Dziś jest: 25.07.2024
Imieniny: Jakuba, Krzysztofa
Data dodania: 2024-07-09 18:30

Aleksandra Sawczuk

Ten artykuł został utworzony dzięki waszemu zgłoszeniu!„Spółdzielnia mnoży koszty, aby uzasadnić podwyżkę”. Problemy w olsztyńskim „Pojezierzu”

„Spółdzielnia mnoży koszty, aby uzasadnić podwyżkę”. Problemy w olsztyńskim „Pojezierzu”
Ogromny wzrost opłat w olsztyńskiej spółdzielni mieszkaniowej „Pojezierze”? Władze spółdzielni zaprzeczają
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

Do redakcji portalu Olsztyn.com.pl zgłosiła się jedna z Czytelniczek z prośbą o pomoc w sprawie nieuzasadnionego wzrostu opłat w spółdzielni mieszkaniowej „Pojezierze”. Mieszkanka lokalu mieszczącym się przy ul. Dworcowej wskazała, że w bieżącym roku składki na fundusz remontowy zostały podniesione aż trzy razy, mimo niepodejmowania żadnych prac na rzecz mieszkańców. Zaskakującym wyjątkiem okazało się działanie jednego z pracowników spółdzielni, który podczas deszczu podlewał rosnące przed blokami kwiaty, co Czytelniczka uznała za „marnowanie wody i ciężko zarobionych pieniędzy mieszkańców”. Jak odpowiedziała spółdzielnia?

reklama
Ten artykuł został utworzony dzięki waszemu zgłoszeniu!

Powracający problem mieszkańców

Temat kłębiących się kontrowersji wokół spółdzielni mieszkaniowej (SM) „Pojezierze” kilkukrotnie pojawiał się na łamach naszego portalu.

Blisko trzy lata temu społecznicy oskarżali obecnego prezesa, Wiesława Barańskiego, o nadużycia, związane z bogaceniem się na majątku mieszkańców, m.in. poprzez wykupienie parteru nowo wybudowanego bloku przy ul. Żołnierskiej w zaniżonej cenie. Śledztwo prokuratury zostało jednak umorzone.

Wzrost opłat nieadekwatny do podjętych działań?

Tym razem sprawa dotyczy podwyżek opłat, z naciskiem na wzrost składek na fundusz remontowy, mimo niepodejmowania w danej materii żadnych działań, jak wskazała Czytelniczka, od niemal dekady.

- Od kilku lat systematycznie podnoszone są nam opłaty za mieszkanie. W obecnym roku trzykrotnie fundusz remontowy, gdzie ostatni remont mieliśmy 10 lat temu. Każdy mieszkaniec płaci ponad 100 zł miesięcznie. Po naszej interwencji spółdzielnia w kwietniu wymieniła...po 20 latach… kwiatki, korzystając z funduszu – czytamy w nadesłanej wiadomości.

Obfite podlewanie mimo deszczu

W ostatnim czasie kobieta zauważyła, że pod blok przy ul. Dworcowej podjechał traktorem jeden z pracowników „Pojezierza” z ogromnym zbiornikiem z wodą (o pojemności 1000 l) w celu podlania posadzonych roślin. W działaniu nie byłoby nic dziwnego, gdyby nie fakt, że tego dnia padał deszcz…

Jak wynika z naszych informacji, pracownik dostał przykaz wylania w okolicy aż 13 pokaźnych rozmiarów zbiorników. Kobieta postanowiła wyjaśnić sprawę z przedstawicielami administracji spółdzielni, natomiast, jak napisała, w odpowiedzi usłyszała, że kwiaty są podlewane, ponieważ być może deszcz przestanie padać.

- Uważam, że to jest marnowanie nie tylko wody, ale i naszych ciężko zarobionych pieniędzy. Od jakiegoś czasu w mediach słyszę o konieczności oszczędzania wody, jak widać, do zarządu ta informacja nie dotarła. Nieoficjalnie dowiedziałam się, że spółdzielnia, aby uzasadnić wrześniową podwyżkę opłaty remontowej, mnoży koszty, bo przecież nie przeprowadza żadnych remontów – tłumaczy autorka wiadomości.

