Dziś jest: 24.02.2024
Imieniny: Bogusza, Macieja
Data dodania: 2024-02-03 08:22
Ostatnia aktualizacja 2024-02-14 11:59

Aleksandra Sawczuk

Wójt gminy Stawiguda, Michał Kontraktowicz o podsumowaniu kadencji i planach związanych z nadchodzącymi wyborami [WIDEO]

Studio Olsztyn.com.pl odwiedził wójt gminy Stawiguda, Michał Kontraktowicz. Podczas rozmowy z redakcją naszego portalu opowiedział o zrealizowanych i zaplanowanych inwestycjach, odniósł się do rekordowego, tegorocznego budżetu gminy oraz zadeklarował chęć udziału w nadchodzących wyborach samorządowych.

reklama

Na początku stycznia br. Stawiguda obchodziła 667-lecie istnienia. Od 2018 r. funkcję włodarza na terenie całej gminy pełni Michał Kontraktowicz. Wójt podczas rozmowy uznał, iż bilans jego działań w ostatnich latach, jest zdecydowanie dodatni.

Jako główne sukcesy wskazał realizację wielu inwestycji oraz owocną współpracę z mieszkańcami. Zaznaczył, że podczas kadencji musiał zmierzyć się też z licznymi problemami, m.in. kryzysem ekonomicznym, uchodźczym czy związanym z koronawirusem, natomiast wyszedł z nich obronną ręką.

Nasz rozmówca oznajmił, iż nie jest w stanie wskazać jednej, flagowej inwestycji, którą udało się zrealizować podczas jego zarządzania gminą.

- Podchodzimy do tego z punktu widzenia wszystkich potrzeb naszych mieszkańców. Inwestujemy w każdy aspekt działalności. Zarówno w edukację, bezpieczeństwo, drogi czy kwestie związane z kanalizacją. Zawsze rozmawiamy z mieszkańcami, bo to oni będą użytkować te elementy, ale ja także jestem jednym z nich. To są trudne rozmowy, ale nasi mieszkańcy są bardzo otwarci. Staramy się wypracować wspólne stanowisko – tłumaczył.

Wójt podolsztyńskiej gminy wspomniał również, iż projekty wykonane, jak i zaplanowane na kolejne lata opiewają na kwotę 220 mln zł.

Władze Stawigudy obecnie inwestują w rozwój edukacji. Jednym z przykładów może być rozbudowa szkoły w Bartągu. Placówka ma zyskać kolejne 8 sal dydaktycznych, a finał prac planowany jest na wrzesień.

Duży projekt, zaplanowany na kolejne lata, stanowi przedłużenie ulicy Bukowskiego i Zachodniej, budowa kolejnego odcinka drogi oraz przejścia przez Łynę, co pozwoli odciążyć Bartąg i upłynni ruch w tamtej części gminy i południowych osiedli Olsztyna.

Ważnym aspektem, poruszonym podczas rozmowy, był rekordowy budżet przyznany gminie. Kwota opiewa obecnie na 168 mln zł, z czego 1/3 środków ma zostać przeznaczona na inwestycje. Dla porównania, w 2020 r. fundusze wynosiły 100 mln zł. Przyznany budżet, według Kontraktowicza, pokazuje poziom zaangażowania mieszańców w życie gminy.

Włodarz zaznaczył, iż istotne jest też pozyskiwanie środków zewnętrznych, np. wsparcia z Unii Europejskiej.

Tereny gminy Stawiguda są bardzo często wybieranymi obszarami do zamieszkania. 54 procent powierzchni zajmują lasy. Od lat media rozpisują się na temat stałego napływu ludności i dużym przyroście mieszkańców. Dodatkowo, podolsztyńska gmina zajęła w 2023 r. I miejsce w Rankingu Gmin Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Obszar plasuje się też wysoko w zestawieniach ogólnopolskich.

- Zawsze będziemy zapraszać do osiedlania się u nas. Mamy jeszcze miejsce, jesteśmy sporą gminą. Natomiast musimy to robić w sposób zrównoważony. Czujemy się bardzo mocno wyróżnieni, ponieważ jesteśmy w doborowym towarzystwie gmin, które znajdują się głównie na zachodzie bądź w centralnej Polsce – mówił Kontraktowicz.

