydent nie weźmie w nich udziału.

Nie czas na gry i spory polityczne. Wybory 10 maja nie mogą się odbyć; złożymy projekt, który przedłuży kadencję prezydenta o dwa lata – powiedział Jarosław Gowin.

Stajemy wobec wyboru życia i śmierci. Wybory 10 maja nie mogą się odbyć ~ @Jaroslaw_Gowin pic.twitter.com/fH78F8Xuxs

— Porozumienie (@Porozumienie__) April 3, 2020

Proponujemy przedłużenie kadencji Prezydentowi o dwa lata, ale bez możliwości drugiej kadencji. pic.twitter.com/33yCKiB6Wp

— Porozumienie (@Porozumienie__) April 3, 2020

To wymagałoby oczywiście zmiany Konstytucji, czyli pomysł muszą poprzeć także posłowie opozycji. Czy tak się stanie?

Prof. Wojciech Maksymowicz uważa, że to zdrowie i życie Polaków jest najważniejsze, dlatego parlament powinien przesunąć wybory.

Zdrowie i życie Polaków są wartością nadrzędną! Wybory 10 maja nie odbędą się. Pracujemy nad zmianami w prawie, które wyznaczą nowy termin.

Opublikowany przez Profesora Wojciecha Maksymowicza Piątek, 3 kwietnia 2020

Marcin Kulasek, poseł Lewicy, uważa, że nie powinno się zmieniać Konstytucji.

W czasach zarazy nie zmienia się podstaw naszego ustroju. Nie ma naszej zgody na zmianę Konstytucji i na pewno nikt na Lewicy tego pomysłu nie poprze – powiedział w rozmowie z nami Marcin Kulasek.

Janusz Cichoń, poseł Platformy Obywatelskiej, nie chciał nawet komentować tego pomysłu.

Nic w tej sprawie nie mam do powiedzenia – uciął były prezydent Olsztyna.

Inny pomysł z kolei podał w piątek wicemarszałek Senatu Bogdan Boruszewicz. Chce wykorzystać niesnaski w obozie rządzącym i przeciągnąć Jarosława Gowina na stronę opozycji.

Najlepsze są najprostsze schematy. Tylko tak, z premierem Gowinem, możemy odsunąć PiS od władzy. Ja już o tym mówiłem od dawna, ale w zamkniętych gronach politycznych. W tej chwili jest już czas, żeby powiedzieć o tym publicznie – powiedział „Gazecie Wyborczej” Bogdan Borusewicz.

Nie przekonuje to działaczy Lewicy. Uważają, że to nie czas rozmawiać o tym, kto zostanie premierem.

Jesteśmy w sytuacji, gdy najważniejsze jest zdrowie Polaków, najważniejsze jest bezpieczeństwo, a nie rozgrywki polityczne, czy uda się zmienić premiera czy nie. Powinniśmy się skupić na tym, żeby ochronić nasze zdrowie i życie, a jednocześnie zabezpieczyć Polaków przed nadejściem kryzysu związanego z epidemią – dodał Marcin Kulasek.

Poseł Lewicy wspomniał o bezrobociu, które w najbliższej przyszłości dotknie wielu Polaków.

Według szacunków ekspertów za chwilę w Polsce będzie ponad 2 mln ludzi bez pracy, a rządzący zamiast zająć się pomocą, poprawieniem tarczy antykryzysowej, która jest dziurawa i nie spełnia oczekiwań obywateli, zajmują się terminem wyborów prezydenckich – skonkludował poseł Lewicy.

Otwartym pozostaje pytanie, czy sam Jarosław Gowin zgodziłby się wejść w otwarty konflikt z Prawem i Sprawiedliwością i postawić na opozycję, która jest przecież jeszcze większym tyglem poglądów niż Zjednoczona Prawica. 

 

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • NO 2020-04-03 19:33:41 176.221.*.*
    Koledzy z partii tym razem nie pozwolili robić Wypijowi za cień Gowina;)
    Odpowiedz Oceń: 2 3 Zgłoś treść