Dziś jest: 24.04.2024
Imieniny: Feliksa, Grzegorza
Data dodania: 2024-03-29 20:25
Ostatnia aktualizacja 2024-04-03 09:12

Redakcja

Przyszłość ogródków działkowych zagrożona? Renata Zalewska, prezes ROD w Olsztynie: "Obawy są ogromne"

Przyszłość ogródków działkowych zagrożona? Renata Zalewska, prezes ROD w Olsztynie:
Renata Zalewska, prezes ROD Kabanosik w Olsztynie
Fot. Archwium prywatne

Czy ogrody działkowe mogłyby zniknąć z polskich miast? To pytanie zadaje sobie dzisiaj wielu działkowców. Jeżeli nie zmienią się przepisy, to przyszłość Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Polsce może być poważnie zagrożona. Pytanie o perspektywy, jakie malują się przed ROD zadaliśmy kandydatce do Rady Miasta Olsztyna Pani Renacie Zalewskiej, która jest prezesem Rodzinnego Ogrodu Działkowego Kabanosik w Olsztynie.

reklama

Zagrożenie likwidacją Rodzinnych Ogrodów Działkowych (skr. ROD) stwarza ogromny niepokój w środowisku działkowym. - Mamy wielkie obawy związane z kontrowersyjnymi przepisami rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 8 grudnia 2023 r. w sprawie projektu planu ogólnego gminy, dokumentowania prac planistycznych w zakresie tego planu oraz wydawania z niego wypisów i wyrysów - tłumaczy Renata Zalewska.

I dodaje: - Przepisy wprowadzone przez poprzedniego ministra rozwoju i technologii mogą w najbliższym czasie doprowadzić do masowej likwidacji ogrodów działkowych w Polsce, co znaczy także w naszym mieście. Rozporządzenie drastycznie ogranicza możliwość ujawnienia ROD w przyszłych planach miejscowych. W efekcie tworząc warunki do wykluczenia większości ogrodów z tych planów, co byłoby równoznaczne z przeznaczeniem ich do likwidacji - dodaje

Zgodnie z zapisami znowelizowanej w 2023 roku ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, gminy do końca 2025 roku mają obowiązek opracować i przyjąć tzw. plany ogólne, które będą podstawą do tworzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Dziś około 40 proc. rodzinnych ogrodów działkowych jest ujęta w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, gdzie są wpisane jako zieleń działkowa. Trzeba zmiany planu, żeby zmienić przeznaczenie terenów, na których są działki. Jednak przyszłość pozostałych ogrodów jest wielką niewiadomą, bo dla nich miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego będą tworzone już na podstawie nowych przepisów. Te natomiast przewidują wprowadzenie tzw. 13 stref planistycznych. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie sposobu przygotowania planu ogólnego tylko w 3 strefach mogą być wyszczególnione rodzinne ogrody działkowe.

- I tu tkwi cały problem! W rozporządzeniu zostały wskazane tylko 3 strefy dedykowane ogrodom: budownictwo wielorodzinne, budownictwo jednorodzinne oraz zieleń i rekreacja - wskazuje kandydatka do Rady Miasta Olsztyna.

Jeżeli dany ogród znajdzie się w tej strefie, to można go uwidocznić później w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy. Jeżeli jednak nie, to nie zostanie uwidoczniony w planie, a to już pozwalałoby właścicielowi gruntu zlikwidować taki Ogród. Podkreślić należy, iż w przeważającej części to gmina jest właścicielem gruntów ROD. Waży się więc przyszłość 47 ogrodów działkowych w Olsztynie i okolicach bez obowiązku, jak to jest obecnie, odtworzenia ogrodu w innym miejscu.

- Moje obawy są ogromne, śmiem twierdzić, iż mogą być naciski na samorządy np. deweloperów, żeby likwidować ogrody w strefach, które nie są im dedykowane. To lobby zawsze było, ale teraz naciski mogą być znacząco większe, bo na podstawie znowelizowanej ustawy otworzyła się pewna furtka. Zauważam, iż wiele ogrodów działkowych położonych jest w atrakcyjnych miejscach i dlatego jest to łakomy kąsek dla deweloperów, bo takich gruntów w przestrzeni miasta jest coraz mniej - twierdzi Zalewska.

