Piotr Ikonowicz, Społeczny Rzecznik Praw Obywatelskich, interweniował w Olsztynie [WIDEO]

Piotr Ikonowicz, Społeczny Rzecznik Praw Obywatelskich, interweniował w Olsztynie [WIDEO]
Piotr Ikonowicz przed jednym z marketów na terenie Olsztyna
Fot. Społeczny Rzecznik Praw Obywatelskich / Facebook

Znany lewicowy działacz, obecnie pełniący funkcję Społecznego Rzecznika Praw Obywatelskich, Piotr Ikonowicz przyjechał do Olsztyna, aby wesprzeć pracowników jednego z supermarketów w walce z mobbingiem i o prawa pracownicze.

Jesteśmy tutaj dlatego, że źle się dzieje w tym przedsiębiorstwie. Pracownicy są źle traktowani, upokarzani, zmuszani do pracy po godzinach, a za nadgodziny im się nie płaci. Chcę, żebyście państwo usłyszeli od pracowników o warunkach pracy w tym zakładzie. Nie wytrzymali i się zwolnili – powiedział Piotr Ikonowicz.

Następnie głos zabrali byli pracownicy sklepu.

Pani kierownik ubliżała nam. Nasze godziny pracy były dziwnie ewidencjonowane, a nasze wynagrodzenia nie były do końca wypłacane, nie otrzymaliśmy całego wynagrodzenia – powiedziała jedna z kobiet.

W pracy trzeba było być przed godziną 6, a najlepiej o 5.30. Powinniśmy wychodzić o 13.30, jak zaczyna się druga zmiana, a wychodziliśmy czasami o 15 lub 16. Robiliśmy dopóki nie skończyliśmy tego, co miała zrobić pierwsza zmiana. Towar nie mógł leżeć na magazynie, musiał być w całości rozłożony na sklepie – przyznała druga była pracownica.

I dodała: – No i wszyscy bali się przychodzić do pracy. Myślę, że kierowniczka nie jest świadoma, że krzywdziła ludzi. Padały wyzwiska. Każdy chował się na sklepie. Wykonywał zadania, żeby nie spotkać Karoliny.

Za nadgodziny nie było w ogóle płacone. Mięso było sprzedawane nieświeże. Każdy miał wołać na kierowniczkę „Królowa” – przyznał mężczyzna.

Jeżeli coś jej się nie podobało, to były krzyki, wyzwiska, groźby, że zostaniemy zwolnieni. Że ona wszystko może, a my nie mamy żadnych praw – dodał drugi mężczyzna.

Następnie Piotr Ikonowicz zapytał byłych pracowników sklepu, czy nadużywają alkoholu. Wszyscy zaprzeczyli. Ikonowicz powiedział, że rozmawiał z przedstawicielem marketu, który powiedział, że byli pracownicy, którzy źle mówią o firmie, nadużywają alkoholu.

Na miejscu był także lewicowy działacz Łukasz Michnik, który postanowił w Olsztynie otworzyć biuro Społecznego Rzecznika Praw Obywatelskich.

Zgłosili się do mnie byli pracownicy, aby opowiedzieć o skandalicznych, tragicznych warunkach pracy, które panują w tej firmie. Usłyszałem wtedy naprawdę przerażające opowieści o miejscu, w którym poniżanie pracownika było na porządku dziennym, o miejscu, w którym eksploatowano pracowników obowiązkowymi nadgodzinami, za które nie dostawali pensji, gdzie ściągano ich w dni wolne do pracy, a każda rozmowa o urlopie kończyła się awanturą. Tu towar był ważniejszy od ludzi – powiedział Łukasz Michnik.

Dodał, że jest w kontakcie z 10 byłymi pracownikami. Powiedział także, że zgłosić się mogą także obecni pracownicy, jeżeli ich prawa są nadal łamane.

Martyna Morawska, prawniczka, wystosowała w tej sprawie pismo do Państwowej Inspekcji Pracy.

Występujemy z zawiadomieniem i wnioskiem o podjęcie czynności kontrolnych. W związku z licznymi naruszeniami ze strony pracodawcy, inspektor pracy zbada m.in. czy nie dochodziło po stronie pracodawcy do potrąceń niezgodnych z kodeksem pracy, czy zachowana była stawka minimalna, czy pracodawca wdrożył procedurę antymobbingową a także czy na terenie zakładu pracy były zawierane umowy cywilnoprawne zamiast umowy o pracę – przyznała Morawska.

Jeżeli inspektor stwierdzi naruszenia, wówczas PIP może nałożyć na pracodawcę mandat karny w wysokości do 2 tys. zł, natomiast jeżeli chodzi o to czy umowy cywilnoprawne były zawierane w miejsce umowy o pracę, wówczas do sądu trafi wniosek o stwierdzenie stosunku pracy.

Na razie próbujemy wywrzeć nacisk na kierownictwo firmy, żeby się opamiętało i zaczęło ludzi traktować po ludzku. Nie ukrywam, że będziemy inspirować i inicjować o powstanie komisji zakładowej związku zawodowego – dodał Ikonowicz.

Następnie zgromadzeni weszli do marketu. Piotr Ikonowicz porozmawiał z kilkoma pracownikami sklepu, którzy twierdzili, że dostają dodatkowe wynagrodzenie za nadgodziny, a z kierowniczką się dobrze współpracuje. Na koniec głos zabrał właściciel marketu.

