Dziś jest: 25.06.2024
Imieniny: Doroty, Łucji, Wilhelma
Data dodania: 2023-12-21 18:30

Redakcja

Planetarium w Olsztynie z kosmicznym sprzętem. "To jak przesiąść się z wysłużonego opla do ferrari"

Planetarium w Olsztynie z kosmicznym sprzętem.
OPiOA realizuje projekt "Śladami Mikołaja Kopernika". Jednym z jego etapów było kupno i montaż nowoczesnego sprzętu projekcyjnego.
Fot. UM Olsztyn

Pierwsi widzowie już oglądają projekcje z wykorzystaniem nowych urządzeń. Olsztyńskie planetarium po kilku tygodniach przerwy ponownie zaczęło przyjmować gości.

reklama

Instytucja realizuje projekt "Śladami Mikołaja Kopernika". Jednym z jego etapów było kupno i montaż nowoczesnego sprzętu projekcyjnego.

- Właśnie zainstalowany system zastąpił urządzenia służące olsztynianom i gościom od 2012 roku - przypomina prezydent Piotr Grzymowicz. - Aby móc oferować nadal propozycje na najwyższym poziomie, musimy dotrzymywać kroku postępowi technologicznemu. Zainstalowany właśnie system jest jednym z najczęściej wykorzystywanych w planetariach na świecie.

Pierwsze pokazy zachwyciły olsztyńską publiczność. Widzowie, porównując prezentacje realizowane z wykorzystaniem poprzedniego sprzętu oraz właśnie oddanego do użytku, podkreślają, że zmiana jakościowa jest diametralna. Także władze Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego są zadowolone ze zrealizowanego zadania.

- To jakby przesiąść się z wysłużonego opla do ferrari - obrazowo porównuje dyrektorka OPiOA, Magdalena Pilska-Piotrowska. - Cały czas uczymy się nowego systemu. Mieliśmy do wyboru łatwiejszy w obsłudze, ale dający mniejsze możliwości albo bardziej skomplikowany, lecz jednocześnie oferujący szerszy wachlarz rozwiązań. Cieszę się, że podeszliśmy do sprawy ambitnie i postawiliśmy na drugie rozwiązanie.

Jednocześnie trwają prace związane z modernizacją Obserwatorium Astronomicznego oraz przygotowaniem nowych wystaw. Wieża ciśnień będzie oddana ponownie do użytku 5 stycznia.

[strona Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego]

Źródło: UM w Olsztynie

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

  • frrdd 2023-12-22 08:03:51 95.160.*.*
    A co tam się wydarzyło wczoraj na skrzyżowaniach w Olsztynie? Nic nie piszecie. Znowu atak hakerski był? hahhhaha..... Czy system się zesrał bo ruszyły testy nowych linii grzymobusów?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 1
  • [email protected] 2023-12-21 18:56:48 2a01:11cf:4008:*
    Szkoda że z Telewizji którą nam Polakom wszystkim zabrano o tym się nie można dowiedzieć......
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 18

www.autoczescionline24.pl