Renata Zalewska, prezes ROD w Olsztynie

Jak podaje Polski Związek Działkowców Okręg Warmińsko-Mazurski w Olsztynie w granicach miasta i jego okolic może zostać zlikwidowanych nawet 47 ogrodów. - Chcemy uchronić Ogrody, aby nie zamieniono Ogrodów będących dzisiaj zielonymi płucami Olsztyna w kolejne bloki - zapowiada prezes ROD Kabanosik.

Kandydatka do rady miasta Renata Zalewska podkreśla, iż za chwilę może to „być albo nie być” dla wielu ogrodów w naszym mieście. Polski Związek Działkowców ciągle postuluje pilną nowelizację rozporządzenia, domagając się dopuszczenie istnienia ogrodów działkowych w każdej strefie jako profil dodatkowy, a w strefie zieleń i rekreacja jako profil podstawowy. Zmiana zapisów chroniłaby ogrody w takim sensie, że w przypadku jednak konieczności jego likwidacji byłby ustawowy obowiązek dla gminy odtworzenia ogrodu w innym miejscu.

Zagrożenie wynika z tego, że wiele ogrodów nie jest jednak ujęta w planach zagospodarowania. Niewpisanie ich do stref stwarzałoby przesłankę do możliwości zlikwidowania tych ogrodów. To nie musi się oczywiście stać, ale rozporządzenie w aktualnym stanie prawnym daje taką możliwość, jest więc ryzyko. Ministerstwo twardo stoi przy swoim, interpretując iż nie widzi zagrożenia dla ROD. Na razie nie widać, żeby było skłonne w czymkolwiek ustąpić dla Polskiego Związku Działkowców. Ale to jest temat, którego stowarzyszenie ogrodowe PZD nie zamierza odpuścić. Pozytywny finał tej sprawy byłby przede wszystkim korzystny dla ponad milionowego środowiska polskich działkowców, którzy korzystają z tysięcy rodzinnych ogrodów działkowych.  

- Takiego niepokoju wśród działkowców dawno nie widziałam, chyba od 2013 r. gdzie była mowa o prywatyzacji działek ROD - uważa Zalewska.

Niemal dwie dekady temu działkowcy podnieśli alarm, bo ich zdaniem wcale nie chodziło o uszczęśliwienie działkowców, ale o przejęcie wartościowych gruntów. Dziś działkowcy znowu się mobilizują, zwierają szeregi w obawie, że mogą utracić swoje miejskie oazy. Ich zdaniem byt wielu Rodzinnych Ogrodów Działkowych jest zagrożony, o ile nie dojdzie do zmiany prawa.

- Z rozmów jakie przeprowadziłam z działkowcami, z mieszkańcami Olsztyna, wiem że nie bardzo wierzą w zapewnienia płynące z resortu, że rozporządzenie nie niesie zagrożeń, a kwestia przyszłości planistycznej terenów ogrodów zależy wyłącznie od decyzji samorządów lokalnych - mówi Zalewska i dodaje: - Gdyby nie udało się PZD wprowadzić postulowanych zmian w rozporządzeniu, obecność przedstawiciela stowarzyszenia ogrodowego w Radzie Miasta Olsztyna jest niezbędna i konieczna. Aktualnie to jedyna szansa aby mieć możliwość udziału w pracach gminy nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego i możliwość powstrzymania miejscowych władz przed likwidacją niektórych ROD z przestrzeni planistycznej miasta.

Działkowcy zadają więc sobie sami pytanie, co będzie po wyborach, gdy Olsztynem zacznie rządzić nowy prezydent?

