Restauratorzy i hotelarze z Warmii i Mazur otworzą lokale. ''Stan turystyki jest beznadziejny''

Restauratorzy i hotelarze z Warmii i Mazur otworzą lokale. ''Stan turystyki jest beznadziejny''
Gustaw Marek Brzezin, Jacek Protas oraz przedstawiciele branży turystycznej i gastronomicznej na konferencji wyjaśnili, że przez lockdown ponoszą ogromne straty
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W środę na olsztyńskiej starówce odbyła się konferencja prasowa, której tematem były problemy branży turystycznej i gastronomicznej. Restauratorzy i hotelarze z regionu zapowiadają, że już wkrótce otworzą swoje lokale, nawet jeśli nadal będą obowiązywały restrykcje, wprowadzone przez rząd.

Dziś na starówce odbyła się konferencja prasowa poświęcona branży turystycznej oraz działającym w niej przedsiębiorcom, którzy od wielu miesięcy ponoszą straty w związku z lockdownem. Udział w niej wzięli poseł KO, Jacek Protas, marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin oraz przedstawiciele branży turystycznej i gastronomicznej.

Jacek Protas

- Rząd podzielił kraj na Polskę A i Polskę B. Ponosimy straty, bo na ferie na Warmię i Mazury przyjeżdżały tysiące turystów. Przez zamknięte restauracje i hotele nasi przedsiębiorcy będą ponosili straty. Niestety to nie po raz pierwszy taki niesprawiedliwy podział. Pamiętają państwo kilka tygodni temu Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, którego podział był taki, że do województwa warmińsko-mazurskiego trafiło 138 mln zł, a do np. małopolskiego trafiło 400 mln, a do podkarpackiego 452 mln. Nie godzimy się z takim traktowaniem, regionu, który nie należy do najlepiej uprzemysłowionych. Regonu, który żyje z turystyki. Żądamy od premiera takiego samego traktowania wszystkich, w związku z tym złożyłem wczoraj do premiera interpelację, żądając pomocy dla naszych przedsiębiorców i samorządów – powiedział poseł Koalicji Obywatelskiej.

Interpelacja, którą złożył do premiera Jacek Protas

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego odniósł się do sytuacji samorządów.

Gustaw Marek Brzezin

- Samorząd województwa w całej strategii, która po raz czwarty jest aktualizowana, turystykę widzi jako jedną z podstawowych gałęzi rozwoju gospodarczego i społecznego regionu i tak faktycznie jest. To nasza naturalna możliwość funkcjonowania nie tylko w sezonie, ale także poza nim. Duże zaangażowanie środków unijnych i restauratorów, którzy środki zainwestowali w swoją działalność, przy znacznym udziale własnych środków, spowodowało, że nasz region zaczął odbijać się od dna gospodarczego. Jedno miejsce hotelowe daje możliwość rozwoju 4-5 miejsc usługowych w całej branży. Nasz dochód PKB ma ugruntowanie w usługach. Wszystkie kwestie związane z hotelami, restauracjami powodują rozwój. Teraz widzimy wzrost bezrobocia, widzimy lokale, które zostały zamknięte. Solidaryzujemy się z przedsiębiorcami, ale samorządy nie udźwigną tego problemu – wyjaśnił Gustaw Marek Brzezin.

Następnie głos zabrali przedstawiciele branży turystycznej.

Piotr Jakubowski

- Przez gminy leżące na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich została przygotowana petycja do pana premiera. Prosimy w niej, aby przedsiębiorcy w całej Polsce byli traktowani równo. My niczym nie różnimy się od południa Polski, od naszych kolegów z gór. Przyjaźnimy się z nimi i prowadzimy podobne działalności, jak nasi koledzy z gór. Nie wyobrażamy sobie, abyśmy mogli być inaczej traktowani. Mamy ten apel podpisany przez 16 samorządów i mam nadzieję, że wywoła to refleksję u osób, które decydują o tego typu działaniach w naszym kraju i zostaniemy potraktowani tak samo jak nasi koledzy z południa Polski – poinformował Piotr Jakubowski, burmistrz Mikołajek.

Z kolei Andrzej Dowgiałło, właściciel sieci hoteli na Warmii i Mazurach powiedział, że przez lockdown jego straty finansowe sięgnęły miliona złotych.

Andrzej Dowgiałło

- Stan turystyki jest beznadziejny Baza gastronomiczna jest zamknięta. Ich straty wynoszą około 50 proc., hoteli 70 proc., a biura podróży mają praktycznie zerowy dochód. Jesteśmy sfrustrowani, zdegustowani tym, co się dzieje w tej chwili. Żeby uzyskać skalę problemu dodam, że w regionie jest ok. 1000 obiektów noclegowych, ponad 100 biur podróży, około 3 tys. lokali gastronomicznych, to jest 50 tys. ludzi, którzy są związani z realizacją turystycznych przedsięwzięć oraz około 200 tys. ludzi, którzy uczestniczą w okołoturystycznych biznesach. To wszystko w tej chwili zamarło i nie funkcjonuje. Nie jesteśmy tylko regionem, który jest tzw. turystyczny. To, co się dzieje ze wsparciem, jest w naszym przekonaniu nieporozumieniem. My też wymagamy wsparcia i pomocy – dodał Dowgiałło.

Głos zabrali także właściciele lokali gastronomicznych w Olsztynie.

