''TVPiS wypad z Ostródy ze swoim Sylwestrem''. Policjanci szukają osoby, która wywiesiła kontrowersyjny baner

''TVPiS wypad z Ostródy ze swoim Sylwestrem''. Policjanci szukają osoby, która wywiesiła kontrowersyjny baner
Baner, który pojawił się na wiadukcie w Ostródzie
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

„Sylwester Marzeń z Dwójką”, który został zorganizowany w Ostródzie mimo pandemii, wzbudza wiele kontrowersji. Na jednym z wiaduktów pojawił się transparent z napisem „ TVPiS wypad z Ostródy ze swoim Sylwestrem”. Sprawa trafiła na policję.

„Sylwester Marzeń z Dwójką” został zorganizowany przez Telewizję Polską w Ostródzie. Od początku impreza wzbudzała sporo kontrowersji, bo miała się odbyć, mimo wprowadzonych przez rząd kolejnych obostrzeń. Chodziło głównie o zakaz przemieszczania się w godz. 19-6 rano (1 stycznia). Ostatecznie jednak tzw. „godzina policyjna” nie została wprowadzona.

- Aby godzina policyjna mogła być zastosowana musielibyśmy, za decyzją pana prezydenta, wdrożyć stan wyjątkowy. Uważamy, że dziś nie jest to niezbędne, gdyż ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego daje nam niemal wszystkie potrzebne instrumenty, poza m.in. godziną policyjną - powiedział premier na konferencji prasowej.

Wątpliwości budził także fakt, że po świętach wszystkie hotele zostały zamknięte. Jednak gwiazdy sylwestrowej imprezy lub pracownicy TVP mieli przenocować w ośrodku w Sarnówku. Telewizja Polska wydała komunikat w tej sprawie. Władze TVP stwierdziły, że, ich zdaniem, organizacja imprezy sylwestrowej nie narusza prawa.

TVP informuje, że tegoroczny „Sylwester Marzeń z Dwójką” zostanie zorganizowany całkowicie legalnie, z zastosowaniem się do wszelkich obostrzeń wynikających z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r.

Realizacja i transmisja koncertu bez udziału publiczności jest dozwolona. Większość artystów bezpośrednio po występie wróci do domów, natomiast obsługa produkcji skorzysta z noclegów w obiektach, które spełniają wymogi określone w rozporządzeniu.

Telewizja Polska apeluje o nierozpowszechnianie licznych nieprawdziwych i sprzecznych z oficjalnym stanowiskiem Spółki informacji w sprawie Sylwestra. W każdym takim przypadku zostaną przez TVP podjęte zdecydowane kroki prawne.

– możemy przeczytać w komunikacie.

27 grudnia rząd zmienił rozporządzenie, dodając regulację, która wyjątkiem od zakazu nocowania poza domem obejmuje osoby pracujące dla radia i telewizji. Ma to związek z tym, że wielu ekspertów miało wątpliwości, czy słowa dokumentu „nadawca posiadający koncesję” mogą odnosić się do Telewizji Polskiej, a więc również zastanawiano się, czy np. w hotelach będą mogły przebywać osoby biorące udział imprezie TVP. W związku z tym opublikowano nowe rozporządzenie, z dodaną frazą "bezpośrednio zaangażowanych w przygotowanie treści wykorzystywanych przez nadawców posiadających koncesję".

Zapis dotyczy osób bezpośrednio zaangażowanych w przygotowanie treści wykorzystywanych przez nadawców posiadających koncesję, o której mowa w art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz.U. z 2020 r. poz. 805), w związku z wykonywaniem zadań zawodowych lub działalności gospodarczej związanej z przygotowaniem treści wykorzystywanych przez tych nadawców.

– mówi zapis w dzienniku ustaw.

Również władze Ostródy zapewniały, że impreza odbędzie się z zachowaniem obostrzeń.

Zgodnie z deklaracją i zobowiązaniami organizatora impreza odbędzie się z zachowaniem wszelkich procedur sanitarnych i wytycznych Ministerstwa Zdrowia

- poinformowało miasto we wpisie z 31 grudnia.

