OZK zostanie sprzedane mimo sprzeciwu radnych PiS. Czy basen przy Głowackiego czeka ten sam los?

OZK zostanie sprzedane mimo sprzeciwu radnych PiS. Czy basen przy Głowackiego czeka ten sam los?
Radni podczas sesji zagłosowali za sprzedażą spółki OZK. Czy basen przy ul. Głowackiego również zostanie sprzedany?
Fot. OSiR Olsztyn

Radni z ramienia Prawa i Sprawiedliwości są przeciwni sprzedaży spółki Olsztyński Zakład Komunalny Sp. z o.o. Argumentowali to tym, że poprzez sprzedaż spółki wzrosną koszty wywozu szpitalnych odpadów. Radni koalicji rządzącej jednak podjęli decyzję o sprzedaży OZK. Pieniądze z niej mają być przeznaczone m.in. na modernizację hali Urania. Pojawiły się też pogłoski, że sprzedany może zostać basen przy ul. Głowackiego. Prezydent w tym przypadku nie chciał się jednoznacznie wypowiedzieć.

Na sesji rady miasta Radosław Nojman złożył wniosek o zdjęcie z porządku obrad projektu uchwały ws. wyrażenia zgody na zbycie udziałów miasta w spółce Olsztyński Zakład Komunalny Sp. z o.o. Za było 8 radnych, przeciw 13.

Dlatego też radni pochylili się nad tą uchwałą. Ale zanim do tego doszło, rozgorzała dyskusja.

Prezydent Piotr Grzymowicz powiedział, że spółka osiągała przychody rzędu 15 mln zł do 2015 roku, następnie zadania do niej należące, a co za tym idzie również przychody, zostały przeniesione do nowego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi.

Sprawę pogorszył fakt, że w sierpniu 2019 roku przestała funkcjonować instalacja utylizująca odpady medyczne i weterynaryjne.

W momencie, gdy spółka musiała je oddawać do utylizacji w Gdańsku czy Bydgoszczy, koszty znacząca wzrosły. Obniżały wynik, które spółka mogła generować – powiedział prezydent Piotr Grzymowicz.

Dodał także, że sprzedaż spółki mogłaby pomóc w realizacji środków i zadań oczekiwanych przez mieszkańców. Na jakie cele? Może tu chodzić m.in. o nową halę Uranię.

Ta spółka praktycznie nie świadczy usług na rzecz gminy, bo wszystko to realizuje nowy ZGOK funkcjonujący od 2015 roku. Nie mamy 30-40 mln, żeby wyłożyć do budowy instalacji unieszkodliwiania odpadów medycznych. To nie jest zadanie własne gminy – dodał prezydent Grzymowicz.

To właśnie kwestia spalarni odpadów niebezpiecznych została podchwycona przez Jarosława Babalskiego, który wypowiedział się w imieniu radnych Prawa i Sprawiedliwości. Wspomniał o tym, że ta spalarnia była jedyną w województwie warmińsko-mazurskim.

Wydaje się, że awaria pieca przypieczętowała los OZK. Agonia OZK trwała ponad 4 lata, mimo że zarząd OZK realizował swoje zadania. To radni koalicji rządzącej miastem zdecydowali o losie OZK. Rękoma radnych pan prezydent jako organ wykonawczy chce sprzedać niezwykle ważny dla miasta majątek zorganizowany i działający jako przedsiębiorstwo. Uważamy za konieczne pilne przeprowadzenie audytu zewnętrznego OZK, pilne podjęcie działań naprawczych – powiedział radny Babalski.

Do tych słów odniósł się Piotr Grzymowicz. Wyjaśnił, że miasto nie podjęło działań modernizacji spalarni, ponieważ to nie jest zadanie własne gminy.

Zadaniami własnymi są środki na edukację, oświatę, na które nam i tak brakuje. Przecież w Polsce funkcjonują komercyjne instalacje. Nie znam żadnej samorządowej – odpowiedział Piotr Grzymowicz.

Prezydent dodał, że całkiem możliwe, że nowy nabywca sam zmodernizuje istniejącą instalację.

Jestem przekonany, że tak samo będzie w tym przypadku, bo ktoś tą niszę będzie musiał wypełnić – powiedział.

Podczas sesji radna Monika Rogińska-Stanulewicz zapytała prezydenta o to, czy miasto w związku z modernizacją hali Uranii, zamierza także sprzedać m.in. basen na ul. Głowackiego.

Piotr Grzymowicz w tym przypadku nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi.

Musimy zabezpieczyć wkład własny. Analizujemy różne rozwiązania przy uszczupleniu dochodów miasta. Pieniędzy nam ubywa i chcąc realizować zadania, musimy poszukiwać nowych źródeł finansowania – przyznał.

