[OPINIE] Grzymowicz zatańczy i zaśpiewa?

[OPINIE] Grzymowicz zatańczy i zaśpiewa?
"Stary" wjazd do Olsztyna od strony Szczytna
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Wiele komentarzy wzbudził zapis z konferencji prasowej prezydenta Olsztyna, który został opublikowany w informacji pod tytułem "Budżet Olsztyna. Jesteśmy pod ścianą!". Z reguły nasi czytelnicy krytykowali działania władz miejskich zarzucając im niegospodarność i małą dbałość o miejski budżet. Bo temu właśnie była poświęcona konferencja.

Podstawowym problemem, z jakim obecnie borykają się samorządy w całej Polsce, nie tylko Olsztyn, są nakładane przez rząd kolejne zadania, bez zabezpieczania na to środków finansowych. To tak jakby teściowa powiedziała do ukochanego zięcia: dziecko drogie, bardzo bym chciała pojechać na wczasy na Malediwy. Nie mam jednak internetu. Ty więc załatw wszystko. Oczywiście pieniędzy, zięciu kochany, też nie mam. Zapłać więc ty. Kiedyś może ci oddam.

Wszystkie samorządy najwięcej muszą dopłacać do oświaty. W Olsztynie to jest ponad 200 milionów złotych. A ja tak się zastanawiam, dlaczego w latach dziewięćdziesiątych, gdy oświatą zarządzał bezpośrednio minister oświaty, to władze z Warszawy utrzymywały szkoły w 100%. Po przekazaniu zaś (obligatoryjnym!) oświaty w ręce samorzadów subwencje oświatowe są (w stosunku do potrzeb!) coraz mniejsze.

Obecny rząd obniżył podatki PIT i CIT. Tyle, że „zapomnieli” w stolicy, iż te właśnie podatki są jedną z podstaw dochodów własnych gmin. Może więc przy zmniejszonych podatkach, należałoby zwiększyć choćby procentowy udział samorządów w daninach podatkowych. Tego jednak pomysłu nikt w Warszawie podejmować zamiaru nie ma. Dziwnym też trafem władze centralne zaczęły majstrować przy podatku dochodowym, a nie zajęły się choćby zmniejszeniem VAT. Tyle, że VAT w całości idzie do budżetu centralnego, a podatki dochodowe to już w sporym procencie dochody samorządów. Czyli Beata Szydło, Mateusz Morawiecki (a może jeszcze ktoś) chcieli być dobrzy dla wyborców (zmniejszając podatki), ale uczynili to nie swoim kosztem!

Przeciwnicy działań obecnego prezydenta Olsztyna mają mu za złe niektóre inwestycje – tramwaje, remont hali Urania. Nikt jednak nie wskazuje, co powinno być budowane w zamian. A może w ogóle nic nie powinno być budowane? Tyle, że wtedy pewnie ciż krytycy krytykowaliby brak inwestycji. Władze miejskie wystąpiły zaś (jak oświadczył prezydent) do wojewody o zwrot wysupłanych z budżetu miasta kwot, przeznaczonych na realizację narzuconych zadań rzadowych. Pisma te pozostają bez odpowiedzi. A może by PiS-owska opozycja, we władzach miejskich, zaczęła monitować swojego kolegę partyjnego, wojewodę (a nawet premiera), by ci jednak zrekompensowali te wydatki? Przecież wy, opozycjo, wszystko co robicie, to dla dobra miasta!

Jako przykład błędnych działań władz miejskich Olsztyna - głównie zbyt wielkich inwestycji - podaje się działania władz Elbląga, gdzie inwestycje zmniejszono drastycznie. No więc ja chciałbym tu przypomnieć, że budżet Elbląga jest o ponad połowę mniejszy od budżetu Olsztyna. A Elbląg nie jest o połowę mniejszy od Olsztyna! U nas mieszka mniej więcej 170 tysiecy mieszkańców, w Elblągu około 120 tysięcy. Głównym zaś zarzutem opozycji (też PiS-owskiej!) w elbląskiej Radzie Miasta jest… brak inwestycji.

