Rugby. Ratuszowi urzędnicy zahamowali odbudowę stadionu

Rugby. Ratuszowi urzędnicy zahamowali odbudowę stadionu
Trybuny na budowanym stadionie rugby
Fot. materiał prasowy

Niestety, cieszący serce i oczy postęp robót przy tworzeniu Olimpijskiego Stadionu Rugby w Olsztynie zostanie wkrótce wstrzymany.

Okazało się, że dwa projekty złożone na ten cel do Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego zostały odrzucone. Pierwszy dotyczył budowy szatni z przyłączem sanitarnym i biurem zawodów, drugi oświetlenia płyty głównej stadionu, monitoringu i nagłośnienia. Oba opiewały sumą 500 tys. zł. Trudno w tej sytuacji wyrokować, co będzie dalej ze społeczną budową tak dużego obiektu, co jest ewenementem i to nie tylko w skali naszego kraju. Osoby, które kierują realizacją tej szczytnej idei oraz całe środowisko związane z tym sportem jest zbulwersowane tak antyspołeczną decyzją pracowników miejskiego urzędu. Rozwiała ona marzenia wielu osób o powstaniu Olimpijskiego Stadionu Rugby.

- Uzasadnienie merytoryczne odrzucenia w obu przypadkach jest takie samo - informuje nas Henryk Pach, prezes Warmińsko-Mazurskiego Okręgowego Związku Rugby. - Mówiąc w dalekim uproszczeniu opiniodawcy uważają, że skoro nie ma jeszcze planu zagospodarowania tego terenu, nie można przekazywać pieniędzy na coś, co może minąć się z przesłaniem takiego planu. A przecież my mamy oficjalnie zatwierdzone warunki zabudowy i ściśle się tego trzymamy.

I dodaje: - Ponadto okazało się, że do uzasadnienia merytorycznego odmowy podstawę stanowił… nasz Facebook i strony www. Zawarte tam opisy i plany naszej działalności, mogłaby spowodować przypływ do nas pieniędzy. Nie mogę już dalej rozmawiać na ten temat. Jestem po prostu załamany aż taką znieczulicą naszych ratuszowych urzędników. Przepraszam.

* * *

Czytaj również:

Co słychać w olsztyńskim rugby?

Rugby. Olsztyńscy działacze i szkoleniowcy organizatorami mistrzostw Polski

Budowa trybun na stadionie przy ul. Gietkowskiej będzie musiała jeszcze poczekać

* * *

Zapytaliśmy zatem nie pana Henryka, a Marcina Fijałkowskiego, prezesa klubu sportowego Rugby Team Olsztyn, któremu ten stadion będzie służył, jak aktualnie przebiegają prace na tym stadionie?

- Kończymy właśnie prace przy trybunach - odpowiedział. - Jedna połowa jest już gotowa, a do zakończenia drugiej niewiele brakuje. Na to mamy jeszcze pieniądze z ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Przypomnę, że wcześniej musieliśmy dodatkowo, bo tego nie było w planie, wykonać drenaż skarpy, na której jest ta trybuna, bo woda lała się strumieniami. Trwają prace przy budowie Ekotarasu i to też z ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Decyzja o odrzuceniu obu projektów podcięła nam skrzydła, a przecież my to wszystko ciągniemy społecznie, Stadion nawet bez skromnego zaplecza, to nie jest stadion, bo gdzie zawodnicy po meczu czy treningu mają się rozebrać, ubrać i umyć. Wkrótce czekają nas drugoligowe mecze i doprawdy nie wiemy co my z tym wszystkim zrobimy…

Lech Janka

Komentarze (55)

