[OPINIE] Bankructwo „Warmii”?

[OPINIE] Bankructwo „Warmii”?
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Na naszych oczach pada futbolowa, i nie tylko, olsztyńska Warmia. Dla wielu młodszych czytelników to sytuacja właściwie bez znaczenia. Ot, jakiś drugoplanowy klubik. Dla kibiców nieco starszego pokolenia, pamiętających lata sześćdziesiąte ubiegłego wieku, to klub i drużyna sztandarowa dla miasta i regionu.

W Warmii bowiem ogniskowało się życie futbolowe bez mała całego ówczesnego województwa olsztyńskiego. Kolejowy Klub Sportowy Olsztyn powstał w lipcu 1945. Pierwszym meczem, jaki rozegrali futboliści KKS była gra z … OKS Olsztyn (obecnie Stomil). Potem na wiele lat to właśnie kolejowa drużyna była wizytówką olsztyńskiego futbolu. W roku 1952 piłkarze z Olsztyna zagrali nawet w ówczesnej II lidze. Potem prawie zawsze byli najlepsi w województwie. Choć na drugi poziom rozgrywek ogólnopolskich Warmii udało się awansować (po skomplikowanych eliminacjach, w których uczestniczyli mistrzowie okręgów) dopiero w roku 1964. Następne lata, mimo spadku z II ligi, to był najlepszy okres Warmii w całej jej historii. W roku 1966 drużyna znów występowała na drugim poziomie rozgrywek ogólnopolskich. W roku 1967 juniorzy Warmii zdobyli wicemistrzostwo Polski. Wyprzedził ich tylko mistrzowski wtedy Górnik Zabrze z, późniejszą gwiazdą reprezentacji Kazimierza Górskiego, Jerzym Gorgoniem na czele. Gwiazdami zespołu z Olsztyna byli Zbigniew Kupcewicz (brat późniejszego wielokrotnego reprezentanta Polski, Janusza) oraz Bohdan Masztaler – reprezentant Polski i uczestnik mistrzostw świata w roku 1978, w Argentynie. Szkoda, że wtedy już zawodnik warszawskiej Gwardii, a potem Odry Opole i ŁKS Łódź.

Starsi kibice pamiętają także do tej pory takie nazwiska filarów Warmii z lat sześćdziesiątych jak: Zbigniew Szłykowicz (wychowanek Sokoła, grał od 1964 do 1968 w Warmii. Potem Zagłębie Wałbrzych i Auxerre), Wiesław Lendzion (grał w Warmii w latach 1961 – 1964, potem jeden z filarów krakowskiej Wisły), Jan Matczuk (wychowanek Zatoki Braniewo, niezapomniany „Pikuś”, miłośnik futbolu oraz kart, potem grał jeszcze ładnych kilka lat na szczeblu centralnym w Starze Starachowice), bramkarz Marian Puchalski, obrońca, a potem wieloletni działacz olsztyńskiego związku piłki nożnej, Wojciech Linow. Choć pod koniec lat sześćdziesiątych Warmia stała się w regionie drużyną maksimum nr 2 (jej wcześniejsze miejsce zajął rosnący w siłę… OKS, który trafił pod skrzydła wznoszonej wtedy fabryki opon), to wielu kibiców pamięta te czasy i ten klub do tej pory. A ci, którzy nie pamiętają, warto, by się o tym dowiedzieli. Tymczasem zaś, wracając do rzeczywistości, mamy rozpadający się stadion Warmii przy ulicy Sybiraków, drużynę, która za chwilę może zostać wycofana z rozgrywek, z racji na bankructwo klubu. A może coś w tej historii jednak zakończy się pozytywnie….?

Krzysztof Szczepanik

Komentarze (8)

Dodaj swój komentarz

 • Olsztyniak 2019-11-21 10:15:24 88.156.*.*
  Miasto jest od 4 lat wlascicielem stadionu i oa tego czasu obiekt nie otrzymal zadnej pomocy finansowej .Przeciez to wymaga reakcji Rady Miasta a moze nawet Prokuratury.Przeciez to majatek nasz olsztyniakow..Czas glosno mowic o polityce miasta ktore stracilo piekny stadio lesny apozostale stadiony wstyd pokazac nawet podczas transmisji telewizyjnych.Czy Olsztyn na to wszystko zasluguje.?Ciagle sie szermuje haslem ze sport jest niewazny ze sa inne dziedziny potrzebujace wsparcia Ratusza.Czas rozliczyc wledze za t.en stan obiektow sportowych w naszym kochanym Olsztynie.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Archimedes 2019-11-20 19:38:12 88.156.*.*
  Warmia to historia calego olsztynskiego sportu lat 1945÷2000 .Wiele dyscyplin sportu:pilka nozna koszykowka zeglarstwo wioslarstwo siatkowka kobiet pilka reczna mezczyzn badminton szachy la.Kazdy kto gardzi historia sam bedzie pogardzany! Jestem pewny ze prawdziwi olsztyniacy niedopuszcza do likwidacji Tego zasluzonego Klubu.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Tomczak Jacek 2019-11-20 12:23:49 67.162.*.*
  Witam! Jestem Warmiakiem i wychowankiem tego Klubu i nie pojmuje jak Klub z taka historia i takim zapleczem chodzi mi o obiekty i piękne położenie może przestań istnieć! W takim Mieście i miejscu powinien powstać nowoczesny ośrodek piłkarski i nie tylko dla Dzieci i Młodzieży. Zróbmy wszystko żeby tak się stało! Ze sportowym pozdrowieniem Tomczak Jacek.
  Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść
 • Tw Bolek 2019-11-19 23:56:05 93.233.*.*
  Nie udało się zniszczyć Stomilu to pinokio z ratusza odbił sobie na Warmi
  Odpowiedz Oceń: 4 6 Zgłoś treść
 • Młoda 2019-11-19 22:23:07 37.47.*.*
  Efekt domina. Rządy Grzymowicza to trumna dla sportu i kultury Olsztyna.
  Odpowiedz Oceń: 10 7 Zgłoś treść
Zamknij Elbląska Uczelnia Humanistyczno Ekonomiczna