- Nie słyszałam, aby któryś z panów kandydatów na urząd prezydenta w swoim programie i wypowiedziach wspominał o ogrodach. Jedyna kandydatka na prezydenta, pani Monika Rogińska-Stanulewicz, zadeklarowała wsparcie dla środowiska działkowców. Także żaden z innych kandydatów do Rady Miasta Olsztyna nie zawiera w swoim programie ochrony praw działkowców - podkreśla Zalewska.

I dodaje: - Wiem, rozumiem i potrzebuję jako mieszkanka Olsztyna zmian w naszym mieście. Dlatego w swoim programie wyborczym podkreślam konieczność poprawy stanu nawierzchni chodników i dróg, rewitalizację terenów zielonych, zwiększenia znaczenia rad osiedlowych. Chciałabym także wsparcia lokalnych przedsiębiorców i rozwoju kultury, aby wspólnie starać się polepszyć nasze miasto, ale co z ogrodami? Tu mocno podkreślam, musimy pamiętać także o ogrodach i o nie dbać!

Kandyduję do Rady Miasta Olsztyna z KWW Trzecia Droga Olsztyn, lista nr 13 pozycja 2 Okręg 4 - Jaroty, Pieczewo, Generałów. Nie jestem związana z żadnym ugrupowaniem politycznym, jestem kandydatką bezpartyjną, jestem ekonomistką i społecznikiem. Od 16 lat w środowisku działkowców, od 5 lat jestem prezesem Rodzinnego Ogrodu Działkowego, więc kto inny jak nie ja może najlepiej znać problemy stowarzyszenia działkowego i rozumieć obawy działkowców o nadchodzące zagrożenie dla ogrodów. Doceniam pozytywną rolę ogrodnictwa działkowego, gdyż jest dziedziną życia społecznego, przyczyniającą się do zaspakajania socjalnych, wypoczynkowych i rekreacyjnych potrzeb społeczeństwa, a zwłaszcza rodzin z dziećmi, emerytów, rencistów i niepełnosprawnych, poprzez kształtowanie warunków dla prowadzenia aktywnego i zdrowego trybu życia oraz ochrony środowiska i przyrody.

Cytując ustawę o rodzinnych ogrodach działkowych podkreślam, iż uznaję za konieczne zapewnienie dalszego istnienia i rozwoju rodzinnych ogrodów działkowych, jako stałych elementów infrastruktury gmin, które powinny być uwzględniane przez gminy w procesie ich rozwoju dla dobra obecnego i przyszłych pokoleń. Na Warmii i Mazurach jest 165 ogrodów i mam nadzieję, że tak zostanie.

Materiał sfinansowany przez KWW Trzecia Droga Olsztyn

Galeria

Komentarze (45)

