Sylwester w Ostródzie. Czy TVP złamie rządowe obostrzenia?

Sylwester w Ostródzie. Czy TVP złamie rządowe obostrzenia?
Sylwester z Dwójką odbędzie się w Ostródzie. Czy w dobie obostrzeń jego organizacja będzie legalna?
Fot. Materiały prasowe TVP

W Ostródzie odbędzie się „Sylwester Marzeń z Dwójką”, na który przyjadą znane gwiazdy, m.in. Cleo, Zenek Martyniuk, Roksana Węgiel czy zespół Boys. Mimo że impreza odbędzie się bez udziału publiczności, to niewyjaśnioną dotąd kwestią pozostają działania logistyczne w kontekście rządowych obostrzeń.

W drugiej połowie grudnia w artykule pt. „To już pewne. Sylwester z ''Dwójką'', mimo pandemii, odbędzie się w Ostródzie. Wystąpią gwiazdy” napisaliśmy, że TVP zorganizuje imprezę sylwestrową w ostródzkim amfiteatrze.

I nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie... rządowe obostrzenia. Otóż w Sylwestra ma obowiązywać zakaz przemieszczania się (od godziny 19 do 6 rano – 1 stycznia).

Policjanci z Ostródy przyznali, że zareagują, jeżeli dojdzie do złamania obostrzeń.

W każdym przypadku zgłoszenia lub ujawnienia nieprawidłowości, policjanci będą reagować i sprawdzać, czy doszło do złamania prawa. W przypadku naruszenia obowiązujących przepisów, również tych wynikających z Rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, policjanci reagować będą odpowiednio do zastanej sytuacji – powiedziała w rozmowie z nami Anna Balińska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie.

Dodała, że TVP nie zgłaszała się do ostródzkiej komendy ws. zabezpieczania imprezy. Jednakże możemy spodziewać się, że funkcjonariusze będą patrolować przestrzeń publiczną.

Jak co roku, podczas Sylwestra, policjanci podejmować będą działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa oraz porządku publicznego. Funkcjonariusze będą również sprawdzali, czy osoby przebywające w tym czasie w miejscach publicznych stosują się do obowiązujących ograniczeń, nakazów oraz zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii – przyznała Balińska.

W dodatku po świętach mają zostać zamknięte hotele. Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w mediach społecznościowych zadał pytanie, gdzie będą w takim razie spali artyści czy pracownicy TVP.

TVP organizuje Sylwestra w Ostródzie – 200 km od Warszawy. Już od 14 grudnia trwa budowa sceny. W sylwestra na żywo telewizja i artyści odpalą koncert. To takie moje pytanie chociażby do artystów – a gdzie będziecie spali, skoro hotele pozamykane? I pytanie do obsługi całego tego przedsięwzięcia w TVP – to gdzie będziecie spali, skoro hotele pozamykane? I pytanie do Pana Jacka Kurskiego – gdzie Pan będzie nocował, skoro wszystkie hotele będą pozamykane?

– napisał Jerzy Owsiak.

Portal Press.pl napisał, że prawdopodobne jest, że TVP skorzysta ze swojego ośrodka wypoczynkowego w Sarnówku (gmina Iława).

Wiem, że prawdopodobnie ośrodek od 28 grudnia będzie zamknięty dla kogokolwiek, bo będziemy mieli ekipę telewizyjną – przyznał w rozmowie z portalem Press.pl jeden z pracowników ośrodka.

Czy gwiazdy sylwestrowej imprezy lub pracownicy TVP będą mogli przenocować w Sarnówku? Na to pytanie odpowiedziała Joanna Kwiatkowska, oficer prasowy z Komendy Powiatowej Policji w Iławie.

Zachowamy się tak samo jak wobec każdego mieszkańca naszego kraju, bez różnicy czy jest to pracownik telewizji czy gwiazda. Jeżeli zachowanie będzie niezgodnie z obowiązującym rozporządzaniem, to będziemy interweniować – powiedziała w rozmowie z Olsztyn.com.pl Joanna Kwiatkowska.

Dodała, że łamanie obostrzeń to wykroczenie, za które grozi pouczenie, mandat karny lub wniosek do sądu.

A wtedy o zaistniałej sytuacji zostanie poinformowany powiatowy inspektor sanitarny – dodała Kwiatkowska.

Telewizja Polska wydała komunikat w tej sprawie. Władze TVP stwierdziły, że, ich zdaniem, organizacja imprezy sylwestrowej nie narusza prawa.

TVP informuje, że tegoroczny „Sylwester Marzeń z Dwójką” zostanie zorganizowany całkowicie legalnie, z zastosowaniem się do wszelkich obostrzeń wynikających z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r.

Realizacja i transmisja koncertu bez udziału publiczności jest dozwolona. Większość artystów bezpośrednio po występie wróci do domów, natomiast obsługa produkcji skorzysta z noclegów w obiektach, które spełniają wymogi określone w rozporządzeniu.

