Wenta Dobroczynna inna niż poprzednie, ale cel jest szlachetny. Wylicytować można m.in. biżuterię Pierwszej Damy

Wenta Dobroczynna inna niż poprzednie, ale cel jest szlachetny. Wylicytować można m.in. biżuterię Pierwszej Damy
Od lewej: Tomasz Sztachelski, Bożena Ulewicz i ks. kan. Janusz Wieszczyński
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W piątek (12 lutego) odbyła się konferencja prasowa, której tematem była XXIII Wenta Dobroczynna. W tym roku wydarzenie z powodu pandemii przeniosło się do internetu. Jednak na aukcjach jest wiele ciekawych przedmiotów, z których dochód wspomoże finansowo Stowarzyszenie Arka w Olsztynie.

W piątek odbyła się konferencja prasowa, której tematem była Wenta Dobroczynna. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa wydarzenie przeniosło się do sieci. Jednak jak co roku darczyńcy mogą wylicytować ciekawe przedmioty, wśród nich jest m.in. biżuteria Pierwszej Damy, Agaty Kornhauser-Dudy.

Bożena Ulewicz

- Cieszę się, że nie zawiedli nas tradycyjni darczyńcy. Ks. arcybiskup Górzyński zaszczycił nas swoimi upominkami. Jest to piękna ikona, są to trzy albumy. Pani Agata Kornhauser-Duda przesłała nam biżuterię w pięknym, eleganckim stylu. Pan wojewoda przekazał srebrne spinki z napisem „Niepodległa”. Jest też inny fajny dar, ale nieco problematyczny dla nas, bo licytację musimy zacząć od tysiąca złotych. Jest to przejażdżka samolotem nad Świętą Warmią z trzema osobami, to dar od pana starosty olsztyńskiego, Andrzeja Abako – powiedziała Bożena Ulewicz, pomysłodawczyni Wenty.

Do tej pory udało się uzbierać ponad 3 tys. zł, jednak akcja trwa dopiero kilka dni.

- Odbyły się już 4 licytacje. Do tej pory, w ciągu paru dni osiągnęliśmy kwotę 3405 zł, ale wydarzenie jest rozwojowe. Myślę, że gdy na aukcję wejdą dary VIP-ów, to dzienne kwoty, które osiągamy, a są one w wysokości tysiąca złotych, złożą się na dochód, który chcemy przekazać Arce. Powiem odważnie, że myślimy, żeby to była kwota 10 tys. złotych i będziemy się bardzo starali, aby dobić do tej sumy – dodała Ulewicz.

Następnie głos zabrał prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Rodzinie „Arka”, który przyznał, że każda pomoc finansowa ma ogromne znaczenie.

Od lewej: Tomasz Sztachelski, Bożena Ulewicz i ks. kan. Janusz Wieszczyński

- Jest to drugie wydarzenie, gdy stowarzyszenie Arka jest beneficjentem wenty. Jest to dla nas niezwykle ważne wsparcie na wielu obszarach. Podstawowym jest finansowy i jest to istotna kwota, jaka by nie była. Pieniądze pozwolą nam na zapewnienie ciągłości wsparcia specjalistycznego. O ile świetlica funkcjonuje cały czas, jest to nasze podstawowa działalność, o tyle ze wsparciem specjalistycznym jest trudniej, bo jest to uzależnione od środków, realizowanych projektów – wytłumaczył Tomasz Sztachelski.

I dodał: - Mówiąc o wsparciu specjalistycznym mam na myśli wsparcie psychologa, terapeutów, organizowanie grup terapeutycznych dla dzieci, które wymagają dodatkowej pomocy w sytuacji przeżywanego kryzysu, po to, aby wesprzeć rodzinę, uchronić przed pogłębianiem się trudnych sytuacji, a w obliczu już doznanych krzywd, zarówno dzieci, jak i rodziców, chcemy nieść pomoc, aby jak najszybciej zaopiekować się rodzinami i dzielić się wsparciem. Chcemy, żeby to wsparcie stało się stałą formą pracy w przyszłości.

Na koniec spotkania wypowiedział się ks. kan. Janusz Wieszczyński, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie, przy której działa Dom Dziennego Pobytu Dziecka „Arka”.

- Pierwsze założenie stowarzyszenia było takie, żeby nakarmić dzieci, dać im opiekę. W „Arce” społecznie działali nauczyciele, wychowawcy, także kuchnia była prowadzona spontanicznie, ale w ramach przepisów prawa, które wciąż się rozwijają, a także nowych standardów wychowania, te przepisy zostały nałożone też na Arkę, to wymaga specjalistycznej działalności. Obecny rok, w którym przeżywamy pandemię, w jakiś szczególny sposób dotyka też „Arkę”. Próbujemy utrzymać się, podobnie jak inne firmy, szukając różnych źródeł dochodu, m.in. jest nowa forma – gotowanie posiłków i dowożenie ich na miejsce do wiernych – podsumował ks. Wieszczyński.

Aby wziąć udział w licytacjach, należy dołączyć do grupy Licytacje w ramach XXIII Wenty Dobroczynnej Akcji Katolickiej na Facebooku. Przedmioty po wylicytowaniu i przelaniu środków na konto o numerze 77 1440 1228 0000 0000 0189 0611, będą do odbioru w siedzibie „Arki” przy ul. Niepodległości 85. Biuro jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8-15.

2147382000

Komentarze (6)

Dodaj swój komentarz

 • ulewicz 2021-02-15 15:31:32 83.5.*.*
  od Żydów nie brzydzi się brać
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
 • Ateiści 2021-02-13 00:25:22 5.184.*.*
  Dziadostwo w koloratce
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 3
 • aza 2021-02-12 13:22:43 83.5.*.*
  Arka mogła by wystawić na licytację posprzątanie terenu wokół niej !!!! Taki tam brud, że przykleić się może zna !
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
2147382000