Mieszkanka poinformowała również, że w sprawie przyczyn podwyżek skontaktowała się z prezesem spółdzielni Wiesławem Barańskim, aczkolwiek nie uzyskała satysfakcjonującej odpowiedzi, oprócz stwierdzenia, że „jeśli koszty w mieszkaniu własnościowym komuś nie odpowiadają, to można się wyprowadzić”.

Maszynka do nabijania kasy”

Wpis Czytelniczki opublikowaliśmy na facebookowym profilu portalu Olsztyn.com.pl. Wśród internautów rozgorzała dyskusja. Post zgromadził blisko 100 komentarzy. Niektórzy sugerowali potrzebę interwencji prezydenta Olsztyna Roberta Szewczyka, inni przekonywali, że zmiany mogą zajść, jeśli lokatorzy zaczną uczęszczać w zebraniach wspólnoty, a pozostali uznali problem za powszechny w skali ogólnopolskiej. Pojawiły się także komentarze dotyczące horrendalnych wynagrodzeń prezesa Barańskiego i jego podwładnych.

- Problem ze spółdzielniami jest prawie wszędzie, traktują je jak maszynkę do nabijania kasy przy praktycznie zerowym nakładzie pracy. Osobiście uważam, by ustawą nakazać likwidację spółdzielni i oddanie ich w ręce mieszkańców.

- Też mając mieszkania przy ul. Dworcowej zalewała mnie krew na podwyżki i kradzież naszych pieniędzy na ogrzewaniu – oszustwo, na wodzie – oszustwo. W końcu sprzedałam, zostawiając to za sobą. To straszne, co się tam dzieje w administracji.

- To czemu nie chodzicie na zebrania? 99 procent z was nie wie, co się dzieje w spółdzielni, a oni robią, co chcą, bo mogą! Bo nikt im nie patrzy na ręce, nikt się nie miesza. Wy za to płacicie i oni mają być waszym zarządem, tylko że tego nie pilnujecie, więc macie, jak macie.

- Fundusz potrzebny, by pan prezes i jego zastępcy zarabiali po 30 tys. lub więcej…

- Panie prezydencie, proszę zainteresować szefa w Warszawie zmianą ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

- To jest złodziejstwo, trzeba to ukręcić i zatrzymać bogacenia na naszej krwawicy.

- Komedia Barei, w deszcz podlewać, to tylko w Polsce takie myślenie

– pisali internauci.

Reakcja spółdzielni

Redakcja portalu Olsztyn.com.pl poprosiła Wiesława Barańskiego o odniesienie do sprawy. W odpowiedzi na zadane pytania otrzymaliśmy pismo od członkini zarządu „Pojezierza” Wiesławy Tańskiej, która kategorycznie zaprzeczyła informacji, jakoby podwyżki na fundusz remontowy miały być przeprowadzane w tym roku trzykrotnie, a także wymieniła szereg prac, podjętych dla budynku przy ul. Dworcowej i wyjaśniła przyczynę podlewania roślin przez pracownika SM.

- Nieprawdą jest, jakoby stawka na fundusz remontowy została w bieżącym roku zwiększona trzykrotnie. Pozostaje na stałym poziomie od 2002 r. (1,50 zł/m2). Na przestrzeni ostatnich lat dla budynku przeprowadzono następujące prace remontowe: wymiana pionów wodno-kanalizacyjnych, malowanie wejść do budynku, mycie elewacji, remont schodów terenowych, śmietnika i zatoki postojowej. Na posadzkach klatek schodowych oraz piwnic zostały ułożone płytki gresowe. W kwestii podlewania roślin informujemy, że w rejonie budynku wykonano nowe nasadzenia, które w okresie adaptacji i wzrostu wymagają szczególnej troski i wzmożonej pielęgnacji. Krótkotrwały deszcz (nawet ulewny) w okresie letnich upałów nie zapewnia zieleni odpowiedniej ilości wody, stąd potrzeba dodatkowego podlewania

– czytamy w nadesłanym dokumencie.

Wola walki Czytelniczki

Autorka skierowanej do naszej redakcji wiadomości jest zdeterminowana w działaniach, mających na celu wymianę prezesa.

- Wszelkie nieprawidłowości oraz wysokie koszty utrzymania zgłaszajcie, sąsiedzi, do mnie, na adres [email protected]. Czas zrobić z tym porządek i wymienić prezesa! - podsumowała.

