Urszula Pasławska, posłanka PSL: ''Jeden dzień lockdownu to 1,3 mld zł strat dla gospodarki''

Urszula Pasławska, posłanka PSL: ''Jeden dzień lockdownu to 1,3 mld zł strat dla gospodarki''
Konferencja PSL - od lewej: wicemarszałek Sylwia Jaskulska, posłanka Urszula Pasławska, mecenas Marcin Adamczyk
Fot. Urszula Pasławska / Facebook

Urszula Pasławska, posłanka z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego, na poniedziałkowej konferencji prasowej powiedziała, że jej partia ma program wsparcia dla przedsiębiorców – chodzi o dobrowolne opłacanie składek ZUS przez samozatrudnionych oraz obniżenie stawek VAT z 23 na 15 i z 8 na 7 proc.

W poniedziałek zorganizowana została konferencja prasowa PSL-u, w której udział wzięli posłanka Urszula Pasławska, wicemarszałek Sylwia Jaskulska i prawnik Marcin Adamczyk.

Na początku głos zabrała posłanka, która przyznała, że PSL ma konkretne propozycje, jak pomóc polskim przedsiębiorcom.

Rząd wprowadza nowe podatki. Są to daniny, których przedsiębiorcy mogą po prostu nie przeżyć. Rządzący różnicują przedsiębiorców. Premier Morawiecki powiedział, że dla przedsiębiorców z południa Polski będzie rozszerzona tarcza wg strat, a nie wg PKD. Straty miały miejsce niemal we wszystkich branżach – powiedziała Urszula Pasławska.

Dodała, że równolegle do wprowadzenia nowych podatków i opłat, rząd zwalnia z części podatku dochodowego zachodnie banki, które mają operować i skupować polskie obligacje.

Zaznaczyła, że jej partia ma kilka pomysłów na wsparcie przedsiębiorców.

Po pierwsze, to jest najwyższy czas, aby wprowadzić dobrowolny ZUS dla samozatrudnionych. Proponujemy zmniejszenie VAT-u z 23 do 15 i z 8 do 7 proc. Złożyliśmy wniosek w maju o obniżenie VAT-u celem rozkręcenia koniunktury, zwiększenia konsumpcji – przyznała Pasławska.

Jej zdaniem lockdown jest nielogiczny, gdyż obostrzenia są niemożliwe do realizacji. Jeden dzień lockdownu równa się 1,3 mld złotych strat dla polskiej gospodarki.

Sylwia Jaskulska, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego, powiedziała o tym, że obostrzenia rządowe dotknęły także ludzi kultury. Wielu z nich prowadzi jednoosobowe działalności gospodarcze. Wśród nich są nie tylko artyści, ale chociażby oświetleniowcy czy radiowcy.

To przykre, że nasz rząd nie dba o ludzi kultury. O ile mówi się o otwarciu, w jakiejś perspektywie, sklepów, o tyle nie mówi się o otwarciu instytucji kultury. Aby przygotować jakieś wydarzenie, potrzebny jest czas – przyznała Jaskulska.

Dodała zwracając się do mecenasa Marcina Adamczyka: – Czy jeżeli lockdown jest nielegalny, czy zatem instytucje kultury, a co za tym idzie artyści i cała branża będą mogli starać się o odszkodowania?

Prawnicy mówią od pierwszego dnia obostrzeń, że wprowadzać takie lockdowny można w przypadku stanów nadzwyczajnych. Praktycznie wszystkie kary nakładane przez inspekcje sanitarne są nielegalne i niezgodne z przepisami. Sądy uchylają i umarzają postępowania pisząc wprost, że nie można było wydać takich przepisów – wyjaśnił Marcin Adamczyk.

Komentarze (9)

Dodaj swój komentarz

 • olka 2021-01-12 11:00:31 81.190.*.*
  Kto upomni się o szczepienia sprzedawców ,oni też są bardzo narażeni
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • R.O. 2021-01-11 22:38:05 83.23.*.*
  A co rząd obchodzi jakaś tam biznesowa cześć gospodarki. Pan Obajtek z Orlenem radzą sobie w każdych warunkach. Zatem na co to jest dowód? Upaństwowić wszystkie firmy i nie będzie narzekań, protestów, tarcz. Zajmie się tym Obajtek i wszystko wystrzeli w górę. Z zarobionych pieniędzy poza lokalnymi gazetami kupi się sklepy, hotele, apteki, restauracje i wszystko będzie nasze. Polskie. Wspólne.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 2
 • Janusz Pisiewicz 2021-01-11 16:48:37 95.160.*.*
  Naturalna kolej rzeczy: dziś lockdown, jutro PiSdown
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • wypasiona 2021-01-11 16:45:03 23.106.*.*
  dla mnie najważniejsze jest by ośrodek w guziance mógł działac i przynosić hajs. reszta niech choruje
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • aleks... 2021-01-11 14:09:11 81.190.*.*
  Pani Posłanko a na ile pani wycenia ludzkie życie,zapraszam panią do jakiegokolwiek oddziału cvidowego bo pani poglądy są równe niejakiej gwiazdy Górniak
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 3
 • Realista 2021-01-11 13:55:00 31.0.*.*
  Ja pierdo**. Nie napiszę że rządzenie, bo to zbyt mocne określenie. Zasiadanie u władzy przez jakąkolwiek partie z grupy : poo, pls, psi, lsd to co najmniej 1000 sasinów strat dziennie. Sadze że każdy rozszyfruje faktyczne nazwy partii. Pozdrawiam. Może nie jest idealnie, ale jako tako.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0