Na terenie gminy odbywa się również wiele cyklicznych przedsięwzięć kulturalnych. Począwszy od reaktywowanego Rodzinnego Pikniku Lotniczego w Gryźlinach, powstałego ze współpracy z olsztyńskimi władzami, letnich koncertów lokalnych filharmoników, którzy w tym roku zagrają u boku wokalisty Sławka Uniatowskiego, a kończąc na festynie gminnym „Stawigudiada”. Wydarzenia kulturalne mają miejsce w większości sołectw.

Warto wspomnieć, że podczas rozmowy z redakcją portalu Olsztyn.com.pl Michał Kontraktowicz zadeklarował chęć udziału w nadchodzących wyborach samorządowych.

- Będę chciał doprowadzić to wszystko do końca i zrealizować to, co zaplanowałem. Tworzymy już program funkcjonalno-użytkowy na następne lata – oznajmił.

Jak ważne jest wspieranie aspektu frekwencyjnego w wyborach, o działaniu w sztabie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i przekazaniu na licytację „odlotowej” niespodzianki, o atrakcjach dla turystów oraz czy jest gotowy kandydować na stanowisko wójta po tak wielu kryzysach, Michał Kontraktowicz opowiedział podczas rozmowy z redakcją naszego portalu.

Komentarze (7)

Dodaj swój komentarz

 • Mieszkaniec gminy 2024-02-05 13:00:15 31.0.*.*
  Za jego kadencji pojawiło się kilka inwestycji ułatwiających mi życie, więc ma mój głos.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 6
 • Olsztynianka 2024-02-03 17:44:11 2a01:11cf:4a3:*
  Mieszkańcy Olsztyna zachecają do kandydowania na Prezydenta miasta! Wygrana w 100%...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 8
 • benua28 2024-02-03 13:53:25 92.2.*.*
  Dobry włodaż Stawigudy brawo za budowanie społeczności brawo za inwestycje ...Panie Wójcie powodzenia i owocnej pracy takich ludzi potrzebuje nasz kraj myślących Życzę wygranej w nadchodzących wyborach I wszystkiego dobrego jak najdłużej
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 11
 • ... 2024-02-03 13:23:13 195.136.*.*
  W związku ze zbliżającymi wyborami i kolejnymi inwestycjami w nowej perspektywie, jaki jest stan zaawansowania prac nad wspólnym projektem przebudowy ulicy Bratkowej oraz fragmentu od ronda przy ul. Dorantta? Tyle lat upłynęło od zapowiedzi przebudowy drogi, która oddziela, a właściwie łączy gminę Olsztyn i Stawiguda, natomiast nie widać żadnych efektów. Widać współpracę na polu gmina-powiat, ale brak współpracy między granicznymi samorządami to uważam istotna kwestia którą trzeba poruszyć. Jedna droga łączy os. Tęczowy Las z os. Zacisze, a druga stanowi przejście nad tereny cenne przyrodniczo czyli ciąg spacerowy wzdłuż Jeziora Bartąg.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 0
 • Kwadratowe rondo 2024-02-03 10:15:49 178.235.*.*
  Przydało by się większe zainteresowanie ul. Bartąską bo kasę z podatków dobrze się bierze ale zadbać o chodnik to już ciężko. Jakoś Olsztyn on swoją część ul. Bartąskiej potrafi zadbać.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 4
 • Ricki 2024-02-03 10:13:57 31.60.*.*
  Być może jest sukces ekonomiczny, ale w szczegolnosci blisko Olsztyna występuje w gminie Stawiguda chaos przestrzenny.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 6
 • Olsztyniak 2024-02-03 09:44:48 2a00:f41:868:*
  Najlepszy wojt , w wojewodztwie , byc moze jeden z najlepszych w polsce , rozbojal gmine w kazdym aspekcie , moze tak pomyslec o prezydenturze olsztyna , czas tego czerwonego barona popedzic
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 21

www.autoczescionline24.pl