Gdyby była sytuacja taka, że ktoś nie miał płacone za nadgodziny, miałby na to dowody, to byśmy się spotkali w sądzie, a ja bym przegrał sprawę – powiedział właściciel sklepu.

 

Jesteśmy w Olsztynie, walczymy o prawa wyzyskiwanych pracowników Intermarche

Opublikowany przez Społeczny Rzecznik Praw Obywatelskich Środa, 14 lipca 2021
Galeria

Komentarze (39)

Dodaj swój komentarz

 • Więcej napisz w wyszukiwarce: GOWORK OPINIE KOOPRESS 2021-07-19 10:57:14 188.146.*.*
  W KOOPRESSIE NA LUBELSKIEJ NIE DOSTANIESZ UMOWY O PRACĘ JEŚLI NHE MASZ GRUPY INWAKIDZKIEJ. BO ZAKŁAD NIE MA ZA CIEBIE DOTACJI PFRON A PREZES NIE ZBIERZE OPINII JAKI Ź NIEGO FILAMTROP! A LUDZI MAJĄCYCH UMOWĘ -ZLECENIE WYRZUCA SIE W OSTATNI DZIEŃ JEJ OBOWIĄZYWANIA!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • . 2021-07-16 14:48:23 81.190.*.*
  W Polsce Lewica się skończyła. Z jednej strony mamy tzw. "kawiorową lewicę", czyli tłuste koty przeważnie z SLD, których jedynym celem jest dobre życie na brukselskim garnuszku, z drugiej - "kawiarnianą lewicę", czyli bandę oszołomów, niezhańbionych pracą, potrafiących tylko bredzić o jakiejś rewolucji. Resztki honoru lewicy ratuje garstka ludzi pokroju Ikonowicza, którym jeszcze na ludziach po prostu zależy. Smutne jest to, że lokalni działacze lewicowi mieli na to wywalone. O prawa pracownicze musiał się upomnieć działacz z Warszawy, bo nawet takiej gwieździe jak Falej nie chciało się ruszyć czterech liter.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • Sporo się wydarzyło w tej pracy 2021-07-16 12:08:51 5.184.*.*
  A to ciekawe, przecież już przegraliście sprawę w sądzie z pracownikiem między innymi za terminy przydatności, chodzi o produkty dziecięce. Proszę aby rzecznik to sprawdził, dużo się dowie o postępowaniu kierowniczki. Mogę swoje dodać, a będzie gorąco.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • Pozdr z Kauflanda 2021-07-15 21:07:23 188.146.*.*
  A w Kauflandzie nowa menadżer -Jolanta L doprowadzila tymi i innymi metodami że niejedni odeszli, a w ich miejsce naprzyjmowała swoje koleżanki z byłego TESCO!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • Megi 2021-07-15 11:57:31 178.42.*.*
  a ten Pan w białej koszulce to żaden kierownik tylko Prezes całego tego burdelu który obstawał za kierowniczka i nie dał na niego złego słowa powiedzieć. Razem spędzają weekendy i wyjazdy. A żona prezesa która jest prokurentem kłamie na każdym kroku i obiecuje złote góry aby tylko nie odejść z pracy. I przez to no stop się kłóci z kierowniczka. Bo kierowniczka chce wyrzucać ludzi a prezesowa zatrzymać.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 1
 • Jola 2021-07-15 11:43:07 178.42.*.*
  Cos w tym jest skoro nawet jej siostra rodzona razem nią nie chciała pracować i uciekła od niej czym prędzej
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 1
 • Krzychu 2021-07-15 11:37:02 178.42.*.*
  Pracowałam tam ok 5 lat i mobbing był na porządku dziennym. Ponizanie, wyzywanie pracowanie ponad siłę aby tylko premie wyrobić a co do wypłaty okazywało się że premii brak bo Pani Kierowniczka wstała lewa nogą i nie będzie. I codzienne sie wychwalanie jakbyście zarabiali tak jak ja to by was było was stać na taki samochód i ciuszki. I tylko wychwalanie sie jak ja zajebiście wyglądam a tak naprawdę wrak człowieka kostucha bez życia osobistego.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 0
 • Bożena Tęczowy Las 2021-07-15 11:11:09 88.156.*.*
  Po tym artykule już więcej nie zrobię zakupów w Intermarche.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 1
 • Pracownik 2021-07-15 10:03:39 192.241.*.*
  To jest totalna bzdura. Wymysłily to dwie typiary, którym nie chciało się pracować. Karolina zwracała im uwagę bo cały dzień albo plotkują albo nos w telefonie i Facebook. Wszyscy wiemy o kogo chodzi. Gówniary przyszły i myślały że wystarczy tylko dupą machać i wypłatę zbierać. To nie ten zawód, idźcie do lasu zarabiać. To jest właśnie problem z młodymi ludźmi, którym nie chce się nic. Jak im zwrócisz uwagę to masz oskarżenia o mobbing.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 9
 • erfg 2021-07-15 06:43:53 77.111.*.*
  pracownicy citi nie bójcie sie, nie dajcie sie zastraszyć ! też idzcie do Inspekcji Pracy, Ikonowicza !
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 1
2147382000
2147382000