Czy ''jedynką'' Koalicji Obywatelskiej będzie Paweł Papke?

Czy ''jedynką'' Koalicji Obywatelskiej będzie Paweł Papke?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Dowiedzieliśmy się, że w okręgu wyborczym Olsztyn z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w nadchodzących wyborach kandydować będą obecni posłowie tego ugrupowania. PiS zatem już powoli odkrywa karty. Pojawiły się także nieoficjalne głosy, że rywalem prof. Wojciecha Maksymowicza („jedynki” na liście PiS) ma być Paweł Papke z Koalicji Obywatelskiej. Co na to sam zainteresowany?

Prawo i Sprawiedliwość wyprzedziło inne ugrupowania ogłaszając w lipcu „jedynki” na swoich listach. Wiemy już na pewno, że w okręgu wyborczym w Olsztynie pierwszym kandydatem będzie neurochirurg prof. Wojciech Maksymowicz.

Profesor jest doradcą wicepremiera Jarosława Gowina. W środowisku związanym z prawicą nieoficjalnie mówi się, że kandydatem do Sejmu z list PiS jest także Michał Wypij, obecnie radny miasta Olsztyna, który jest jednocześnie liderem ugrupowania Jarosława Gowina – Porozumienie – na Warmii i Mazurach.

Nie mogę tego potwierdzić, gdyż listy nie są jeszcze do końca ustalone. Mogę powiedzieć jedno, na pewno będą startować wszyscy parlamentarzyści – zapewnił Michał Wypij.

Chodzi o Iwonę Arent, Jerzego Gosiewskiego, Wojciecha Kossakowskiego i Jerzego Małeckiego.

Michał Wypij zapowiada, że będzie to najsilniejsza lista Prawa i Sprawiedliwości w historii olsztyńskiego okręgu.

Z kolei Platforma Obywatelska, która wraz z innymi podmiotami przystąpi do zbliżających się wyborów pod nazwą Koalicja Obywatelska, jak dotąd nie opublikowała nazwisk kandydatów. Z nieoficjalnych informacji wynika, że „jedynką” może zostać Paweł Papke, były siatkarz AZS-u oraz reprezentacji Polski. Co prawda tu jeszcze nic nie jest pewne.

Mogą zmienić kandydata, ale wątpię, bo nie mają lepszego – dodał Michał Wypij.

Postanowiliśmy dowiedzieć się czegoś więcej u samego polityka z Koalicji Obywatelskiej. Nie ukrywał, że złożył akces startu w jesiennych wyborach, jednakże tłumaczy, że o ostatecznym kształcie list zadecyduje zarząd.

Decyzje zapadną, gdy w połowie sierpnia zbierze się zarząd regionu. Trzeba pamiętać, że mamy koalicje z różnymi podmiotami i listy jeszcze nie zostały utworzone – powiedział w rozmowie z nami Paweł Papke.

Nadal także nie wiadomo z jakiej listy wystartuje Andrzej Maciejewski, poseł z ramienia Kukiz'15. Jedno jest pewne: na pewno nie z ugrupowania, którego jest członkiem. Poseł w niedawnej rozmowie z nami powiedział, że ma kilka opcji do wyboru włącznie z rezygnacją z polityki. Chociaż jest człowiekiem o konserwatywnych poglądach, któremu bliżej do Prawa i Sprawiedliwości niż do Platformy Obywatelskiej, na jego ostateczną decyzję jeszcze będziemy musieli poczekać.

Przypomnijmy , że w poprzednich wyborach parlamentarnych, które odbyły się w 2015 roku, jako pierwsi ze swoich list startowali:

PO - Janusz Cichoń,
PiS - Iwona Arent,
Kukiz '15 - Andrzej Maciejewski, 
Zjednoczona Lewica - Tadeusz Iwiński, 
PSL - Pasławska Urszula, 
Nowoczesna - Mirosław Pampuch.

Komentarze (12)

Dodaj swój komentarz

 • Babcia 2019-07-26 13:16:18 37.47.*.*
  Kiedy monopol na władzę miała PZPR i PSL wielu kandydatow startowało z ich list. Po 1989 roku jak powstały inne partie to kandydaci mieli wybór. Taki pluralizm. Taka demokracja. Najgorsze jest to że wielu jest jak ,,chorągiewek na wietrze". Z której strony zawieje to się bagnie. Ideowcy są wierni sobie i ideałom. Większość tych chorągiewek dzisiaj jest w PO. Byli w Solidarności, później w Unii Wolności później w PO. Na takich nigdy nie zagłosuję.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • r4 2019-07-26 10:24:43 212.87.*.*
  smutne to, że wszystkie ... przyklejają się do list PIS
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • JestemZA 2019-07-25 13:45:44 79.190.*.*
  Widać od razu,że w komentarzach odezwali się sami regionalni, polityczni specjaliści. Czasami nie musi być widać, ważne, co robi... Jakiś powiew świeżości i skuteczności - oby tak się stało - trzymam kciuki.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 2
 • Ryszard Ochódzki 2019-07-25 09:33:04 83.6.*.*
  Widzę, że Platforma stawia na sport. Frankowski, Papke... słabo widzę ten mecz.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
 • henrykk 2019-07-25 08:32:38 83.17.*.*
  Papke, którego praktycznie wcale nie było widać? :) Koalicja pokazała po raz kolejny, co sądzi o swoich wyborcach. Najpierw Frankowski, który nie jest politykiem, tylko piłkarzem, a teraz Papke z jedynki.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
 • gregs 2019-07-24 22:04:13 95.160.*.*
  Paweł Papke? A co on zrobił dla Olsztyna i Polski przez swoje poprzednie dwie kadencje? To człowiek cień, a takich własnie wybierają platfusy POpaprane.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 6
 • Młoda 2019-07-24 14:41:11 5.173.*.*
  do henry k@ Z całym szacunkiem. Gdyby napisał Pana słowa Pan Ryszard Ochódzki to szybciej uwierzyłabym w ich prawdziwość. Pan Wypij będzie (może) graczem. A wytrawnym graczem moze za 20 lat. Na sukces trzeba sobie zapracować. Dotyczy to człowieka a nie partii.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 1
 • dziadek 2019-07-24 14:25:29 5.172.*.*
  poprzednio PO miała dobrego posła z Ełku
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 4
 • Babcia 2019-07-24 14:17:49 5.173.*.*
  Kim jest Pan Paweł Papke? Kiedyś, mimochodem, przeczytałam, że związany był że sportem. Ale przez kilka ostatnich lat jakoś cisza o nim. PO nie ma szczęścia na Warmii do posłów i senatorów. Spadochroniarze wygrywają na tym terenie. Dobrze że lewica odeszła od PO. PO pożera własne dzieci. Przy okazji sama umiera. Szkoda. Kiedyś kibicowalam temu ugrupowanie. Na miano partii nie zasługują.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 5
 • henry k 2019-07-24 14:12:17 195.136.*.*
  Ale ten Wypij to gracz.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 13