Rugby. Ratuszowi urzędnicy zahamowali odbudowę stadionu

Rugby. Ratuszowi urzędnicy zahamowali odbudowę stadionu
Trybuny na budowanym stadionie rugby
Fot. materiał prasowy

Niestety, cieszący serce i oczy postęp robót przy tworzeniu Olimpijskiego Stadionu Rugby w Olsztynie zostanie wkrótce wstrzymany.

Okazało się, że dwa projekty złożone na ten cel do Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego zostały odrzucone. Pierwszy dotyczył budowy szatni z przyłączem sanitarnym i biurem zawodów, drugi oświetlenia płyty głównej stadionu, monitoringu i nagłośnienia. Oba opiewały sumą 500 tys. zł. Trudno w tej sytuacji wyrokować, co będzie dalej ze społeczną budową tak dużego obiektu, co jest ewenementem i to nie tylko w skali naszego kraju. Osoby, które kierują realizacją tej szczytnej idei oraz całe środowisko związane z tym sportem jest zbulwersowane tak antyspołeczną decyzją pracowników miejskiego urzędu. Rozwiała ona marzenia wielu osób o powstaniu Olimpijskiego Stadionu Rugby.

- Uzasadnienie merytoryczne odrzucenia w obu przypadkach jest takie samo - informuje nas Henryk Pach, prezes Warmińsko-Mazurskiego Okręgowego Związku Rugby. - Mówiąc w dalekim uproszczeniu opiniodawcy uważają, że skoro nie ma jeszcze planu zagospodarowania tego terenu, nie można przekazywać pieniędzy na coś, co może minąć się z przesłaniem takiego planu. A przecież my mamy oficjalnie zatwierdzone warunki zabudowy i ściśle się tego trzymamy.

I dodaje: - Ponadto okazało się, że do uzasadnienia merytorycznego odmowy podstawę stanowił… nasz Facebook i strony www. Zawarte tam opisy i plany naszej działalności, mogłaby spowodować przypływ do nas pieniędzy. Nie mogę już dalej rozmawiać na ten temat. Jestem po prostu załamany aż taką znieczulicą naszych ratuszowych urzędników. Przepraszam.

* * *

Czytaj również:

Co słychać w olsztyńskim rugby?

Rugby. Olsztyńscy działacze i szkoleniowcy organizatorami mistrzostw Polski

Budowa trybun na stadionie przy ul. Gietkowskiej będzie musiała jeszcze poczekać

* * *

Zapytaliśmy zatem nie pana Henryka, a Marcina Fijałkowskiego, prezesa klubu sportowego Rugby Team Olsztyn, któremu ten stadion będzie służył, jak aktualnie przebiegają prace na tym stadionie?

- Kończymy właśnie prace przy trybunach - odpowiedział. - Jedna połowa jest już gotowa, a do zakończenia drugiej niewiele brakuje. Na to mamy jeszcze pieniądze z ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Przypomnę, że wcześniej musieliśmy dodatkowo, bo tego nie było w planie, wykonać drenaż skarpy, na której jest ta trybuna, bo woda lała się strumieniami. Trwają prace przy budowie Ekotarasu i to też z ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Decyzja o odrzuceniu obu projektów podcięła nam skrzydła, a przecież my to wszystko ciągniemy społecznie, Stadion nawet bez skromnego zaplecza, to nie jest stadion, bo gdzie zawodnicy po meczu czy treningu mają się rozebrać, ubrać i umyć. Wkrótce czekają nas drugoligowe mecze i doprawdy nie wiemy co my z tym wszystkim zrobimy…

Lech Janka

Komentarze (55)

Dodaj swój komentarz

 • Julian 2021-08-29 20:23:28 79.191.*.*
  Stadion rugby rzeczywiście jest pierwszorzędną kwestią w życiu standardowego Olsztyniaka
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 9
 • Olsztyniak wyborca 2021-08-29 20:21:19 188.146.*.*
  Osiągnięcia promowania Sportu w Olsztynie przez Prezydenta i Radnych. Najpierw pozostawienie na pastwę losu stadionu Warmii, który jest ruiną i miasto nic nie robi, żeby pomóc, potem bezprawne i złośliwe blokowanie krytego boiska Naki k/Galerii Warmińskiej, nie remontowanie boiska na Dajtkach (głupie przerysowanie linii koszt ok 500zl) przez co wszystkue kluby piłkarskie Olsztyńskie muszą grać po za miastem, teraz zablokowanie rugbistów (wszyscy wiedzą, że chcą sprzedać teren dewelelorowi). Natomiast miliony dla Pana Brańskiego na Stomil. Skandal ktoś musi za to odpowiedzieć
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 18
 • Ooo 2021-08-29 20:05:33 188.146.*.*
  Portalik się obraził za krytykę i skasował komentarze.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 21 3
 • [Usunięty] 2021-08-29 20:00:39 46.205.*.*
  [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • [Usunięty] 2021-08-29 19:52:26 46.205.*.*
  [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 1
 • Olo 2021-08-29 19:44:28 5.173.*.*
  Wróć Olsztynie chciałoby się powiedzieć.Teraz to miasto dla deweloperów nie dla mieszkańców i ich potrzeb innych niźli tylko spłacanie kredytowe mieszkaniowych.Rugbysci nie poddajcie się.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 15
 • noisruu 2021-08-29 19:30:47 88.156.*.*
  Powód jest po drugiej stronie ulicy,tam gdzie deweloperom już kończy się teren do budowy paskudnych budynków,podobno mieszkalnych! Wzmianka o braku planu zagospodarowania,to pretekst,żeby za grubą kasę sprzedac teren stadionu pazernym warszawskim deweloperom i mogę się z każdym założyc,że tak właśnie się stanie!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 14
 • Uon 2021-08-29 18:38:47 81.190.*.*
  Prawda jest taka, że determinacja rugbystów przerodziła się z czasem w nadgorliwość. Ich działania zaczęły być postrzegane jako zawłaszczanie i wymuszanie. Przez co w dużej mierze stracili przychylność mieszkańców. Tymczasem należy się raczej zastanowić jak działać by raczej jednoczyć niż dzielić.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 26 9
 • Maciek LGBT Homokomando Olsztyn 2021-08-29 17:07:34 5.173.*.*
  Ani grosza więcej! Marsz Równości oczekuje, aby Pan prezydent Grzymowicz przeznaczył te pieniądze na działalność LGBT.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 16
 • na Rugby nie dadzą, ale na Stomilek już tak 2021-08-29 16:54:19 95.160.*.*
  Dosyć już z monopolem kopaczy piłki nożnej! Stomil po ostatnich mizernych wynikach meczy w ogóle nie rokuje pozostania w 1 lidze, więc po pchać w niego pieniądze?! Czas dać szansę i pieniądze innym dyscyplinom.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 19 2