Dodaj swój komentarz

 • Sąsiad 2021-09-03 13:19:23 83.20.*.*
  Niestety dopóki Małkowski będzie startował w wyborach, prezydentem miasta będzie Grzymowicz. To oznacza, że tylko siatkóweczka w Olsztynie może sobie istnieć bez większych kłopotów, reszta może sobie jeździć po miastach powiatowych żeby zobaczyć jak powinien wyglądać Sport.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Street food spod Zatorzanki 2021-08-30 12:37:49 62.68.*.*
  Olsztyn miasto bez Sportu.Świetne hasło wyborcze. Miasto bez stadionu,bez hali sportowej.Miasto z dużym potęcjałem zarządzane przez nieudaczników i amatorów.Tu nie jest potrzebny Prezydent czy jacyś radni z przypadku.Tu jest potrzebny Manager z prawdziwego zdarzenia.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 14
 • Rugby fan ZATORZE! 2021-08-30 11:35:04 46.215.*.*
  Jeszcze raz Was proszę ! Nigdy się nie poddawajcie , macie 100% racji a ludzie są za Wami czemu dają dowody w kolejnych głosowaniach OBO. Gdyby nie Wy stadion na Gietkowskiej by mie istniał , to wszystko WASZA ZASŁUGA !!!! Zostało już zrobione bardzo dużo ale jeszcze trochę brakuje do pełni szczęścia , wiem że coś wymyślicie , tak łatwo się nie poddacie i za to Was kochamy💪😊
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 14
 • fty 2021-08-30 08:31:17 5.172.*.*
  Podziękujcie platformie, kodowi, prezydentowi miasta a także gazecie olsztyńskiej i wyborczej które są tubą propagandową ich rządów co widać po takich obiektach jak stadion leśny, stadion Warmii, Stomilu czy też odbudowie nowej hali na której nie będzie można zrobić żadnej imprezy o zasięgu krajowym bo będzie zbyt mała jak to mówią nie masz hali na 8 tys widzów nie robisz imprezy rangi Turniej Wagnera itd ale mamy za to mały amfiteatr , nową filharmonię która jest za mała i ciągle te same twarze zasiadające w ratuszu
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 18
 • KOSMA 2021-08-30 06:38:10 93.105.*.*
  Piotr jako kierownik budowu niczego nie konczyl. Jak skonczy kadencje bedzie nosil teczke za TUSKOLASKIM. Za dawanie szmalu na marsze zbokow bedzie przeklety. Znam jego kolegow , udaja patriotow a w sumie nie potrafia sie okreslic. Klepia po plecach bo maja korzysc. Nepotyzm na calego.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 14
 • Pan Piotr. 2021-08-30 01:20:58 5.173.*.*
  Ciekawe czy budowa stadionu na raty jest zgodna z ustawowymi warunkami dla takich inwestycji realizowanych z budżetu obywatelskiego.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 5
 • Maciek LGBT Homokomando Olsztyn 2021-08-30 00:09:36 5.173.*.*
  Ani grosza więcej! Marsz Równości oczekuje, aby Pan prezydent Grzymowicz przeznaczył te pieniądze na działalność LGBT.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 11
 • Wojti 2021-08-29 21:59:04 5.184.*.*
  Ten nasz Piotr Pierwszy że swoją świta dąży do jednego - całkowitej zagłady sportu w Olsztynie. Sport amatorski prowadzony przez Osir padaka, Stomil pewnie spadnie, bo gdzie miała trenować młodzież, która miała gwarantować ciągłość rozwoju klubu, AZS siatkarze też pewnie spadną grając w Iławie trudno bowiem grać nie u siebie - takiego dopingujak był w Olsztynie nigdy tam nie będzie. Koszykarki które praktycznie bez pieniędzy dawały dużo radości kibicom tej dyscypliny. Popis Wodzą to Mistrzostwa Europy w Polsce w Olsztynie bez strefy kibica, a wręcz przeciwnie Olsztyn bez piłki. No to już może wymyślić człowiek z głębokiej wioseczki (bez obrazy ludzi z miejjszych miejscowości). Wprowadzanie linii tramwajowych które są przeżytkiem to tak jakby zmuszać w obecnym czasie ludzi do korzystania z telefonow na kabel. Ale cóż tam infrastruktura kosztuje miasto około miliarda..Czyz nie są tańsze autobusy elektryczne lub trolejbusy. Na koniec jedno pytanie - Co Ci geniusze ekonomiczni z ratusza zrobili dobrego dla mieszkańców? Rugbysci trzymam za Was mocno kciuki.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 19
 • lul 2021-08-29 21:30:55 88.156.*.*
  Kto personalnie podjął taką decyzję i napisał tak idiotyczne uzasadnienie? Te nazwiska powinny być ujawnione. Wtedy łatwiej będzie skojarzyć późniejsze działania związane z tym terenem, czyli po prostu, kto wziął w łapę.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 19
 • Rugby 2021-08-29 20:57:51 46.205.*.*
  Ratuszowi urzędnicy zahamowali odbudowę stadionu. Mam nadzieję, że portal ma świadomość nadużycia w tytule do artykułu. Rugbiści liczyli na kolejne pieniądze z OBO, w nieuprawniony sposób.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 25 12