Problem ze szczepionkami na Covid-19. Joanna Misiewicz: ''W poradni mamy 13 tys. pacjentów, a otrzymaliśmy 30 dawek szczepionki''

Problem ze szczepionkami na Covid-19. Joanna Misiewicz: ''W poradni mamy 13 tys. pacjentów, a otrzymaliśmy 30 dawek szczepionki''
W konferencji nt. szczepień udział wzięli (od lewej) Janusz Cichoń, Joanna Misiewicz, Anna Wasilewska
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

26 stycznia odbyła się konferencja prasowa posłów Koalicji Obywatelskiej – Anny Wasilewskiej i Janusza Cichonia. Udział w spotkaniu wzięła także Joanna Misiewicz, olsztyńska radna oraz lekarz. Omawianym tematem był ograniczony dostęp do szczepionek.

Liczba zgonów, która mówi o tej strasznej chorobie, to jest 76 tys. więcej niż normalnie rokrocznie ludzi umierało. W samym Olsztynie to jest 328 osób więcej, czyli najprawdopodobniej ta śmiertelność spowodowana jest właśnie Covidem – powiedziała posłanka KO Anna Wasilewska.

Anna Wasilewska

Dodała, że pandemia nadal jest obecna, mimo zapowiadanego przez rząd programu szczepień.

Wszyscy czekaliśmy, że nadejdzie ten czas szczepień, gdy będziemy mogli szczepienie przyjąć, a potem nasze życie wróci do normalności. Jednak ze szczepieniami są ogromne problemy – przyznała posłanka.

Jej zdaniem system szczepień to narodowa porażka. Szczepienia powinny być rozdzielane przez POZ-y.

Dzisiaj mamy pierwszy dzień szczepień w naszej poradni. Wchodzą i wychodzą pacjenci, którzy zostają zaszczepieni. Zaczęliśmy szczepienia kilka minut po ósmej. Z przykrością muszę powiedzieć, że mamy tylko 30 szczepionek na cały tydzień – powiedziała lekarz Joanna Misiewicz, internista, specjalista medycyny rodzinnej z przychodni Pantamed.

Joanna Misiewicz

W przychodni stworzono dwa zespoły szczepieniowe. Dlaczego?

Wcześniej dotarły do nas informacje, że w tygodniu szczepień może być ok. 400 w tygodniu. Więc powołaliśmy takie dwa zespoły i te dwa zespoły mogłyby zaszczepić 60 osób dziennie, czyli 300 osób zaszczepionych tygodniowo – przyznała lekarz internista.

I dodała: – My dzisiaj zaszczepimy 30 osób. I to będzie koniec. Będziemy czekać na następną dawkę szczepionki. Jeżeli ją oczywiście dostajemy.

Misiewicz powiedziała, że pacjentów zapisanych na szczepienie w przychodni Pantamed jest ponad 1000. Pierwszego dnia, gdy ruszyły zapisy na szczepienia, do przychodni przyszło osobiście od godziny 6 ponad 300 osób i czekało na zapisy.

W poradni Pantamed jest ok. 13 tys. zapisanych mieszkańców.

Dostaliśmy tylko 30 szczepionek, a są w Olsztynie POZ-y, które mają 2 tys., albo trochę mniej zapisanych pacjentów. I jeżeli wyrazili chęć na szczepienia, też dostali 30 szczepionek. Frustracja pacjentów z naszej poradni jest o tyle większa, bo mamy dużo więcej pacjentów. Dystrybucja szczepionek jest źle pomyślana, nierówna – powiedziała Joanna Misiewicz.

Na koniec głos zabrał poseł Janusz Cichoń. Stwierdził, że rząd zrzuca odpowiedzialność na Unię Europejską, bo ona dokonywała zakupu.

Proponuję, żebyśmy przyjrzeli się procesowi negocjacji UE i Polski w tej sprawie. Zakupem szczepionek zajmował się Europejski Komitet ds. Bezpieczeństwa Zdrowotnego, w którym Polska ma swojego przedstawiciela. Na 16 spotkań tego komitetu w ubiegłym roku, 11 razy Polska była nieobecna – przyznał poseł Cichoń.

Dodał, że ów komitet doprowadził do tego, że 11 listopada Unia Europejska podpisała z Pfizerem umowę na 200 mln dawek szczepionki z opcją wykupu dodatkowych 100 mln, jeżeli okaże się, że wakcyna jest skuteczna.

15 grudnia Polska kupiła 16 mln dawek, ale 29 grudnia UE podpisała umowę na dodatkowe 100 mln dawek. My już w tym nie uczestniczyliśmy. Pytanie dlaczego tego rząd polski nie zrobił? – zapytał poseł KO.

Janusz Cichoń

Następnie, 8 stycznia UE podpisała kolejną umowę z Pfizerem na 300 mln szczepionek. Rząd polski skorzystał ostatecznie z tej możliwości i zakupił 25 mln dawek.

Podsumowując, powinniśmy mieć 51 mln dawek szczepionki w bardzo szybkim dostępie, a mamy 41 mln. Nie wiemy również tego, dlaczego rząd zrezygnował ze szczepionek Moderny. Są to wyraźne niedoróbki naszego rządu – zakończył poseł Cichoń.

Galeria

Komentarze (20)

Dodaj swój komentarz