Rząd ma plan, aby zwiększyć dzietność

Rząd ma plan, aby zwiększyć dzietność
Barbara Socha i Artur Chojecki opowiedzieli o Strategii Demograficznej 2040
Fot. Cezary Kapłon / Olsztyn.com.pl

W ciągu kilkunastu miesięcy powstał dokument o nazwie Strategia Demograficzna 2040, który ma za zadanie wskazać obszary, które polski rząd, do spółki z samorządowcami, powinien wdrożyć, aby zmniejszyć negatywny trend w polityce demograficznej. W tym celu do Olsztyna przyjechała Barbara Socha, pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej.

Nie jest tajemnicą, że Polska, ale też nasz region – Warmia i Mazury – z roku na rok się wyludniają. Statystyki są nieubłagane. Tylko w zeszłym roku populacja naszego kraju zmalała o 119 tys., czyli średniej wielkości miasto.

Rząd ma jednak plan, jak można by było przynajmniej zahamować ten proces. W tym celu do Olsztyna przyjechała Barbara Socha, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej, która na spotkaniu z samorządowcami omówiła zagadnienia tzw. Strategii Demograficznej 2040.

Najpierw jednak odbyło się krótkie spotkanie prasowe z dziennikarzami. Jako pierwszy głos zabrał wojewoda Artur Chojecki.

Chcę wyrazić swoją wielką radość z uwagi na to, że trwają konsultacje, że przygotowywana jest strategia demograficzna dla naszego kraju. Możemy mówić o wielkich projektach, o budowie gospodarki, o odbudowie naszego społeczeństwa po pandemii, ale bez tej perspektywy długofalowej rozwoju demograficznego, czyli stworzenia m.in. właściwych warunków dla stworzenia rodziny, te wszystkie kwestie schodzą na dalszy plan – powiedział Artur Chojecki.

Artur Chojecki

Dodał, że na tym polu musi się odbywać współpraca między administracją rządową a samorządową.

W rozmowie z samorządami chcemy posłuchać ich pomysłów i przedstawić założenia wynikające ze strategii – przyznał Chojecki.

Następnie głos zabrała Barbara Socha. Wspomniała o dokumencie pt. Strategia Demograficzna 2040.

To jest dokument, który powstał w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. To wynik analiz wszelkich badań dotyczących dzietności, wpływu różnych czynników na dzietność. Chcemy, żeby ten dokument, po szerokich konsultacjach, został przyjęty przez Radę Ministrów jeszcze we wrześniu i mógł zacząć być realizowany – przyznała Socha.

Barbara Socha

Dodała, że sytuacja demograficzna Polski nie jest łatwa, ponieważ od ok. 30 lat Polska znajduje się w tzw. zimie demograficznej, czyli współczynnik dzietności jest daleko odbiegający od poziomu zastępowalności pokoleń. Oznacza to, że w perspektywie najbliższych lat Polskę czeka gwałtowny spadek liczby ludności.

W najbliższych latach będzie nas ubywało mniej więcej w tempie jedno 200-tysięczne miasto co roku. To jest potężny problem, który dotyczy całego zachodniego świata. Wiele krajów UE podjęło to wyzwanie już dawno, dzięki czemu odnosi sukcesy. A sukcesem jest zbliżenie się do poziomu zastępowalności pokoleń – wyjaśniła pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej.

I dodała: – Cieszę się, że dzięki wysiłkom rządu pana premiera Morawieckiego i pani premier Szydło polityka prorodzinna od 6 lat jest realizowana w Polsce bardzo intensywnie. Po wprowadzeniu pierwszych instrumentów, czas podjąć dalsze kroki.

Do priorytetów zdaniem Barbary Sochy należy m.in. polityka mieszkaniowa czy kwestie związane z rynkiem pracy, np. stabilność i pewność zatrudnienia oraz elastyczność. Są to także kwestie opieki nad dziećmi do lat 3., opieki zdrowotnej, w tym leczeniem niepłodności.