Czytaj również:

Coraz większe zadłużenie mieszkańców w SM Pojezierze

Galeria

Komentarze (69)

Dodaj swój komentarz

 • Aga Olsztyn 2024-07-15 18:34:40 37.31.*.*
  Opłaty, które są, podnoszone nie dotyczą funduszu remontowego, tylko są podnoszone opłaty za ejspolatacje. W styczniu podnoszona była oplata 2x z 66 zł do 90zł. Mam pytanie co to za opłata eksploatacyjna, za co? Od tygodnia klatka schodowa nie była myta. Pomijam fakt, że w tym roku wymienili wodomierze i podzielniki ciepła w mieszkaniach i obciazyli nas w czynszu, stawiając mieszkańców przed faktem dokonanym.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Natalia-Olsztyn 2024-07-11 14:17:42 31.0.*.*
  Każda spółdzielnia to banda wyzyskiwaczy i oszustów. W spółdzielni ,, Redykajny " jest dokładnie tak samo. Nic nie pomaga. Podwyżki średnio 3/4 x w roku. W dodatku oszukiwanie na ogrzewaniu. Brak słów. Na pisma odpowiedzi lakoniczne i stwierdzające, że wszystko jest super, a ty człowieku się mylisz.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
 • Anna01 2024-07-11 13:11:41 2a00:f41:896:*
  "Nieprawdą jest, jakoby stawka na fundusz remontowy została w bieżącym roku zwiększona trzykrotnie. Pozostaje na stałym poziomie od 2002 r. (1,50 zł/m2)." Tak pisze spółdzielnia. Tylko ciekawe dlaczego ja mam na naliczeniu czynszu 4 zł i wzrost od zeszłego roku a nie od 2002
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 1
 • Zenon SM Jaroty 2024-07-11 09:08:26 37.31.*.*
  Do tej pory nikt w SM nie potrafi wyjaśnić czy Rada Nadzorcza RN jest organem ustawodawczym czy kontrolnym.Skoro Ustawodawczym to po co w takim razie Zarząd
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • Drzewo 2024-07-11 08:08:07 2a00:f41:817:*
  Dlatego komentarze są kasowane.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • NARÓD POLSKI 2024-07-11 07:54:18 88.156.*.*
  W SM to działają mafię przestępcze OKRADAJĄC członków danej SM TRZEBA ZROBIĆ PORZĄDEK BEZWZGLEDNIE
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 2
 • Cattani43 2024-07-11 07:40:55 188.146.*.*
  Zmiana prezesa i Rady Nadzorczej nic nie da. Nowa ustawa dająca członkom spółdzielni narzędzia do ścigania tych nie bójmy się tego nazwać "grup przestępczych" może to tylko zmienić. Likwidacja lub kompletna modyfikacja przepisów związków rewizyjnych dokonujących lustracji bo w obecnym stanie to kpina prawna z obywateli.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 1
 • nie na da Grzymowicz 2024-07-11 06:01:09 88.156.*.*
  O co chodzi to chodzi o kasę. Cały czas oszukuje na polecenie Pojezierza M.P.E.C. Podmienia liczniki. Na przykład na liczniku jest 100 G J to trzeba dać nowy ze 200 G J. Wszystko gra. M.P.E.C wyprodukowało ciepła 100 G J a kase wzięto za 1000 G J.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
 • Taczka czeka 2024-07-11 00:55:59 2a00:f41:855:*
  Baranina chce skubać ludzi. Teraz przekręt po wymianie podzielników ciepła. Od 12 lat mam zwroty za CO a raptem wzięło się 891 zł Niedopłaty. Nie odkręcam grzejników i jak to wytłumaczyć? Oszustwo na spółdzielcach. Będzie doniesienie do prokuratury.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 1
 • Kafar 2024-07-11 00:08:18 78.88.*.*
  Następna sprawa to 3/4 lokatorów w Pojezierzu co roku ma zwroty na ogrzewanie. Teraz powrzucali do skrzynek rozliczenia z podzielników po wymianie na nowe i o dziwo lokatorzy mają gigantyczne dopłaty po 900 zł i w z wyż. Skąd raptownie gigant dopłaty? Ktoś tu kręci nieźle przekręt. Będzie zbiorowe zgromadzenie i jeśli będzie trzeba pozew do sądu. To jakieś wymuszenie pieniędzy i oszustwo.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 2