Krytycy działań prezydenta Olsztyna zarzucają mu także rzekomy rozrost administracji. Przypominam jednak, że choć ten rozrost administracji może być mało moralny, to jednak nawet zwolnienie połowy urzedników nie dałoby oszczędności pozwalających zlikwidować „dziurę” w olsztyńskim budżecie! Tak jak nie wydaje się słusznym zarzutem oskarżanie władz miejskich o zbyt małą aktywność przy pozyskiwaniu w naszym mieście zewnętrznych inwestorów. Bo niby co konkretnie miałby jeszcze Grzymowicz zrobić, by Olsztyn stał się atrakcyjniejszy dla zewnętrznych inwestorów. Może powinien zatańczyć i zaśpiewać?

Potencjalnych krytyków tego tekstu chciałbym uprzedzić w jednym: od początku istnienia naszego portalu nie jesteśmy na utrzymaniu olsztyńskiego ratusza.

Krzysztof Szczepanik

Komentarze (18)

Dodaj swój komentarz

 • do szczepanika 2020-12-22 11:44:06 5.172.*.*
  jak tak czytam te pana wypociny to juz wiem dlaczego w Olsztynie panuje zapaść , może pan napisze z której miejscowości pan przyjechał do Olsztyna i komu pan służy czyli po palcu włazi w cztery litery ale ja panu powiem to miasto schodzi na psy i to po równi pochyłej, z klasy mojej córki na 28 osób wyjechały z tego miasta wszyscy i nic nie dadzą wasze kodowskie jęki i narzekanie na rząd ten rząd a chwalenie tamtych złodziei z poprzedniej ekipy, pamiętam jak ludzie pracowali na śmieciówkach i nie dostawali wypłat i wtedy wam to nie przeszkadzało, pamiętam czasy jak komornik mógł cię okradać tylko dlatego że miałeś takie same nazwisko albo mieszkałeś kkoło dłużnika, pamiętam jak obniżaliście emerytury dla ludzi niewygodnych przy pomocy olsztyńskich sądów w których prawo działa wstecz i teraz jak was ludzie pogonili to spostrzegacie każdego kto jest przeciwny byle jakim rządom obecnego waszego prezydenta miasta to jest postrzegany albo jako pisowiec albo człowiek Pana Cześka. Dlatego też uważam że w Olsztynie nie ma prasy jaką kiedyś był głos olsztyński a potem gazeta z tych gazet została tylko nazwa , i żal że pseudodziennikarze tak mogli zaprzedać się jednej parti , żal mi pana i na pewno ręki panu nie podam.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • Starzejacy 2020-12-08 05:39:39 83.5.*.*
  Teraz nie czas na wielkie inwestycje. Trzeba zadbać o ludzi i ich podstawowe potrzeby. Na osiedlu na którym mieszka prezydent( jest wożony przez swojego kierowcę, ma własne auta ) mieszkaja też starsi ludzie bez samochodów i żyje im się bardzo ciężko, bo tu oprócz najdroższego sklepu spożywczego nie ma nic. Ani lekarza, ani biblioteki, ani szkoły, ani przedszkola, ani punktów usługowych, ani kościoła, ani świetlicy. Nic. Jedyne takie osiedle w kraju. Może trzeba pomyśleć o tych mieszkańcach, którzy nie mają już siły dojeżdżac do miasta i jedyne co im zostało, to sprzedać dom? Starsi ludzie zmuszeni są sprzedawać swoje domy i uciekać do miejsca gdzie żyje się łatwiej, ale nie są tam szczęśliwi, bo na te domy pracowali całe swoje życie i tu chcieliby się starzec.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
 • Laguna 2020-12-07 18:32:46 5.173.*.*
  Hymmm czego,czego nam trzeba fabryk,przemysłu,produkcji to przemysł i fabryki generują miejsca pracy,dochody podatkowe miasta i mieszkańców w największym stopniu i czas to w końcu zrozumieć.A nie zaklinać rzeczywistość że centra że turystyka.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
 • Pan Tik Tak 2020-12-07 12:01:03 79.191.*.*
