Wichura połamała zabytkowy dąb w Kortowie. Władze UWM go uratują

Wichura połamała zabytkowy dąb w Kortowie. Władze UWM go uratują
Specjalistyczna firma ogrodnicza prowadziła prace na zabytkowym dębie
Fot. UWM

W ubiegłym tygodniu nad regionem przeszły silne wiatry. Wichury wyrządziły wiele szkód. W Kortowie zostało uszkodzone zabytkowe drzewo. Ucierpiał ponad 150-letni dąb, ale zostanie on uratowany.

W ubiegłym tygodniu nad regionem przeszły burze, którym towarzyszyły bardzo silne wiatry. (Wichura nad Olsztynem. Na al. Wojska Polskiego na volkswagena spadło drzewo [ZDJĘCIA] [AKTUALIZACJA], Silny wiatr nad regionem. W samym Olsztynie strażacy interweniowali 150 razy! [ZDJĘCIA]).

Wichura uszkodziła też ponad 150-letni dąb o statusie pomnika przyrody, rosnący nad Jeziorem Kortowskim w pobliżu pomostu. Na pniu dębu już wcześniej było pęknięcie, teraz pod wpływem czwartkowej burzy powiększyło się o prawie 2 m. Władze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego postanowiły ratować drzewo. We wtorek (26 października) specjalistyczna firma ogrodnicza przeprowadziła prace, mające na celu uratowanie dębu.

- Pęknięcie na pniu powiększyło się, ale korzenie nie zostały naruszone. Oglądaliśmy drzewo razem ze specjalistami. Procedury ratowania drzewa wszczęliśmy już w kwietniu, ponieważ w przypadku drzew pomników przyrody wymagana jest zgoda m.in. wojewódzkiego konserwatora zabytków. Wichura wymusiła szybsze tempo prac. Podetniemy trochę konary dębu, aby nieco zredukować jego masę – informuje Ewa Gołowacz z uniwersyteckiego Działu Obsługi Gospodarczej i Terenów Zielonych.

Dąb zostanie również związany linami (mają wytrzymałość ok. 8 ton), a jego pień dodatkowo wzmocniony specjalnymi prętami.

Pod naporem wiatru padło 6 drzew w kortowskim parku i 2 w miasteczku akademickim.

- Padły stara lipa przy rektoracie i dąb przy starej pętli autobusowej. Te drzewa zostały zniszczone całkowicie. Wielka sosna przy ul. Heweliusza w pobliżu dawnej poczty straciła pół korony – wymienia Ewa Gołowacz.

W pobliżu rektoratu powalona została lipa. Jednak tego drzewa nie dało się uratować.

- Rosła w zasadzie na gruzie, system korzeniowy miała mały. Poza tym była już zabezpieczona wiązaniem. Pień był już wcześniej pęknięty na wysokości ok. 60 cm nad ziemią. Niestety, nie można było jej uratować. Ale w tym miejscu być może posadzimy nowe drzewo – dodaje Gołowacz.

Wszystkie prace prowadzone na terenie zabytkowej części Kortowa, w tym sadzenie nowych drzew, a nawet usunięcie pozostałości powalonych wymagają zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków. Zabytkowy park w Kortowie przeszedł gruntowną rewitalizację w 2019 r. Uniwersytet otrzymał na jego realizację 1,6 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-20.

Komentarze (6)

Dodaj swój komentarz

 • HGWXIX 2021-10-27 18:40:22 178.42.*.*
  Szkoda Dębu, dobry był z niego herbatnik. Mógł jeszcze pożyć...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • coco 2021-10-27 15:06:05 176.221.*.*
  następna wichura przyjdzie, znowu połamie
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 1
 • Gość 2021-10-27 12:14:52 95.49.*.*
  To się chwali, najłatwiej było by wyciąć dobrze, że komuś jeszcze zależy na zieleni w Olsztynie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
 • Don pablo 2021-10-27 11:10:31 46.204.*.*
  Weźcie już likwidujcie tą pseudouczelnię co wypuszcza absolwentów zasilających takie korporacje jak McDonalds czy zalando
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 13
 • UWM 2021-10-27 10:25:54 5.184.*.*
  Brawo!!! Proponuję ratować wszystkie olsztyńskie drzewa przed szkodą. To zadanie dla zielenii miejskiej.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 0