[OPINIE] Wojna aborcyjna w czasach epidemii? Na to stać tylko prawicę

[OPINIE] Wojna aborcyjna w czasach epidemii? Na to stać tylko prawicę
Marcin Kulasek
Fot. archiwum prywatne

W porządku pierwszego posiedzenia Sejmu po świętach wielkanocnych znalazł się projekt ustawy zaostrzającej przepisy aborcyjne. Po raz kolejny Prawo i Sprawiedliwość oraz inne prawicowe środowiska usiłują rozpętać aborcyjną wojnę. Smutne, że dzieje się to podczas kryzysu wywołanego koronawirusem.

Gdy wszyscy walczymy o nasze życie i zdrowie, gdy Sejm i Senat pracują nad łagodzeniem skutków kryzysu, prawica nie ustaje w swoich ideologicznych obsesjach. Mówimy temu nie. Podejmujemy jednak tę rękawicę, bo epidemia nie zwalnia nas z zobowiązań wyborczych. A w naszym programie powiedzieliśmy wyraźnie: nie zgadzamy się na zaostrzenie przepisów aborcyjnych. Jedyna zmiana, na którą się zgodzimy, to wzmocnienie praw kobiet, z których każda powinna móc decydować o swoim ciele i życiu.

Polki i Polacy powiedzieli już raz stanowczo nie zaostrzeniu przepisów antyaborcyjnych. Kilka lat temu przetoczyły się przez całą Polskę, od małych miejscowości po wielkie miasta, czarne protesty. Wtedy wychodziliśmy na ulice w obronie praw kobiet, w sprzeciwie wobec ideologicznego, prawicowego dyktatu. Dzisiaj badania opinii publicznej pokazują, że w Polsce dominują zwolennicy liberalizacji obecnej ustawy aborcyjnej. Lewica jest tutaj konsekwentna od lat dziewięćdziesiątych.

Już blisko 30 lat składamy regularnie projekty ustaw, które zmierzają do dostosowania polskich przepisów do standardów obowiązujących w większości państw europejskich. Prawo i Sprawiedliwość oraz konserwatywna prawica po raz kolejny występuje przeciwko kobietom, przeciwko ich prawom i przeciwko całemu społeczeństwu. Dla lewicy wciąż najważniejsze są kobiety i prawa człowieka.

Na kwietniowym posiedzeniu Lewica będzie bronić kobiet. Ale powiemy też stanowczo, że w stanie epidemii, w czasach kryzysu, dniach, gdy setki Polaków zakażonych jest koronawirusem, tysiące tracą pracę i zamykają firmy, oprócz walki z epidemią i kryzysem, powinniśmy zajmować się wyłącznie sprawami, które nie mogą czekać. A prawicowe, ideologiczne obsesje nie tylko mogą, ale i powinny czekać długo, najlepiej jak najdłużej.

Marcin Kulasek
Sekretarz Generalny SLD – poseł z Olsztyna

Komentarze (10)

Dodaj swój komentarz

 • md.... 2020-04-28 22:19:22 88.156.*.*
  Dlaczego lewica chce bronić kobiet, a nie chce bronić dziecka w brzuszku ?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
 • Tommy Lee Jones 2020-04-16 15:02:26 79.191.*.*
  Panie pośle a dlaczego pan głosowałeś za procedowaniem ustawy zezwalającej na polowania z dziećmi?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • gość 2 2020-04-11 23:07:45 94.254.*.*
  Aborcja to morderstwo, bo ludzkie życie rozpoczyna się z chwilą zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik. Wiedzieli o tym naukowcy i to OD DAWNA, bo można to przeczytać w podręczniku do anatomii z 1988 r. Życie zgodne z moralnością zmniejszy liczbę niechcianych ciąż.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 20 4
 • gość 2020-04-11 16:47:22 88.156.*.*
  aborcja to prawicowa obsesja, a już prawa kobiet to priorytet, co za żałosny hipokryta
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 17
 • jann 2020-04-11 10:45:51 188.147.*.*
  wypadałoby, aby p. poseł wiedział ,że obywatelski projekt ustawy MUSI trafić pod obrady sejmu w określonym czasie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 3
 • Okkkk 2020-04-11 09:18:21 89.151.*.*
  Dobrze mówi ale wolałabym jak mówiłaby to kobieta lub chociaż Bartosz Grucela z Partii Razem.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 5