  Szanowny Panie Redaktorze. "Nikt jednak nie wskazuje, co powinno być budowane w zamian. A może w ogóle nic nie powinno być budowane? Tyle, że wtedy pewnie ciż krytycy krytykowaliby brak inwestycji". Świetna gadka. Tylko, że każdy człowiek, który nie jest upośledzony wie, że jak cię teściowa truje arszenikiem to nie biegasz maratonów bo szybciej wykorkujesz! Pan Prezydent powinien o tym wiedzieć, nie jest dzieckiem.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 4
 • Pan Jan 2020-12-07 09:47:05 188.146.*.*
  A wy ciągle swoje , nie było tramwaju źle , jest tramwaj jeszcze gorszej ale tu marudy mieszkają
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 21
 • xxl 2020-12-07 09:21:26 83.12.*.*
  Może i nie jesteście na utrzymaniu olsztyńskiego ratusza, ale artykuł macie mało obiektywne jak ten. Pisząc taki artykuł powinniście wykazać się większą elokwencją a nie pisanie o " Pisowskiej opozycji". Już to zdanie daje wyraz całemu artykułowi że pis to samo zło. Ja z żadną formacją polityczną się nie utożsamiam, ale to co włodarze naszego miasta robią to kpina.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 23 7
 • bezkonstrukt 2020-12-06 23:31:48 23.106.*.*
  Pan też nie wpisał ani jednego pomysłu na załatanie dziury. nie ma pan prawa do bezkonstruktywnej krytyki...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 5
 • Młoda 2020-12-06 21:39:15 5.173.*.*
  Kiedy w końcu Prokuraturą wypowie się ostatecznie o winie lub uniewinni od zarzutów Grzymowicza. Są zarzuty dotyczące braku nadzoru nad państwowymi pieniędzmi przekazanym przez Urząd Miasta panu Tomkowi. Brak nadzoru to jedno z wielu zarzutów. Pewnie wkrótce będą uwagi do wydawanych pieniędzy na II linię tramwajową.
  Odpowiedz Oceń: 15 9
 • Olsztyn DOCENIAM!!! 2020-12-06 21:10:57 95.40.*.*
  Prawda jest taka, że tramwaje zmieniły Olsztyn na duży plus. Miasto wyglada naprawdę nowocześnie a tabor jest chluba na cała Polskę , bo jest w 100% nowy. Pytanie tylko brzmi , czy było nas na to stać ? Teraz już nie ma wyjścia i żeby ta potężna inwestycja miała jakikolwiek sens , musza powstać nowe torowiska. W drugim etapie Pieczewo i Michelin ale nie wyobrażam sobie że na tym się skończy . Konieczny jest trzeci etap i Zatorze. Dopiero wtedy można powiedzieć że operacja zakończyła się sukcesem. Trzymam kciuki , bo jest to duże wyzwanie przed włodarzem .Hala Urania to tez konieczność , mamy dużo wspaniałych drużyn w sportach halowych na szczeblu ogólnopolskim a baza jest fatalna ... to będzie nasza wizytówka .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 26 17
 • bezimienny 2020-12-06 21:08:45 188.146.*.*
  Hmm...jeżeli ja (lub ktokolwiek inny) mam podać dokładne rozwiązania jakie należy zastosować żeby do miasta sprowadzić inwestorów innych niż deweloperzy i galerie handlowe, to może osoby zarządzające miastem powinny podać się do dymisji? Jeżeli ktoś nie wie czym sie spawa aluminium, to nie powinien pracować na stanowisku spawacza i brać za to pieniędzy. Co do opozycji - wszędzie jest taka sama - krytykuje rządzących za każde działanie lub jego brak, bo sami nic zrobić nie mogą, a przecież nie będą grać do jednej bramki z większością bo nikt ich nie wybierze w następnej kadencji. Trochę jak w Potopie - Polska to kawał sukna, z którego każdy chce urwać jak najwięcej dla siebie. Niech stracę - macie jeden pomysł - w Olsztynie i okolicach mamy tanią siłę roboczą - jest Uniwersytet - może warto u nas rozwijać działy badań i rozwoju? Firmy nie są jak budżetówka - jeżeli mogą zrobić coś taniej i więcej kasy zostanie w firmie, to to zrobią. Może warto zacząć od sprawdzenia gdzie poszczególne firmy (polskie i zagraniczne) mają centra badawcze i sprawdzić z jakimi kierunkami można to powiązać.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 3