Dodaj swój komentarz

 • Dumny że jestem z RO 2024-04-04 11:12:38 2a00:f41:81d:*
  Brawo, taki krzyczący działkowiec z reguły ten co ciągle ma roszczenia wobec innych a sam lawiruje i łamie ustalony porządek !!! Nie ma co przejmować się takimi krzyczącymi 👍
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 7
 • Prezes ROD 2024-04-03 15:21:22 2a00:f41:83a:*
  Szanowny Panie Działkowcu, proszę nie kłamać na forum. Jeżeli wstydzi się Pan bycia działkowcem i to w jednym z najpiękniejszych i najlepiej zarządzanych ogrodów w okręgu WM zawsze można działkę zbyć, czeka długa kolejka chętnych mieszkańców na działki w ROD. Można też kandydować do struktuch PZD i świetnie zarządzać Ogrodem jak Pan się czuje taki pokrzywdzony przez obecny Zarząd . Fakt że zawsze się znajdzie kilku niezadowolonych, mówiąc krótko roszczeniowych co im się nie pozwoliło na łamanie prawa w ROD, tacy są i w tym Ogrodzie , jak w każdym innym ROD. Pani Monika wyraziła swoje oficjalne poparcie w Okręgu Warmińsko Mazurskim u Prezesa i podpisala się pod listem do działkowców, nie rzuca słów na wiatr tak samo jak i ja. Zobaczymy jak będzie Pan zadowolony jak Ogrodu nie wpiszą w plany miejscowe. Walcząc dla wszystkich Pan oczywiście też skorzysta i tak jest wygodnie, narzekać, skarżyć i korzystać z gotowego. Pozdrawiam
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 7
 • Działkowiec 2024-04-03 11:27:41 31.0.*.*
  Propaganda PiSowska😜😆😝🤣 Proponuję zajrzeć do ustawy z 13 Grudnia 2013 roku.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 2
 • Brego 2024-04-02 09:46:19 2a00:f41:1801:*
  Po artykule i komentarzach widać jak łatwo sterować opinią publiczną. Artykuł umieszczony w celu wzbudzenia niepokoju i udawania, że działa się w obronie. Komentarze pod wydmuchanym artykułem same się nakręcają, nawet formułują teorie spiskowe. Nikt z zainteresowanych nie sięgnął do źródła, nie przeczytał rozporządzenia, zaufał pani X i mediom, bo "przecież o tym pisali". Przeczytałem rozporządzenie i nie doczytałem się niczego oprócz wytycznych dokumentowania prac planistycznych wszystkich planów. Ruszcie głowami, włączcie myślenie logiczne, sięgajcie do źródeł, sprawdzajcie, myślcie samodzielnie... nie ufajcie politykom i temu wpisowi.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 3
 • Działkowiec 2024-03-31 14:46:31 5.173.*.*
  Artykuł jest propagandą przed wyborczą!!! Miałem przyjemność zapoznać się z programem pani Moniki Rogińskiej-Stanulewicz oraz uczestniczyć w debacie dotyczącej zieleni w której brała udział jako kandydat na prezydenta. Nie słyszałem, aby pani Monika Rogińska-Stanulewicz w swoich wypowiedziach wspominała o ogrodach działkowych ,a tym bardziej zadeklarowała wsparcie dla środowiska działkowców. Gdzie obecna Radna i przyszła kandydatka na prezydenta oraz radną była kiedy uchwalano - opłaty za śmieci dla działkowców - protest dotyczący obwodnicy i jej wariantu - plan zagospodarowania przestrzennego dotyczącego zagospodarowania jeziora Ukiel dzięki którym zbudowano budynki. Za wszystkimi tymi uchwałami pani Monika Rogińska-Stanulewicz głosowała ZA. Nie wyłamała się ! Więc skąd ta nagła miłość do przyrody i działkowców przed wyborami ! Kolejne obietnice bez pokrycia ,aby pozyskać głosy wyborców! Widzę, że pani Prezes Zalewska do wyborów podchodzi bardzo osobiście ! Wstydzę się, że mam działkę w ROD Kabanosik w którym żadzi pani jak folwarkiem a ludzi dzieli na lepszych i gorszych popiera osobę mającą jeden cel pozyskanie naszych głosów. Nazywając swoje zachowanie społecznym ! Nie dajcie się nabrać ,artykuł pisany jest i sfinansowany z KWW TRZECIA DROGA na zamówienie!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 25 2
 • Prosty Czlowiek 2024-03-31 14:28:08 37.248.*.*
  Zmiany ROD i ich likwidacje chcą tylko Deweloperzy i ci którzy chcą zarobic (dostac w łape grube pieniądze) i dlatego takich gnoji trzeba tępic i niedopuszczac do głosu
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 2