 • Lokator / ex pracown 2024-07-10 22:51:00 31.0.*.*
  Szok , że na przełomie 8 lat czynsz całkowicie wzrósł ponad 2-u krotnie. Z 450 zł na 908zł i bez zwiększonych zaliczek na wodę pojawiły się niedopłaty (pomimo oszczędzania) Pracowałem w SM i wiem jak odbywają się walne. Pic na wodę i podstawieni pracownicy nie będący lokatorami SM lecz członkami spółdzielni, wyszkoleni do zgłaszania postulatów w odpowiednim momencie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 2
 • rejzner 2024-07-10 22:28:38 46.113.*.*
  wywalić tego barana, ryba psuje sie od łba i to od tego głupio cwanego
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 0
 • SZARY 2024-07-10 19:49:43 37.31.*.*
  Pani twierdzi, że fundusz remontowy wzrósł 3x, prezes, że od 2002 jest na stałym poziomie. Dziennikarz łatwo może to sprawdzić. Nie zrobił tego, bo...? To wyjaśniłoby sprawę kto mija się z prawdą. Podlewanie, rzeczywiście nowe rośliny potrzebują więcej wody, czy opady były wystarczające można sprawdzić w instytucie i zapytać spec a od zieleni czy wystarczy. Ale dziennikarz leniwy i wyszło, że napuszcza ludzi zamiast rzetelnie sprawdzić.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 6
 • Cbhg 2024-07-10 19:14:01 2a00:f41:381b:*
  To takie samo barahlo jak wspólnoty mieszkaniowe tylko ze we wspólnotach jest jeszcze gorzej bowiem one nie podlegają żadnej kontroli, no chyba że pod sad gdzie mają układy a przepisy są skonstruowane na korzyść przekretow
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 1
 • Polirenka 2024-07-10 18:37:11 89.229.*.*
  Rozwiązanie problemów ze spółdzielnią jest prosty: 100% wyodrębnionych mieszkań w budynku I przechodzicie na ustawę o własności lokali. Efekt? Spółdzielnia ma Was obowiązek wydzielić że swoich zasobów, ewidencja przychodów i kosztów jest transparentna, nie utrzymujecie prezesa, X członków rady nadzorczej, warszawskiego Związku Rewizyjnego i mienia spółdzielni z wyjątkiem terenu wokół budynku lub osiedla. Stanowicie o sobie i swoich wydatkach. Dlaczego jeszcze ludzie tego nie rozumieją. Sprawdźcie ile % Waszego funduszu na eksploatację idzie na zarząd i administrację. Wg Trybunału Konstytucyjnego winno być 25%. U nas to 75%, dlatego kończymy z folwarkiem prezesa i jego dworem.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 6
 • Hdhsb 2024-07-10 16:29:47 5.173.*.*
  Wspólnoty też są do bank przykładowo dworców 6 czymś co kilka miesiącu w górę itd od 2 z 360 zrobiło się 500 samego czynszu o funduszu remontowy ponad 70
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
 • Twój Stary 2024-07-10 15:38:58 46.186.*.*
  Nie zdziwię się, jeśli Pani podająca swój adres maila i postulująca „zmianę prezesa“ pod artykułem tak naprawdę zainteresowana jest pozyskaniem z pomocą artykułu adresów ludzi sfrustrowanych i mających być może trudności z opłaceniem czynszu, którym „mogłaby pomóc“ odkupując od nich mieszkanie. Pytanie czy redakcja świadomie bierze udział w tej akcji, pomysłowej Pani fliperki? Co do podwyżek, to owszem na terenie SM Pojezierze w ostatnim roku były trzy podwyżki i to OGROMNE (kwoty bezwzględne wydają się być małe na pierwszy rzut oka, dlatego należy przyjrzeć się procentom zwłaszcza w relacji do inflacji w czerwcu w wysokości 2,6%): Na przykładzie mieszkania na ul. Dworcowej: 1 listopada 2023 podwyżka funduszu remontowego z 2,5 zł do 3,5 zł a więc o 1 zł czyli o 40% 1 maja 2024 podwyżka eksploatacji z 66,79 na 90,99 zł a więc o 24,20 zł czyli o 36% 1 września 2024 podwyżka na działalność