Rugby. Ratuszowi urzędnicy zahamowali odbudowę stadionu

Rugby. Ratuszowi urzędnicy zahamowali odbudowę stadionu
Trybuny na budowanym stadionie rugby
Fot. materiał prasowy

Niestety, cieszący serce i oczy postęp robót przy tworzeniu Olimpijskiego Stadionu Rugby w Olsztynie zostanie wkrótce wstrzymany.

Okazało się, że dwa projekty złożone na ten cel do Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego zostały odrzucone. Pierwszy dotyczył budowy szatni z przyłączem sanitarnym i biurem zawodów, drugi oświetlenia płyty głównej stadionu, monitoringu i nagłośnienia. Oba opiewały sumą 500 tys. zł. Trudno w tej sytuacji wyrokować, co będzie dalej ze społeczną budową tak dużego obiektu, co jest ewenementem i to nie tylko w skali naszego kraju. Osoby, które kierują realizacją tej szczytnej idei oraz całe środowisko związane z tym sportem jest zbulwersowane tak antyspołeczną decyzją pracowników miejskiego urzędu. Rozwiała ona marzenia wielu osób o powstaniu Olimpijskiego Stadionu Rugby.

- Uzasadnienie merytoryczne odrzucenia w obu przypadkach jest takie samo - informuje nas Henryk Pach, prezes Warmińsko-Mazurskiego Okręgowego Związku Rugby. - Mówiąc w dalekim uproszczeniu opiniodawcy uważają, że skoro nie ma jeszcze planu zagospodarowania tego terenu, nie można przekazywać pieniędzy na coś, co może minąć się z przesłaniem takiego planu. A przecież my mamy oficjalnie zatwierdzone warunki zabudowy i ściśle się tego trzymamy.

I dodaje: - Ponadto okazało się, że do uzasadnienia merytorycznego odmowy podstawę stanowił… nasz Facebook i strony www. Zawarte tam opisy i plany naszej działalności, mogłaby spowodować przypływ do nas pieniędzy. Nie mogę już dalej rozmawiać na ten temat. Jestem po prostu załamany aż taką znieczulicą naszych ratuszowych urzędników. Przepraszam.

* * *

Czytaj również:

Co słychać w olsztyńskim rugby?

Rugby. Olsztyńscy działacze i szkoleniowcy organizatorami mistrzostw Polski

Budowa trybun na stadionie przy ul. Gietkowskiej będzie musiała jeszcze poczekać

* * *

Zapytaliśmy zatem nie pana Henryka, a Marcina Fijałkowskiego, prezesa klubu sportowego Rugby Team Olsztyn, któremu ten stadion będzie służył, jak aktualnie przebiegają prace na tym stadionie?

- Kończymy właśnie prace przy trybunach - odpowiedział. - Jedna połowa jest już gotowa, a do zakończenia drugiej niewiele brakuje. Na to mamy jeszcze pieniądze z ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Przypomnę, że wcześniej musieliśmy dodatkowo, bo tego nie było w planie, wykonać drenaż skarpy, na której jest ta trybuna, bo woda lała się strumieniami. Trwają prace przy budowie Ekotarasu i to też z ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Decyzja o odrzuceniu obu projektów podcięła nam skrzydła, a przecież my to wszystko ciągniemy społecznie, Stadion nawet bez skromnego zaplecza, to nie jest stadion, bo gdzie zawodnicy po meczu czy treningu mają się rozebrać, ubrać i umyć. Wkrótce czekają nas drugoligowe mecze i doprawdy nie wiemy co my z tym wszystkim zrobimy…

Lech Janka

Komentarze (55)

Dodaj swój komentarz

 • takion 2021-08-29 16:29:35 23.106.*.*
  Pachu był pewien swego - pól melonka na wyciągnięcie ręki, niezbyt się postarał, nie chodził na konsultacje, nie kupował kopert i ... tak wyszło :) Może koledzy ze służby coś z kasy wyciągną?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 33 7
 • AL BANDI ALKOMAT 2021-08-29 16:17:51 80.202.*.*
  Wyrzucanie pieniedzy w bloto.Nawet jak cos wybuduja to menele i zuliki zazczaja,zasraja i zazygaja.Jedyna dobra i pewna inwestycja w Polsce to monopolowy.Tyle w temacie
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 21 12
 • Oburzony do cna... 2021-08-29 15:57:21 81.190.*.*
  Skandal nad skandalami!!! To wręcz kryminalna sprawa, no bo jak można uśmiercać tak wspaniałe społecznie działanie. Osoby, które pilotują odbudowę zdewastowanego dotąd stadionu, czuwają nad powodzeniem tego przedsięwzięcia dosłownie dniami i nocami i to beż żadnego wynagrodzenie, a jedynie z pasji. Po prostu zastopowanie takiego działania ma znamiona morderstwa!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 19
 • Maciek LGBT Olsztyn 2021-08-29 15:52:16 5.173.*.*
  A po co komu ten stadion? Aby grupa osilków miała się gdzie bić?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 26 17
 • Tamara Twardodupcewa 2021-08-29 15:49:28 5.173.*.*
  Z powodu 500 tysięcy złotych przerwać inwestycję to wielki wstyd dla miasta. Wystarczy obniżyć pensję radnych o połowę, a także zdigitalizować działalność rady miasta i znajdzie się 500 tysięcy
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 21
 • Zatorzanie!!!!!!!!! 2021-08-29 15:28:34 5.184.*.*
  Panie Henryku , jak możemy Państwu pomóc ? Zaznaczam, że nie chodzi o pieniądze , społeczeństwo obywatelskie tego miasta jest najczęściej ubogie ( nikogo nie chcemy obrazić ) . Jakieś pikiety, demonstracje, zbieranie podpisów pod petycjami i petycje. A tak swoją drogą zawsze zastanawialiśmy się dlaczego ratusz tak nie lubi Zatorza ? A może jest ktoś komu spodobał się ten pomysł i sam chce zrobić na tym pieniądze. Uprzedzamy , albo rugby i Pan Henryk , albo sprawa trafi do sądu .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 21
 • Brawo Rubgysci !!!! 2021-08-29 15:15:20 5.174.*.*
  Nie poddawajcie się NIGDY!!!! To co zrobiliście ze stadionem na Gietkowskiej to jest mistrzostwo świata ! Władza się tego boi, bo pokazujecie że można ! Taka ingerencja Ratusza w OBO to jest zwykle sk.... two i kolesiostwo !!! Nawet tu chcą maczać swoje paluchy..... tfuuuu
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 21
 • Gmm 2021-08-29 13:13:22 5.173.*.*
  Milion zł dla rugby chyba gruba przesada są bardziej wartościowe cele
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 27 10
 • Dm 2021-08-28 14:52:26 81.190.*.*
  Bo jak to tak mieszkańcy sobie stadion buduja? Urzędasy za późno się zorientowali, że to atrakcyjny teren pod deweloperke.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 18
 • Pyzdra 2021-08-28 13:18:08 81.190.*.*
  Jak na mecze czy jakieś imprezy okolicznościowe dotyczące rugby to Radni i Prezydent chętnie przychodzą się pokazać, zrobić sobie fotkę itp. A jak trzeba się wykazać to jest jak zawsze, czyli zero pomocy. Ehhh szkoda gadać. Ludzie ich podsymują w wyborach.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 17