Mariusz Możdżonek

- Mamy dosyć abstrakcji fundowanych przez rząd. Wszyscy jesteśmy zamknięci, nie możemy normalnie funkcjonować. Widzimy wiele abstrakcji w Biedronkach, Lidlach. Tam ludzie się nie zarażają, a nam jest wmawiane, że musimy być zamknięci, bo można się zarazić. My mówimy dość. Za nami stoi konstytucja, prawo do tego, żeby wykonywać swoje obowiązki, oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego, z ograniczeniem liczby miejsc w środku i my zapowiadamy, że będziemy się otwierać – wytłumaczył Mariusz Możdżonek, restaurator.

Kolejna restauratorka przyznała, że pracowników branży turystycznej traktuje się jak przestępców.

Urszula Szarmach

- Traktuje się nas jak przestępców, bo jak się otworzymy, to będziemy się masowo zarażać. To nieprawda, w sklepach spożywczych, budowlanych, kościołach są tłumy. Dlaczego nie możemy zjeść obiadu w restauracji? Dlaczego w niedzielę mamy stać przy garach, zamiast pójść do restauracji? Funkcjonowanie w sposób połowiczny, na jaki nam rząd pozwala jest niewystarczający. Żaden przedsiębiorca nie jest w stanie dokładać do własnego interesu przez pół roku – dodała Urszula Szarmach.

Poseł KO przyznał, że wprowadzenie lockdownu było niezgodne z konstytucją.

- Apelowaliśmy o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej Rząd celowo nie chce go wprowadzić, żeby nie wypłacać odszkodowań przedsiębiorcom. Jeśli nie ma stanu klęski żywiołowej, to hotele i restauracje są zamknięte niezgodnie z konstytucją – podsumował Jacek Protas.

Przypomnijmy, rząd przedłużył lockdown do 31 stycznia. W tym okresie wszystkie lokale z branży turystycznej muszą pozostać zamknięte, a restauracje mogą wydawać jedzenie tylko na wynos.

***

Przedsiębiorcy w Olsztynie mają dość obostrzeń. Otworzą restauracje

Klub na starówce organizuje w weekend wielką imprezę

Komentarze (35)

Dodaj swój komentarz

 • Pan Jan 2021-01-14 13:04:47 188.146.*.*
  Otwierajcie otwierajcie dość już tego siedzenia w domu
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 5
 • mm2 2021-01-14 08:30:33 188.47.*.*
  Skoro kościoły mogą być otwarte to czemu i nie restauracje? W restauracjach jest też dużo czyściej, stoliki są czyszczone. A czy w kościołach po każdej mszy ławki są odkażane ?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 4
 • Bye Bye PiS 2021-01-14 08:28:13 185.138.*.*
  Wielce mnie śmieszy to jak niektórzy mówią, że ten kto jest przeciwko obostrzeniom, nie jest prawdziwym Polakiem. Bo nikt nie jest przeciwko. Wszystko rozbija się o to, żeby otworzyć w pełnym reżimie sanitarnym. Ale prawdziwy Polak ma chyba problem ze zrozumieniem o co tutaj chodzi. I coś Wam powiem - prawdziwi Polacy, jak siebie nazywacie - siedźcie w domach jeszcze Bóg wie ile czasu. Pieczcie chleby, gotujcie, oglądajcie dalej TVP i bądźcie szczęśliwi. Nieprawdziwi Polacy chcą żyć w wolnym kraju, chcą wyjść z domu, socjalizować się z ludźmi w jakichś przyzwoitych normach społecznych a nie przez ekran telefonu. Nie tylko restauracje i hotele powinny być otwarte ale przynajmniej część miejsc poświęconych rozrywce. W przeciwnym wypadku rząd powinien zapewnić realną pomoc a nie udawać, że wszystko jest ok. Powodzenia restauratorzy, trzymam kciuki.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 5
 • Doktor 2021-01-14 06:27:00 37.30.*.*
  i bardzo dobrze otwierajcie się jak najszybciej i Bez wyjątków Szkoda że tak późno
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 2
 • Granat 2021-01-13 23:24:33 31.60.*.*
  Mam63 lata. Oddam swoją kolejkę szczepienia dużo młodszym
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 4
 • Paweł Wałęsa 2021-01-13 22:37:03 194.116.*.*
  smieciu to w sejmie są ustalane zasady i ty je wprowadziłeś podjąłeś takie decyzje razem z rządem a treraz mówisz że nie możeaz nic zrobić Żygać na was zdrajcy Polski i Polaków Won dość waszych nierządów
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 5
 • Janusz cihon 2021-01-13 21:56:10 5.173.*.*
  Doniosę na każdego !
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 9
 • Bronisław KomoRuski 2021-01-13 21:52:55 95.160.*.*
  wziąć kredyt i zmienić pracę, a nie płakać !
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 16
 • Generał 2021-01-13 19:23:36 176.221.*.*
  To niech Pan marszałek powie na co zostały przekazane pieniądze na pomoc przedsiębiorcom. Otóż na przebranżowie, a wygląda to tak, że część firm kupiło jachty. Wszystko jest do sprawdzenia w urzędzie marszałkowskim.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 4
 • engineer 2021-01-13 17:03:53 95.160.*.*
  Tak jak ktoś niżej napisał- wille, mercedesy, drogie ciuchy, biżuteria, urlopy wszystko na kredyt i aby się tylko pokazać. Efekty teraz widać. Od 9 lat prowadzę własny biznes, zatrudniam 21 pracowników i nie narzekam z powodu koronawirusa, a dlaczego? Bo nie żyje ponad stan, wszystko co kupuje tyczy się tylko i wyłącznie gotówki.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 8