I tak wg Strategii Demograficznej 2040 cele szczegółowe zostały podzielone na 3 kierunki:

- wzmocnienie rodziny (wsparcie w zakresie potrzeb mieszkaniowych, zabezpieczenie finansowe rodzin, wsparcie trwałości rodzin, popularyzacja kultury sprzyjającej rodzinie i wzmocnienie współpracy z III sektorem).

- znoszenie barier dla rodziców chcących mieć dzieci (rozwój rynku pracy przyjaznego rodzinie, rozwój form opieki nad dziećmi, rozwój opieki zdrowotnej, poprawa jakości edukacji, rozwój infrastruktury i usług potrzebnych rodzinom.

- podniesienie jakości zarządzania i wdrażania polityk na szczeblu centralnym i samorządowym.

Rola lokalnych włodarzy jest nie do przecenienia. Moją misją dzisiaj w Olsztynie jest zainspirowanie samorządowców do tego, by składając wnioski, ubiegając się o finansowanie dla inwestycji, by myśleli o inwestycjach z perspektywy rodzin. O tym wszystkim, co pomoże rodzinom w osiedlaniu się w województwie warmińsko-mazurskim i zapewni lepsze warunki życia – dodała Barbara Socha.

 

Galeria

Komentarze (52)

Dodaj swój komentarz

 • Kraj spermofilii 2021-07-11 08:58:06 31.60.*.*
  Niech alimenciarze zwrócą podatnikom 16 mld złotych. Płodzą dzieci tylko płacić na nie muszą Polki i Polacy .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • J23 2021-07-11 00:40:54 37.248.*.*
  Plan prawaków już działa, starania rządu wspiera 30 tysięcy klechów. Niestety połowie już nie staje, a druga połowa to pederaści: stosunków dużo, ale dzieci z tego zero.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • Miś 2021-07-09 15:34:53 31.0.*.*
  dziadek nie mający żony ani dzieci ma plan, jak zwiększyć dzietność Polek. I ponad 30% wyborców mu ufa i wierzy w kolejny genialny plan. Mrożkowi i Barei się to śniło.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • Państwo z kartonu 2021-07-09 08:34:21 83.28.*.*
  Czy ten plan, jak wszystkie inne, układał znawca problemów rodzinnych - prawie 80 letni kawaler, właściciel kota i facet nie posiadający jeszcze parę lat temu konta w banku? No to zapewne będzie to wielki sukces jak te miliony mieszkań wybudowe przez PiS tóre czekają na młode rodziny...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • niech 2021-07-08 20:11:05 79.191.*.*
  pis wraz z KK Lebensborny otworzą
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • Yaroslaw 2021-07-08 18:55:53 104.166.*.*
  Podobno PIS ma wszystkich wydymać. Kto zaskoczy ten zaskoczy
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • gangster z pisu 2021-07-08 16:13:27 81.190.*.*
  Proponuję zatrudnić do tego programu niejakiego ŚMITA czy RUDNIKA; zdrowe byki, lewusy nie przepracowani -to dadzą radę obskoczyć Województwo....
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
 • SKANDAL !!!!!!! 2021-07-08 11:45:15 5.184.*.*
  Księża od wiek wieków wspomagają, tylko alimentów nie chcą płacić. Zróbcie coś z alimenciarzami niepłacącymi na swoje dzieci!!!! Muszę płacić na te chołote z własnych podatków !!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • paszli won 2021-07-08 11:05:49 83.4.*.*
  Po co zwiększać dzietność, skoro ludzi na świecie stale przybywa?...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • Justyna 2021-07-08 08:43:10 5.173.*.*
  Dzienki PIS mam za co wychować pięcioro dzieci, bo zaden z ojców nie poczuwa się do odpowiedzialności finansowej. Mam nadzieję, że zostanie zwięnkszona pomoc z 500+ na chociażby 800+ na jednego dzieciaka oraz pomoc społeczna będzie wypłacać większe zasiłki. Jeżeli znajdę nowego partnera to będę chciała mieć kolejne dzieci, ale rząd musi pomagać. Łaski nie robi.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 15
2147382000
2147382000