Komentarze (26)

Dodaj swój komentarz

 • Kamil 2020-03-02 15:24:36 5.173.*.*
  Brawo dla prezydenta! Spółka niepotrzebna - sprzedać. Nie mnożyć bez sensu stanowisk kierowniczych!!!!!!
  Odpowiedz Oceń: 1 2 Zgłoś treść
 • Basen 2020-02-27 22:17:36 88.156.*.*
  Pan prezydent już podjoł decyzję co do sprzedaży basenu. Zaraz OSIR stanie się spółką i wtedy już tylko zostaje prosta do sprzedaży gdyż basen będzie nierentowny i nie przydatny ale trzeba napisać też dlaczego tak ponieważ nie ma klas 2 które uczyły się pływać a teraz jeszcze wszystkie klasy pływackie w sp 2 i sp 10 mają być do wygaśnięcia. Tak to się rozwija sport i rekreacje w Olsztynie
  Odpowiedz Oceń: 7 1 Zgłoś treść
 • Nicram 2020-02-27 18:14:06 37.248.*.*
  Zobaczycie, że jak nie odwołają arbuza to teren przy Ukielu też przekształca w spolke. Mówię to ja - Marcin
  Odpowiedz Oceń: 3 0 Zgłoś treść
 • Młoda 2020-02-27 17:00:03 37.47.*.*
  W większości wypadków im dziwniejsza wydaje się sprawa, tym banalniejsze rozwiązanie. W tym wypadku chodzi prawdopodobnie o sprzedaż gruntu pod budynkami. Same budynki są niewiele warte. Grzymowicz nie jest biznesmenem. Ten nie mówiłby przed sprzedażą na cały świat że firma jest bankrutem. Tak postępuje ten kto chce dać jasny sygnał: potrzebuje pieniędzy i wezmę kazdy grosz. Wyprzedaż w PRL miała miejsce w latach 90- tych. Olsztyn jako opóźnione miasto doświadcza tego obecnie. Był Stomil, teraz OZK. Za chwilę basen a później MPK. Po mnie choćby potop, chciałoby się rzecz...
  Odpowiedz Oceń: 6 1 Zgłoś treść
 • ll 2020-02-27 10:42:34 31.0.*.*
  "Przecież w Polsce funkcjonują komercyjne instalacje. Nie znam żadnej samorządowej – odpowiedział Piotr Grzymowicz." A kto jest odpowiedzialny za powstanie OZK, kosmici?
  Odpowiedz Oceń: 4 0 Zgłoś treść
 • Fuzzy 2020-02-27 08:39:44 188.147.*.*
  ".....w 2019 przestała funkcjonować instalacja utylizująca odpady", znaczy że co... odmówiła posługi, czy wyjechała do innego miasta? Czyżby koszty przywrócenia jej funkcjonalności były naprawdę tak wysokie, że lepiej wozić wszystko (aby spalić) ponad 160km w jedną stronę, nie mówiąc o wynikających z tego ryzykach? I jak to jest, że pomimo ostatnich 5 lat gospodarczej prosperity, dochody budżetu Olsztyna realnie spadają? Czy to przez przypadek nie dzięki wspaniałemu klimatowi gospodarczemu i przychylności dla inwestycji w Naszym mieście powstają wyłącznie dwukrotnie przecenione mieszkania (a ich rynkiem dziwnym trafem dzielą się od lat wyłącznie trzy firmy)... a przedsiębiorcy wieją z do sąsiednich gmin ergo od razu lokalizują tam swoje siedziby.... Gdzie nie spojrzeć to syf, kiła i marnotrawstwo....
  Odpowiedz Oceń: 5 1 Zgłoś treść
 • Rt 2020-02-27 07:41:21 31.0.*.*
  Referendum a odnośnie tej spółki przypomnę ze rządzi nią człowiek z nadania platformy a jak rządzi platworma z prezydentem który ma zarzuty widać gołym okiem pogonmy ich dla dobra Olsztyna
  Odpowiedz Oceń: 7 3 Zgłoś treść
 • mm2 2020-02-27 07:36:55 83.5.*.*
  basen na Głowackiego już do się nie nadaje do korzystania z niego. Największą wartość ma działka bo sam budynek to ruina
  Odpowiedz Oceń: 5 3 Zgłoś treść
 • Olo 2020-02-27 06:34:36 109.241.*.*
  Komu potrzebna ta ruina ba Głowackiego? Mikro basen, gdy jest w mieście olimpijski i uniwersytecki. Ciasnota, budynek wyeksploatowany i niefunkcjonalny. Kolejne sentymenty jak przy likwidacji 15tki. Prowincjonalne myślenie.
  Odpowiedz Oceń: 4 10 Zgłoś treść
 • hilton to kupi 2020-02-26 20:12:11 88.156.*.*
  oczywiście że basen zostanie sprzedany. jest już kupiec. hampton by hilton hotel z pobliskiego centaurusa z przyjemnością zrobi z tego basen dla gości hotelowych. ze szkodą dla mieszkańców.
  Odpowiedz Oceń: 6 4 Zgłoś treść