Dziś jest: 24.06.2024
Imieniny: Danuty, Jana
Data dodania: 2024-06-06 12:17

Redakcja

Olsztyńskie starostwo dba o osoby z niepełnosprawnością

Olsztyńskie starostwo dba o osoby z niepełnosprawnością
Umowę podpisali Małgorzata Golińska-Dłużniewska, prezes Fabryki Urządzeń Dźwigowych Sp. z o.o w Bolęcinie oraz Andrzej Abako, starosta olsztyński
Fot. Starostwo Powiatowe w Olsztynie

Już za kilka miesięcy w Starostwie Powiatowym w Olsztynie osoby z niepełnosprawnościami będą mogły skorzystać z kolejnych udogodnień, pomagających załatwienie sprawy w urzędzie. Mowa o dostosowanej do ich potrzeb windzie i platformie schodowej.

reklama

Po instalacji pętli indukcyjnych, tyflomapy, ścieżek z prowadnicami, oznaczeń w alfabecie Braille’a, zmodernizowaniu toalety oraz uruchomieniu dostępnej strony internetowej nadszedł czas na inwestycje umożliwiające swobodne przemieszczanie się po budynku urzędu przy placu Bema. Starosta olsztyński 6 czerwca podpisał umowę z przedstawicielem Fabryki Urządzeń Dźwigowych Sp. z o.o. w Sochocinie na montaż nowoczesnego dźwigu osobowego oraz z firmą Lifts4U z Wręczycy Wielkiej – na platformę schodową.

– Winda, która obecnie działa w starostwie, znajduje się od strony wejścia od ul. Kopernika. Została zamontowana 12 lat temu, jest już więc mocno wysłużona, a przez to, niestety, awaryjna. A jako urząd chcemy być dostępni i przystosowani do potrzeb klientów również z niepełnosprawnościami. Stary dźwig zostanie więc zdemontowany i zutylizowany, a jego miejsce zajmie nowoczesna i funkcjonalna winda – mówi starosta Andrzej Abako.

Zostanie zmodernizowana instalacja zasilająca, w szybie windy zapewniona będzie odpowiednia wielkość wymiany powietrza oraz jego czystość, temperatura, wilgotność względna. Prędkość ruchu w pomieszczeniu ma być zgodnie z obowiązującą w Polsce normą dotyczącą wentylacji oraz bezpieczeństwa pożarowego i wymagań akustycznych. Dźwig zostanie zamontowany i oddany do użytku w listopadzie 2024 roku. Jednocześnie windą będzie mogło jechać 13 osób.

Wkrótce stara winda zmieni swoje oblicze

Starostwo zadbało przy okazji o ekologię. Nowa winda będzie wykorzystywała technologię energooszczędnego napędu, oświetlenie ledowe oraz funkcje stand-by napędu, oświetlenia i sygnalizacji. Nie zabraknie cyfrowego układu sterowania i systemu awaryjnego uwalniania osób. Dostosowane będą także poręcze na wysokości 90 cm. Podłoga zostanie wyłożona wykładziną antypoślizgową, różnica poziomów podłogi kabiny dźwigu zatrzymującego się na kondygnacji użytkowej i posadzki tej kondygnacji przy wyjściu z dźwigu osobowego nie będzie przekraczać 2 cm.

Na ścianach przeciwnych do drzwi wejściowych zostaną zamontowane duże lustra, umożliwiające osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim sprawdzenie, czy za jej plecami nie znajduje się żadna przeszkoda i czy może bezpiecznie opuścić kabinę. Sygnalizacja optyczna i dźwiękowa umożliwi łatwą identyfikację dźwigu osobowego zarówno osobom niesłyszącym, jak i niewidzącym. Wszystkim oznaczeniom wizualnym będzie towarzyszył komunikat głosowy, informujący o położeniu kabiny oraz otwieraniu i zamykaniu drzwi. Panel sterujący w kabinie będzie zamontowany na wysokości 80-120 cm nad podłogą. Obok przycisków lub na przyciskach znajdą się oznaczenia dotykowe dla osób niewidomych lub słabowidzących.

Z kolei przy wejściu głównym od budynku Starostwa od strony placu Bema zamontowana zostanie z kolei platforma przyschodowa dla osób niepełnosprawnych.

– Nośność platformy ma wynosić minimum 250 kg, a jej wymiary to 80x100 cm. Schodołaz będzie się wznosił na wysokość 5 stopni. Chcemy, żeby obsługa platformy była możliwie zautomatyzowana, czyli wmontowane zostaną samodzielnie unoszone rampy najazdowe i ramiona zabezpieczające, automatycznie będzie się też składała. Podłoga oczywiście będzie antypoślizgowa – wymienia parametry techniczne Piotr Zabuski, dyrektor Wydziału Inwestycji i Rozwoju Lokalnego w Starostwie Powiatowym w Olsztynie.

Planowane oddanie schodołazu do użytku to październik tego roku.

Koszt obu inwestycji wyniesie prawie 300 tys. zł, a realizowane są one w ramach programu PFRON „Dostępna przestrzeń publiczna”.

Źródło: informacja prasowa / Własne

Galeria

Komentarze (7)

Dodaj swój komentarz

 • Precz z chłopstwem. 2024-06-07 15:37:22 88.156.*.*
  Nie wybieramy chłopstwa do parlamentu. To zdrajcy narodu.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • Iks 2024-06-07 07:15:14 37.248.*.*
  Oni dbają ale wyłącznie o swoje dupy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 1
 • garbaty z DM 2024-06-06 14:32:42 176.97.*.*
  jak długo jeszcze..... będzie ten sam starosta
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 3
 • kkk 2024-06-06 13:46:06 83.12.*.*
  Jeszcze poprosimy o miłych i kompetentnych urzędników ...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • Nie dla chlopstwa. 2024-06-06 13:17:40 46.205.*.*
  Precz z Olsztynskimi obozami pracy dla niepelnosprawnych niewolników.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 1
 • Krk 2024-06-06 12:49:51 83.68.*.*
  Fajnie
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1

www.autoczescionline24.pl