Poznaliśmy nazwisko nowego wiceprezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie

Poznaliśmy nazwisko nowego wiceprezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Kariera Marcina Czapskiego na myśl może przywieść Nikodema Dyzmę. W ciągu kilku miesięcy z zastępcy szefa prokuratury awansował na prezesa Sądu Rejonowego w Działdowie. W piątek (24 czerwca) został zaś powołany na stanowisko wiceprezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie. Co łączy go z nowym prezesem, Michałem Lasotą? 

Od poniedziałku 20 czerwca nowym prezesem Sądu Okręgowego w Olsztynie jest Michał Lasota. Jego nominacja wzbudziła duże kontrowersje - przez wiele lat był współpracownikiem ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry. O nominacji pisaliśmy więcej w artykule Jest nowy prezes Sądu Okręgowego w Olsztynie. Powołał go Zbigniew Ziobro

Nominacja Michała Lasoty na prezesa SO spowodowała zrzeczenie się funkcji przez dotychczasowego wiceprezesa i rzecznika prasowego, Olgierda Dąbrowskiego-Żegalskiego. W opublikowanym przez niego oświadczeniu czytamy: 

Szanując fakt, że prawem każdego nowego prezesa sądu jest dobranie sobie współpracowników, którzy będą realizowali jego wizję kierowania sądem, w tym również politykę informacyjną, uznałem, że moja rola (misja) w tym zakresie się wyczerpała. Dziękuję za wsparcie wszystkim, na których zaufanie i życzliwość mogłem liczyć (...). Nowemu kierownictwu Sądu Okręgowego w Olsztynie życzę sukcesów w zarządzaniu naszym Sądem, realizacji misji stania na straży niezależności sądów i zasad wynikających z roty ślubowania sędziowskiego. 

Na stanowisko nowego wiceprezesa sądu powołany został Marcin Czapski. Kariera sędziego budzi jednak duże kontrowersje. Zaczynał od posady prokuratora w Nowym Mieście Lubawskim. We wrześniu 2018 wziął udział w konkursie na sędziego, gdzie jego kandydaturę poparła większość opiniujących. Nominację sędziowską otrzymał 20 lutego, a już kilkanaście dni później został powołany na prezesa Sądu Rejonowego w Działdowie. Staż sędziego Czapskiego wynosił więc... trzy tygodnie. 

Według doniesień medialnych, awans Czapskiego można przypisać znajomościom. W czasie gdy pełnił on funkcję prokuratora w Nowym Mieście Lubawskim, prezesem tamtejszego sądu okręgowego został Marcin Lasota. Za ten awans także można obwiniać "plecy" - Lasota był pełnomocnikiem prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie, Macieja Nawackiego, w czasie gdy ten starał się dołączyć do Krajowej Rady Sądownictwa. 

Marcin Czapski orzekał w sprawie prokurator Barbary Mik, oskarżonej o publikowanie materiałów na łamach "Rzeczpospolitej" bez zgody prokuratury. Nowy wiceprezes olsztyńskiego Sądu Okręgowego uzasadniał wyrok słowami: "Gwarantowana konstytucyjnie swoboda wypowiedzi ma ograniczenia, a służba w prokuraturze oznacza wiele ograniczeń". Według środowiska sędziowskiego, sam fakt że uczestniczył w tym procesie powinien dyskwalifikować go z pełnienia funkcji w sądach. 

Zanim poznaliśmy nazwisko nowego wiceprezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie, w mediach przewijało się nazwisko Tomasza Kosakowskiego. Został sędzią po tym, jak wpłacił 12,5 tysiąca złotych na fundusz wyborczy PiS. Szerzej sprawę opisywaliśmy w artykule Adwokat z Olsztyna zostanie sędzią. Wpłacił pieniądze na fundusz PiS. Co dalej z sędzią Juszczyszynem?. Dodatkowo, przez 12 lat (od 2007 do 2019) był on działaczem Prawa i Sprawiedliwości. Z członkostwa w partii zrezygnował dopiero w momencie, w którym zaczął ubiegać się o urząd sędziego.

2147382000

Komentarze (13)

Dodaj swój komentarz

 • ZYTA 2022-06-29 00:35:18 83.23.*.*
  Obejrzałam dzisiaj wiadomości w TVP info jestem zdruzgotana takiej nienawiści wobec opozycji nie było nawet za PRL. Sączą ten jad i manipulują. Pokazał się Pereira i Karnowski.oraz inni wazelinarze. Tak będzie też w sądzie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • Służba cywilna 2022-06-28 07:29:08 31.0.*.*
  Już od paru lat dojna zmiana wyszukuje w różnych urzędach takie sprzedajne .... i oferuje drogę szybkiego awansu na sędziego. Za wszelką cenę chcą przejąć 3 władzę w Polsce, żeby potem mierni, ale wierni wydawali wyroki zgodnie z linią i na rozkaz partii.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 0
 • West 2022-06-27 15:45:30 92.40.*.*
  Jestem ciekaw, gdzie te pisofskie BMW znajdą pracę, po upadku Kaczego reżimu. Jedyne co mi przychodzi na myśl, to Bieszczady!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 1
 • Numanituzalisław 2022-06-27 15:22:10 162.255.*.*
  MIchał czy Marcin (tfu) Lasota? Bo redahtor nie mogą się zdecydować w tem tekście.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • X 2022-06-27 14:11:20 5.184.*.*
  Już ponad rok czasu czekam na wyznaczenie terminu rozprawy , ile można Do roboty się weźcie a nie stołkami się zajmujecie
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
 • Warmia 2022-06-27 14:07:17 83.23.*.*
  Czyli towarzystwo wzajemnej adoracji. No cóż są ludzie,klamki i parapety. Szczere wyrazy współczucia środowisku olsztyńskich sędziów. Dodatkowo w pakiecie mają jeszcze tuza intelektu niejakiego Nawackiego.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 0
 • podolsztyński 2022-06-27 12:46:28 176.221.*.*
  Czyli nominatów Zbynia ZERRO wysyp ; szkoda nafty na te obskuranckie Typy - co sobą reprezentują każdy widzi .........
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 0
 • ***** *** 2022-06-27 09:32:24 83.15.*.*
  A Kogo to obchodzi !? pisowskie układy!!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 1
2147382000