oświatową z 1,85 na 4 zł a więc o 2,15 zł czyli o 116% Nieprawidłowości związane z rozliczaniem funduszu remontowego bardzo dobrze widać przy zakupie mieszkania na terenie SM Pojezierze – otóż w takim przypadku Spółdzielnia zaświadcza, ze sprzedający nie zalega z opłatami na rzecz Spółdzielni (Spółdzielnia nie informuje kupującego o stanie funduszu remontowego), a sprzedający zachwala kupującemu jak to Spółdzielnia właśnie wyremontowała np. piony kanalizacyjne czy zlikwidowała piecyki gazowe i niedługo będzie na pewno remontować klatkę schodową albo piwnicę. Kupujący mieszkanie (do własnego użytku, nie na szybki flip) myśli sobie: super! A za chwilę otrzymuje ze Spółdzielni pismo z informacją, że zarząd właśnie podniósł fundusz remontowy (z uzasadnieniem: „bo może”, na podstawie statutu i regulaminu Spółdzielni) i informacją, że odpis na fundusz remontowy danego bloku (w wyniku remontów poczynionych w przeszłości!) jest wielokrotnie przekroczony, co oznacza, że nawet po podwyżce przez wiele lat blok (w którym sprzedający mieszkanie do chwili jego sprzedaży nie zalegał z opłatami) nie będzie miał środków na remonty. Tym samym w majestacie prawa (regulaminu, statutu Spółdzielni) na kupującym mieszkanie w bloku spółdzielczym został wymuszony wieloletni kredyt na remont powierzchni wspólnych, który odbył się już dawno temu, zanim kupujący kupił mieszkanie i oczywiście nie został on o tym fakcie przed transakcją zakupu mieszkania przez Spółdzielnię poinformowany. Dlaczego zarząd nie podniósł funduszu remontowego wcześniej lub dlaczego w ogóle przystąpił do remontu skoro fundusz był wielokrotnie za niski – odpowiedź jest zawsze ta sama: „bo może“ zgodnie ze statutem i regulaminem Spółdzielni. Tu leży autentyczny problem z funduszem remontowym i źródło wieloletniej patologii: zarząd Spółdzielni traktuje fundusz remontowy jako własne środki, którymi żongluje między poszczególnymi budynkami zaciągając bez wiedzy i zgody właścicieli pieniędzy nieoprocentowany "kredyt";-)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 1
 • Radna NIE bezradna 2024-07-10 14:25:35 212.127.*.*
  Od kiedy kwiatki zakupuje się z funduszu remontowego ? Dziwne że urząd skarbowy jeszcze tego nie zweryfikował , ciekawe ile podatku za to spółdzielcy zapłacili ? Sadzenie kwiatków to koszty zwykłej eksploatacji, a jeszcze ciekawe jak zostały one zaksięgowane, czy na poszczególne nieruchomości czy do wspólnego worka ? A gdzie jest Rada Nadzorcza, która ma ustawowy obowiązek nadzoru i kontroli nad działaniami Zarządu ?? A co robi Komisja rewizyjna która ma obowiązek pilnowania finansów i wszelkich wydatków !! Jak tego nie robią to znaczy że są nieudolni i do wymiany!! Ludzie ogarnijcie się, bo już który rok z kolei macie te same problemy !! Odwołać Zarząd i Radę, powołać nowych i przestać ekscytować się kwiatuszkami. Czy jak na balkonie posadzi ktoś kwiatki to znaczy że ma wyremontowaną łazienkę i rury w niej ?? No chyba raczej nie. Przecież to co piszecie to jest paranoja !!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • Wowa 2024-07-10 13:33:19 185.170.*.*
  Spółdzielnie mieszkaniowe to relikt komuny, dawno powinny zostać zlikwidowane
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
 • Nie dla rolnika poli 2024-07-10 13:11:34 88.156.*.*
  A z.b.k.2 to samo .Tylko tu rzadzi nie wspolnota mieszkaniowa tylko Gmina z.l.i.b.k. A zadłużenie dla wspolnoty rośnie przez Gmine Olsztyn. Ale to szkoła P.Grzymowicza I P.Karpowicza . Witamy w drugiej Rosji.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0

www.autoczescionline24.pl