Telewizja Polska apeluje o nierozpowszechnianie licznych nieprawdziwych i sprzecznych z oficjalnym stanowiskiem Spółki informacji w sprawie Sylwestra. W każdym takim przypadku zostaną przez TVP podjęte zdecydowane kroki prawne.

– możemy przeczytać w komunikacie.

Muzycy z Łydki Grubasa także skomentowali kwestię ewentualnego złamania rządowych obostrzeń przez TVP. Przypomnieli, że wiosną w ostródzkim Centrum Kultury mieli koncert on-line, po którym zwolniony został dyrektor tejże placówki Julian Pawłowski.

Zwolnienie uznano za niezgodne z prawem, panu Julianowi przyznano odszkodowanie (naturalnie, zapłacą je podatnicy, bo przecież nie sam Burmistrz, heloł). Jesteśmy niniejszym odrobinę mniej wkurwieni, ale tylko odrobinę, bo rozlanego mleka do butelki z powrotem zapakować się nie da. Ale zawsze coś.
Jako, że w tymże samym Centrum Kultury odbędzie się "Sylwester Marzeń" TVP1, mamy nadzieję, że odpowiednie organy wykażą się równie niesłychaną czujnością, co na naszym koncercie - jeśli dojdzie do np. złamania zakazu przemieszczania się lub do nielegalnego pomieszkiwania w hotelach. I wtedy odpowiednie organy wyślą sms o treści "Jacek, odwołaj to" gdzieś w okolicach godziny 18:00.

– skomentowali muzycy.

Pytanie o nocleg z trzydziestego pierwszego na pierwszego TVP organizuje Sylwestra w Ostródzie – 200 km od Warszawy....

Opublikowany przez Jurka Owsiaka Poniedziałek, 21 grudnia 2020

To było do przewidzenia. Pan Julian Pawłowski, zwolniony po naszym wiosennym koncercie online ze stanowiska dyrektora...

Opublikowany przez Łydka Grubasa Wtorek, 22 grudnia 2020

Komentarze (30)

Dodaj swój komentarz

 • Ostrodziak 2020-12-29 17:09:35 37.30.*.*
  Co w tym nowego elity są poza prawem a pleos taki jak my mamy przestrzegać prawa taka polityka PiS i co im zrobisz !! Dadzą dla ludzi 600 plus i dalej będą robić co chcą a debile wypna się jeszcze bardziej na nawet rozchyla pośladki by Kaczyński mógł wejście głębiej!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • Ludwik 2020-12-29 13:51:35 80.52.*.*
  Już sobie pozwolili na nocowanie w hotelach. Ekipy telewizyjne MOGĄ !!! Można dać 2 miliardy na telewizję propagandową, można dostać rozwód kościelny po wielu latach małżeństwa i pomimo posiadania dzieci. Można błyskawicznie dostosować przepisy do swoich potrzeb? Można? MOŻNA. Dojna zmiana, czyli nasz zaborca z Wolski, jak widać może wszystko. A kolaboranci nadal będą na nich głosować, bo nic ich nie przekona, że czarne jest czarne.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
 • Weswe 2020-12-28 20:04:38 37.47.*.*
  ********
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • Sylwester 2020-12-28 14:21:53 31.60.*.*
  Jesli beda spac w Sarnowku to dlaczeo wynajety zostal Hotel Anders oraz Villaport? Moze tez w Villaport nie planowane jest after party?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 1
 • Sytrew 2020-12-28 09:53:15 5.184.*.*
  Nie ma czegoś takiego jak "obostrzenia" w konstytucji, więc można je spokojnie olewać, no chyba że ktoś łamie kwarantannę.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • marysia 2020-12-27 20:30:35 89.66.*.*
  Skoro impreza zostanie zorganizowana w plenerze bez udziału publiczności, to nie rozumiem czemu zostaną złamane te zasady. Zrobią wszystko tak, że będzie legalnie. Ja tam się cieszę, że będę mogłam spędzić sylwka z taneczną muzyką, mimo że w domu.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 7
 • jajeczko 2020-12-27 11:59:25 195.225.*.*
  Pan Michalak nie miał nic przeciwko wywaleniu dyrektora a teraz za to samo wystawia pierś "do medali" . No brawo! Gratuluję konsekwencji. Piękny Burmistrz.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
 • Miasto Ostróda 2020-12-27 08:06:57 37.248.*.*
  Jestem z Ostródy i wstyd mi za decyzję władz miasta, wszystkie te "gwiazdy" powinny śpiewać w remizie a nie na amfiteatrze.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 23 1
 • Polo 2020-12-27 02:00:58 188.146.*.*
  Szkoda że przez wirusa nie ma Sylwestra w Olsztynie Ostatnie lata były naprawdę świetne bardzo fajowe nasz Guru pan prezydent grzymowicz bardzo się postarał żeby wielki koncerty. Czy kiedyś do naszej wsi
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 2
 • kartus38 2020-12-27 00:50:35 89.229.*.*
  O co tyle krzyku? O sylwestra? Kurwizja tak i tak zrobi co chce! Przecież to tv narodowa. Dla narodowców i mocherow! Obostrzenia są dla plebsu, dla suwerena, a elyta ma to w dupiie!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 0