Policjanci stale sprawdzają, czy Polacy przestrzegają reżimów tzw. „kwarantanny narodowej”. Kontrowersje wzbudziły same występy gwiazd. Na scenie pojawili się m.in. Zenek Martyniuk, Marcin Miller z zespołem Boys, Cleo, Gromee, Roksana Węgiel oraz Thomas Anders & Modern Talking Band. Nie zabrakło również tancerzy, którzy nie zawsze byli w stanie przestrzegać reżimu sanitarnego. Stróży prawa jednak nie było w amfiteatrze podczas koncertów, bo była to impreza zamknięta, gdzie bezpieczeństwa pilnowała firma ochroniarska. Funkcjonariusze pilnowali porządku w rejonie ostródzkiego obiektu. Nie dopuszczali w pobliże amfiteatru gapiów. Wieczór przebiegł bez incydentów.

Jednak Sylwester TVP wywołał wśród niektórych mieszkańców Ostródy negatywne emocje. Na jednym z wiaduktów dla pieszych nad linią kolejową i ulicą pojawił się transparent, na którym widniał napis: „TVPiS wypad z Ostródy ze swoim Sylwestrem” oraz czarny piorun, symbol Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Transparent został już zdjęty, ale sprawą zajmuje się policja.

– Mieliśmy zgłoszenie w tej sprawie. Baner został zdjęty i zabezpieczony z racji tego, że był wywieszony nad ulicą i dostaliśmy informację, że rozprasza kierowców. Sprawę prowadzimy w kierunku wykroczenia – poinformowała Anna Balińska, oficer prasowy ostródzkiej komendy policji.

***

To już pewne. Sylwester z ''Dwójką'', mimo pandemii, odbędzie się w Ostródzie. Wystąpią gwiazdy

Sylwester w Ostródzie. Czy TVP złamie rządowe obostrzenia?

Rząd zmienił prawo, aby TVP mogła zorganizować imprezę sylwestrową w Ostródzie?

Komentarze (33)

Dodaj swój komentarz

 • Inka 2021-01-06 14:02:17 78.88.*.*
  Bardzo się cieszę, że ktoś to powiesił. Jeśli kiedyś przyjdzie mi go poznać stawiam mu dużą flaszkę. Proszę się tym nie przejmować, dobrze się stało. To nic złego pokazać swój stosunek do całej tej niegodziwości.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
 • 1410@ 2021-01-06 12:20:38 31.0.*.*
  A wy wy.c!!!!!!...z Ostródy...faszyści!!..boicie się pokazać swoich Ryjow faszystowskich..bo ten znak tylko jest zwolenników.. Niemców. Faszystowskich!!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 6
 • Wirus 2021-01-06 11:45:56 5.184.*.*
  To jest teraz priorytetowa sprawa , trzeba złapać przestępcę , to wróg publiczny numer jeden , bardzo niebezpieczny dla społeczeństwa i zdrowia psychicznego ... Ukamienować bandytę...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 2
 • 77777 2021-01-06 11:39:21 185.139.*.*
  Policjanci niech sie zajma tym co powinni a nie wchodzic w dupe prezesowi i łamanie konstytucji
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 3
 • Veni 2021-01-06 10:21:57 89.76.*.*
  Ha, ha sprawa trafiła na policję, ale p******i!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 2
 • Ostróda 2021-01-06 07:48:35 5.173.*.*
  Sprawców można znaleźć w Gazecie Wyborczej, ale tu chodzi o to by gonić kròliczka... go, go,go.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 2
 • Amal 2021-01-06 07:21:10 5.173.*.*
  Żałosne płacili oczywiście na koniec by kto kolejek chciał przyjść a gdzie obostrzenia robią sobie co chcą popieram plakat jaki ktoś wystawił
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 2
 • Emerytka 2021-01-05 16:37:58 87.133.*.*
  Bardzo dobry Plakat!inteligentny pomysłodawca !brawo dla niego !popieram👏👏👏
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 4
 • Smutna Pegi. 2021-01-05 16:19:06 5.173.*.*
  Bardzo dobrze.Nie skarże się na ,,komunę" ale to co się teraz dzieje to powròt do lat 70 tych,ubiegłego wieku.edyna słuszna władza i idea.Reszta won.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 4
 • jestemimnieniema 2021-01-05 13:48:12 178.235.*.*
  I bardzo dobrze, tępić to pisowskie ścierwo, rujnujące i dzielące nasz kraj.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 29 6
2147382000