 • Wowa 2024-03-30 13:33:40 2a09:bac3:4fb2:*
  Relikt komuny. Do likwidacji
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 20
 • Tego chcą Polacy 2024-03-30 10:52:45 88.156.*.*
  Co to w ogóle za durna moda na działki w miastach? To nie Pcim dolny i nie chcemy tu takiej wiochy! Likwidować te syfiaste ogródki i budować bloki, sklepy, zakłady pracy! Działki to co najmniej 10 km od granic miasta!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 52
 • Hdhdh 2024-03-30 09:33:47 5.173.*.*
  Unia nas zabije.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 19
 • Hdhdh 2024-03-30 09:33:47 5.173.*.*
  Unia nas zabije.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 20
 • Tamara Twardodupcewa 2024-03-30 07:42:48 46.113.*.*
  Powinni już dawno pozbyć się reliktu PRL
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 41
 • Zatorze 2024-03-30 00:49:45 2a00:f41:8ce:*
  Każdy pretekst dobry byle dorwać się do koryta.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 2
 • Noi 2024-03-29 23:24:48 31.0.*.*
  Ci co mają tam domki po 200 tys to jacyś wariaci
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 9
 • Macie swój PiS 😂😂😂😂 2024-03-29 22:45:27 46.205.*.*
  Chyba zapomniano kto w zeszłym roku uchwalił w sejmie te prawo o ogrodach działkowych- wasz PiS kochany 😂😂😂😂 tak tak , ten kochany PiS który kradł na potęgę wszystko co się dało, tu 100 milionów, tam 300 milionów, też 280 milionów z funduszu sprawiedliwości nadrozowanego przez Ziobrę i jego kumpli. zrobili was na cacy frajerzy z tymi działkami, tym bardziej że większość właścicieli tych działek to stare dziadki głosujące właśnie na PiS 🤣🤣🤣🤣🤣😂😂😂😂😂😂😂😂
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 45 22
 • Matiii 2024-03-29 21:53:11 5.173.*.*
  Mamy powtórkę z rozrywki jak tak dalej pójdzie to będzie ich ostatnia kadencja Polska ma być dla ludzi a nie wybrańców każda władza nie jest dana na zawsze PAMIĘTAJCIE
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 14
 • Janek 2024-03-29 21:25:00 2a00:f41:4ce1:*
  Uważam że należy zrobić odpowiedni porządek z działkami tym bardziej że miasto przesuwa swoje granice. Powstaje więcej osiedli a tym samym robi się tak, że działki są teraz w centrum miasta albo praktycznie sąsiadują z blokami. Co to za atrakcja kiedy działki są przy samym osiedlu.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 35
 • Zenek 2024-03-29 20:56:26 95.160.*.*
  Tam gdzie drwa rąbią..... mówi stare porzekadło. Obawiam się zatem, że po wyborach zacznie się to przysłowiowe rąbanie. Osobiście także nie wierzę w zapewnienia władz - tych lokalnych i tych centralnych. Ogródki działkowe "kolą" w oczy, bo zajmują tereny bardzo atrakcyjne. Obawiam się, że polecą jednak wióry, ponieważ Olsztyn ma olbrzymie niezaspokojone potrzeby i opróżnioną kasę. Do realizacji potrzeb konieczne są fury forsy, a możliwość spieniężenia atrakcyjnych gruntów i to bez konieczności "refundowania" za utracone ogródki jest niebywałą pokusą. Przecież będzie można zabłysnąć, a kto wie czy po latach nie dowiemy się o podejrzanych preferencyjnych okolicznościach "pozyskania" atrykcyjnych lokalizacyjnie nieruchomości.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 31
 • Zdzichu. 2024-03-29 20:54:59 5.172.*.*
  Przy okazji nowelizacji prawa chroniącego działki, proponuję dorzucić tam również górny limit cenowy podczas zmiany dzierżawców. Nie może być tak, że za samo prawo do dzierżawy, a nie własność, trzeba płacić nierzadko tyle co za murowany garaż w centrum miasta. Poza nielicznymi wyjątkami, nie ma uzasadnienia dla takiej wolnej amerykanki cenowej, bo dzierżawcy żadnych remontów i tak tam nie robią. Ogrodzenia stojące po 40 lat, stare, sypiące się altany i kilka drzewek owocowych nie są warte tych chorych pieniędzy, których, co zabawne, "oficjalnie nie ma", bo opłata ewidencyjna o wpisanie nowego dzierżawcy jest symboliczna...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 44 19

www.autoczescionline24.pl